Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalne zrzuty ścieków do wody. - Nie zalegalizujesz rury, zlikwidujemy ją na twój koszt - "Wody Polskie" zapowiadają stanowcze kroki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ścieki mogą być zalegalizowane, ale po spełnieniu określonych przez "Wody Polskie" warunków. Przede wszystkim muszą być oczyszczone i spełniać normy
Ścieki mogą być zalegalizowane, ale po spełnieniu określonych przez "Wody Polskie" warunków. Przede wszystkim muszą być oczyszczone i spełniać normy Fot. Andrzej Banaś
Często jest tak: rura odprowadza zanieczyszczenia prosto do rzeki lub kanału. Właściciel za to nie płaci, a środowisko cierpi. Albo rury zostaną zalegalizowane, albo je zatkamy – płynie jasny komunikat od najwyższych „czynników” państwowych.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

- Wody Polskie wykryły w ostatnim czasie wiele nielegalnych zrzutów ścieków do wody. Są to zarówno zrzuty przemysłowe, jak i zrzuty osób indywidualnych. Naszą ambicją jest, aby stan wody w rzekach był dobry albo wręcz bardzo dobry – zapewniła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej "Stop zanieczyszczaniu rzek" Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska.

W ostatnim czasie wykonano 20 tys. kontroli, które wykazały, że 7 tys. zrzutów ścieków działa bez pozwolenia.

- Dla nas jest istotne, aby nie tylko stosować sankcje, ale także, żeby dać szansę na legalizację zrzutów, a przede wszystkim, aby nie zrzucać nieczystości, które są tak brudne, że powodują zły stan wody– poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

To też może Cię zainteresować

Władze ogłaszają coś w rodzaju abolicji dla właścicieli niezgłoszonych zrzutów, co pozwoli im na ich zalegalizowanie, pod warunkiem spełnienia kryteriów w tym zakresie.

Nie zalegalizujesz, zatkają

- Mamy informacje o nielegalnych rurach. Wy wiecie, że je macie, więc czas je zalegalizować. Inaczej będziemy działać stanowczo i nie zawahamy się zatkać rurę czy ją zlikwidować na koszt właściciela – zagroził Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Dodał, że w ostatnim czasie pięciokrotnie zwiększyła się liczba legalizowanych urządzeń. To dużo, ale chcemy zaapelować do podmiotów gospodarczych, aby przystąpiły do legalizacji.

Na patrol wyruszą drony

- Ten kto nielegalnie odprowadza nieczystości do zbiorników wodnych, robi to, aby nie płacić. Ale my cały czas identyfikujemy rury wylotowe. Niedługo w nasze ręce trafią wysokospecjalistyczne drony, które będę precyzyjnie namierzać wspomniane rury z powietrza. Będą zdolne wykrywać rury nawet pod ziemią – mówi dr inż. Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Ostatnie dane z terenu RZGW Bydgoszcz (z końca września) mówiły o zidentyfikowaniu 749 wylotów, z czego 499 posiadało pozwolenie wodnoprawne, zaś 250 nie posiadało go lub ich właściciel nie był znany.

To też może Cię zainteresować

Dyrektor Smytry dodaje, że sprzymierzeńcami w „namierzaniu” nielegalnych zrzutów nieczystości są wędkarze. Bardzo zależy im na łowieniu, relaksie nad czystą wodą, więc gdy tylko zauważą coś niepokojącego, od razu powiadamiają odpowiednie służby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska