Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie przed dworcem PKP w Inowrocławiu. To przez to wciąż zapadała się jezdnia!

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Konserwator zabytków potwierdził. Odkopane fundamenty, to fragment dawnej lodowni
Konserwator zabytków potwierdził. Odkopane fundamenty, to fragment dawnej lodowni UM Inowrocławia
- Cieszę się, że ta sprawa została tak szybko rozstrzygnięta i nie zablokowała prac przed dworcem PKP. Wyjaśniła się również przyczyna systematycznie zapadającej się jezdni w tym miejscu - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Kilkanaście dni temu, w trakcie prac, których celem jest modernizacja placu przed dworcem PKP w Inowrocławiu, budowlańcy natrafili w okolicach miejsca, gdzie zatrzymują się na przerwę autobusy MPK, na dość oryginalną konstrukcję podziemną. Z tego powodu konserwator zabytków wstrzymał w tym miejscu roboty. Pojawiły się obawy, że może to wpłynąć na terminowe wykonanie inwestycji.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza poinformował na Facebooku o sensacyjnym odkryciu, do jakiego doszło w trakcie prac budowlanych przed dworcem PKP- W trakcie prac na placu przy dworcu PKP, budowlańcy odkryli tajemniczą konstrukcję podziemną. Konserwator zabytków wstrzymał prace w tym miejscu, zapowiadając swój przyjazd w poniedziałek - informuje na Facebooku prezydent Ryszard Brejza. - Pierwsze przypuszczenia są następujące: konstrukcja przypomina fundamenty jakiegoś budynku lub ,,lodowni”, służącej do przechowywania żywność. Niewykluczone, że pod nią może znajdować się zasypana jeszcze jedna kondygnacja. Odnalezienie tej konstrukcji tłumaczy systematyczne zapadanie się jezdni od wielu dziesiątek lat w tym miejscu. Konieczne będą dodatkowe prace i wymiana gruntu (aż ok. 34 m bieżących) - dodaje prezydent Ryszard Brejza.Jest wysoce prawdopodobne, że odkrycie to wydłuży prace przed dworcem PKP w Inowrocławiu. A przypomnijmy: powstać tutaj mają miejsca do postoju "na chwilę" (tzw. kiss and ride), nowe oświetlenie oraz dwie nowe wiaty przystankowe z tablicą elektroniczną. Całość ozdobić mają nasadzenia. Kolorowe parasolki w Inowrocławiu już są. W sobotę Art Ino Festiwal:

Sensacyjne odkrycie przed dworcem PKP w Inowrocławiu [zdjęcia]

Choć o znalezisku zaczęto szybko mówi „tajemnicze”, od początku nie wykluczano, że dziwna konstrukcja jest pozostałością po dawnej lodowni. Przypuszczano nawet, że pod odkopanym fragmentem może znajdować się jeszcze jedna kondygnacja.

- Odnalezienie tej konstrukcji tłumaczy systematyczne zapadanie się jezdni od wielu dziesiątek lat w tym miejscu - pisał na Facebooku prezydent Inowrocławia.

Sprawą zajął się wojewódzki konserwator zabytków. Jak informują służby prasowe inowrocławskiego ratusza, potwierdziło się, że odkryta konstrukcja to fundamenty lodowni, obiektu przeznaczonego do przechowywania żywności w transporcie kolejowym. Lodownia prawdopodobnie wykorzystywana była w latach 1892-1945. Konserwator, po przeprowadzonych pracach archeologicznych, wydał zgodę na rozebranie podziemnej konstrukcji. Prace rozpoczęły się w poniedziałek (22 lipca), a zostaną zakończone we wtorek (23 lipca).

Warto przypomnieć, że remont terenu przed dworcem PKP w Inowrocławiu rozpoczął się 6 maja 2019 r. i potrwać ma do pierwszych dni października 2019.

Na placu przed dworcowym obiektem wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa. Teren pokryty będzie w całości nową nawierzchnią. Staną tam również nowe latarnie typu LED oraz dwie nowe wiaty przystankowe z elektroniczną tablicą informacyjną. Przed budynkiem dworca powstaną miejsca postojowe dla aut w systemie „kiss and ride”. Oznacza to, że każdy będzie tam mógł podjechać, wysadzić pasażera wraz z bagażami, by dokładnie za chwilę opuścić dworcowy plac. Całość ozdobią nasadzenia. Inwestycja pochłonie 5,4 mln zł, w tym 3,5 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.

W związku z pracami, które wymagały zamknięcia placu dla ruchu kołowego, wprowadzono nowe miejsca dla taksówek oraz końcowe przystanki autobusowe. Znajdują się one przy ul. Magazynowej.

Przedstawiamy 10 najszybciej wyludniających się miast w woj. kujawsko-pomorskim. Dane użyte w tym zestawieniu pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) i przedstawiają stan na dzień 31 grudnia 2018 roku oraz - dla porównania - 2002 rok. Podajemy procentową zmianę populacji danych miast i liczby bezwzględne, które pokazują, ilu mieszkańców ubyło od 2002 do 2018 roku.Wg statystyk GUS, 31 grudnia 2017 roku woj. kujawsko-pomorskie zamieszkiwało 2 082 944 mieszkańców, z czego 51,5% stanowiły kobiety, a 48,5% mężczyźni. W latach 2002-2017 liczba mieszkańców wzrosła o 0,7%. Średni wiek mieszkańców wynosił 41,2 lat i jest porównywalny do średniego wieku mieszkańców całej Polski. Prognozowana liczba mieszkańców kujawsko-pomorskiego w 2050 roku wynosi 1 798 987, z czego 921 782 to kobiety, a 877 205 mężczyźni. Zobacz zestawienie najszybciej wyludniających się miast regionie >>>

TOP 10 najszybciej wyludniających się miast w Kujawsko-Pomor...

Zobacz wideo: Uroczyste otwarcie Domu Artysty w Inowrocławiu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska