Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w pracy. Dlaczego pracodawcy nie chcą ich zatrudniać?

Redakcja
Większość pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że pracownik niepełnosprawny często jest bardziej efektywny w pracy niż pełnosprawny
Większość pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że pracownik niepełnosprawny często jest bardziej efektywny w pracy niż pełnosprawny
W Polsce jest ich około 5 mln niepełnosprawnych, z czego jedynie 15 proc. jest aktywna zawodowo. Dlaczego osoby niepełnosprawne nie mogą znaleźć pracy?

Według szacunków specjalistów przyjmuje się, że na świecie żyje ponad 500 milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi około 10 proc. całej ludzkości. W krajach Unii Europejskiej natomiast współczynnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych sięga aż 50 proc. Dlaczego, więc u nas liczba ta jest taka mała?

Niepełnosprawnym trudno już na starcie

Niski procent aktywności zawodowej niepełnosprawnych w Polsce nie wynika z ich bierności. Inwalidzi chcą i próbują podejmować pracę w swoim zawodzie. Jednakże wśród większości pracodawców wciąż napotykają wiele problemów w postaci uprzedzeń, bądź nieprzystosowanych do ich potrzeb budynków.

Przeczytaj: PFRON Bydgoszcz. Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną mniej pieniędzy

Niepełnosprawni w naszym kraju, w porównaniu do osób sprawnych, mają gorszy dostęp do edukacji, a co za tym idzie, słabszy dostęp do rynku pracy.

Prawie 50 proc. osób niepełnosprawnych posiada najwyżej wykształcenie podstawowe, a liczba niepełnosprawnych kończących studia wyższe nie przekracza kilku procent. Niestety, nie tylko wykształcenie i umiejętności są przeszkodą dla inwalidów.

Wielu pracodawców do tej listy dodaje jeszcze:

* niewydajność,

* przysparzanie kłopotów,

* niekonkurencyjność w stosunku do osób sprawnych,

* częste urlopy zdrowotne.

Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że osoba niepełnosprawna może okazać się doskonałym pracownikiem. Podjęcie pracy przez osobę niepełnosprawną daje jej poczucie niezależności finansowej oraz pełnoprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego taką szansę docenia ona dużo bardziej niż inni i angażuje się w pracę oraz w życie firmy.

Niedoinformowany pracodawca

Mimo że niepełnosprawni coraz częściej pokazują się w kampaniach społecznych, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, wychodzą z cienia, to oferty pracy dla nich są wciąż bardzo wyselekcjonowane.

Dlatego też znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie nie należy do najłatwiejszych zadań. Nawet dogodne dla pracodawców rozwiązania prawne oraz dofinansowania ze strony państwa, nie zwyciężają z podstawowym problemem, jakim jest dyskryminacja i złe nastawienie.

Większość pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że pracownik niepełnosprawny często jest bardziej efektywny niż pełnosprawny.

Justyna Frieske, koordynatorka programu „Pomóż sam sobie", który promuje zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Wielkopolsce:

– Pracodawcy mają często również problemy ze znalezieniem rzetelnych informacji, dotyczących zasad zatrudniania osób niepełnosprawnych, nie wiedzą, jakie warunki powinni spełnić i jakie korzyści mogą z tego czerpać. Nasze działania mają na celu nie tylko przełamać obawy pracodawców przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, ale również ułatwić komunikację między tymi dwoma grupami. Dlatego, w ramach naszego projektu uruchomiliśmy specjalną stronę internetową i forum. Mamy nadzieję, że informacje, które pracodawcy znajdą na naszej stronie internetowej, zaktywizują i zainspirują firmy do współpracy z niepełnosprawnymi.

Argumenty pracodawców

Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ponad 80 proc. badanych pracodawców uważa, że osoby niepełnosprawne powinny pracować na otwartym rynku pracy, mimo to większość z nich nie planuje zatrudniać takich pracowników.

Dzieje się tak mimo tego iż pracodawcy mogą czerpać korzyści z zatrudniania inwalidów. Firmy, które zatrudniają taką osobę otrzymują dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników i zyskują przywileje.

Ulgi obejmują:

* obniżenie obowiązkowych opłat na rzecz PFRON lub zwolnienie z nich,

* zwrot kosztów przystosowania miejsca do pracy osoby niepełnosprawnej,

* a także refundację kosztów szkoleń.

Przeczytaj: Firmy zatrudniające inwalidów stracą dofinansowanie! Niepełnosprawni pójdą na bruk?

– Najczęściej wymieniane przeszkody w zatrudnieniu niepełnosprawnych to trudności w uzyskaniu potrzebnych informacji, konieczność i wysiłek związany z dostosowaniem infrastruktury zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych, biurokracja czy wciąż zmieniające się przepisy – mówi Justyna Frieske. – Jednak każdy zainteresowany zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej może w specjalnie utworzonych punktach i na stronach internetowych uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków, dokumentów i niezbędne informacje na ten temat – dodaje.

Tylko systematyczne i jasne dostarczanie pracodawcom informacji na temat możliwości i korzyści płynących z zatrudnienia osób niepełnosprawnych może zmienić sytuację inwalidów na rynku pracy.

źródło: www.strefabiznesu.nto.pl

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska