Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały 2020 - kiedy wypada? Co to za święto? [zwyczaje, obrzędy]

mz, wikipedia
Noc Kupały często jest mylona z Nocą Świętojańską.
Noc Kupały często jest mylona z Nocą Świętojańską. Tomasz Hołod
Noc Kupały 2020. Kiedy wypada Noc Kupały i jakie zwyczaje i obrzędy są z nią związane? Poznajcie szczegóły tego pradawnego, słowiańskiego święta.

Noc Kupały 2020 - co to za święto?

Noc Kupały to święto, które wywodzi się z wierzeń słowiańskich. Noc Kupały związana jest z letnim przesileniem Słońca. Noc Kupały nazywana jest także nocą kupalną, kupalnocką, kupałą. Jak donosi wikipedia, na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Noc Kupały to święto związane z siłami natury, przede wszystkim ze Słońcem. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Mówi się, ze to magiczna noc, pełna miłości i radości.

Zobacz także materiał wideo: Noc Kupały w Biskupinie - wzniecanie ognia za pomocą świdra ogniowego

Noc Kupały 2020 - kiedy wypada?

Kiedy wypada Noc Kupały 2020? Noc Kupały przypada w czasie najkrótszej nocy w roku. W 2020 roku przypada to w nocy z 20 na 21 czerwca.

Noc Kupały często mylona jest z Nocą Świętojańską. Choć oba święta wypadają prawie dzień po dniu i wywodzą się z podobnego okresu, ich historia jest jednak inna. Noc Świętojańska jest bowiem chrześcijańską alternatywą dla wywodzącej się z kultury słowiańskiej Nocy Kupały.

Przeczytaj także:

Noc Kupały - zwyczaje, obrzędy

W ostatnich latach powraca się do obchodów Nocy Kupały i coraz częściej przypomina dawne obrzędy i zwyczaje. Jak w kulturze słowiańskiej obchodzono Noc Kupały?

W Noc Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła. Wokół ognia odbywały się radosne zabawy oraz różnego rodzaju wróżby i tańce. Nieodłącznym elementem Nocy Kupały było puszczanie wianków. Jaka była symbolika tego zwyczaju? Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest także poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Młodzi, którzy dobrali się podczas Nocy Kupały oddalali się od grupy i udawali często na spacer po lesie, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska