Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz wabi turystów przemysłem

Redakcja
Bydgoszcz ma szansę na kolejną turystyczną atrakcję. Szlak ...
Bydgoszcz ma szansę na kolejną turystyczną atrakcję. Szlak ... AGW/archiwum
Bydgoszcz ma szansę na kolejną turystyczną atrakcję. Szlak śladami miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem miasta. Do końca kwietnia powstanie koncepcja szlaku turystycznego.

W Bydgoszczy nie brakuje miejsc bardziej lub mniej związanych kiedyś z przemysłem. To m.in. gazownia miejska, Exploseum, które powstało w miejscu fabryki niemieckiej fabryki D.A.G.

Już niedługo te miejsca mają stworzyć nowy szlak turystyczny w mieście - śladem miejsc i obiektów poprzemysłowych. - W tej chwili trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę mającego nakreślić ostateczny kształt szlaku, zaproponować rozwiązania dotyczące jego zarządzania - mówi Hanna Lewandowska z wydziału gospodarki komunalnej bydgoskiego ratusza, koordynator projektu.

Na pewno na obiektach, które częścią szlaku się staną, pojawią się tablice informacyjne, powstaną materiały reklamowe, mapa szlaku oraz strona internetowa.

Do tej pory powstała lista 34 obiektów dziedzictwa przemysłowego, które będą stanowić bazę nowego szlaku. Wybrano je nieprzypadkowo. Wcześniej ekspert dr Adam Hajduga opracował na potrzeby tworzenia szlaku specjalne kryteria: te o charakterze kulturowym oraz oparte o wartości społeczno-ekonomiczne. Wykorzystano też metodę tajemniczego klienta, przeprowadzono ankiety. - Chodzi nam przede wszystkim, by jak najbardziej zaspokoić potrzeby wycieczkowiczów i turystów - wyjaśnia Hanna Lewandowska.

Dodaje też, że ostateczna lista obiektów nie została jeszcze zamknięta. - Będzie ona jednak bazowała na 34 już wybranych obiektach - informuje Lewandowska. Na razie na liście są m.in. Muzeum Wodociągów: Wieża Ciśnień i Las Gdański, Exploseum i Europejskie Centrum Pieniądza, Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, Gazownia Miejska, barka Lemara, budynek Dyrekcji Kolei.

- Ważne będzie, czy zarządca obiektu zechce w takim szlaku uczestniczyć. W przyszłości jest możliwość dopisywania kolejnych punktów, jednak będzie się to odbywało według ściśle określonych zasad, by zachować standard szlaku - wyjaśnia Hanna Lewandowska.

Projekt nowego szlaku powstaje w ramach programu SHIFT-X, który jest współfinansowany z Unii Europejskiej. Oficjalne rozpoczęcie programu nastąpiło na konferencji w listopadzie 2012 roku. - Wtedy nawiązaliśmy kontakt z twórcami Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Wymieniliśmy się też doświadczeniami z instytucjami, które takie atrakcje już stworzyły: Szlak Energii w Łużycach czy Styryjski Szlak Żelaza - dodaje Lewandowska.

(AST)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto