Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe autobusy przyjadą do Grudziądza na wiosnę. Miasto podpisało umowę z firmą Volvo [wideo]

(JK)
Podpisy na umowie w sprawie dostawy siedmiu hybrydowych autobusów złożyli Marek Sikora (z lewej) oraz Cezary Kurkiewicz, przedstawiciel firmy Volvo
Podpisy na umowie w sprawie dostawy siedmiu hybrydowych autobusów złożyli Marek Sikora (z lewej) oraz Cezary Kurkiewicz, przedstawiciel firmy Volvo Jakub Keller
Dziś (czwartek) w ratuszu zawarta została umowa na dostawę siedmiu hybrydowych autobusów przez firmę Volvo. Kursować będą one od wiosny przyszłego roku.

Podpisy na umowie złożyli Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza, Teresa Kleczewska, naczelnik wydziału transportu oraz Cezary Kurkiewicz, przedstawiciel firmy Volvo.

- To ważny moment dla naszego miasta, ponieważ w końcu elektryfikujemy przewozy osobowe na linii wschód-zachód. Wzdłuż miasta mamy linię tramwajową - podkreśla Marek Sikora.

Dwa napędy, wifi i porty do ładowania smartfonów

Pierwsze autobusy hybryd plug-in w kierunku szpitala, przez osiedle Lotnisko kursować będą na wiosnę. Mają być one bowiem dostarczone przez producenta na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

Zużywać będą one o 60 procent mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla. Cechować będą je też zredukowane emisje dwutlenku węgla. Ładowanie baterii odbywać się będzie na przystankach końcowych i potrwa jedynie od trzech do sześciu minut.

Dominik Dobrowolski, podróżnik i ekolog przemierza rowerem Polskę wzdłuż Wisły [zdjęcia z Grudziądza]

Autobusy wyposażone będą w napęd elektryczny oraz hybrydowy. Oprócz tego będą zawierać klimatyzację, system elektronicznej informacji pasażerskiej, system lokalizacji pojazdu, monitoring wizyjny, porty USB do ładowania smartfonów, bezprzewodowy Internet WiFi, oraz system detekcji, system gaszenia pożaru w komorze silnika i komorze niezależnego ogrzewania.

Będzie cicho i bardziej ekologicznie

Umowa, warta nieco ponad 20 milionów złotych zakłada ponadto dostawę i montaż stacji wolnego i szybkiego ładowania pojazdów, a także szkolenie dla kierowców i mechaników MZK.

Na czym polegać będzie zatem specyfika dwunapędowych autobusów, które wozić będą grudziądzan?

- Około 70 procent trasy przejeżdżają one w trybie elektrycznym, a pozostałą odległość pokonują w trybie hybrydowym - wyjaśnia Małgorzata Durda, przedstawiciel firmy Volvo.

Co to oznacza dla pasażerów? - Oprócz korzyści związanych z ekologią, w autobusach tych będzie bardzo cicho - tłumaczy Durda.

- Dzięki temu, że pojazdy są dużo cichsze niż tradycyjne autobusy dużą różnicę odczują mieszkańcy osiedli, przez które będą kursować - zapewnia z kolei wiceprezydent Marek Sikora.

System w kraju nieznany, ale sprawdził się w Europie

Grudziądz jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które podjęło decyzję o zakupie niskoemisyjnych autobusów. Na podobną inwestycję zdecydował się też Inowrocław.

- Wyprodukowaliśmy ich już kilkaset, ale jak dotąd wszystkie dostawy realizowane były poza Polskę - kwituje Małgorzata Durda. - Postawiliśmy na system, który sprawdził się już w Europie - uzupełnia Marek Sikora.

Autobusy, które trafią do Grudziądza wyprodukowane zostaną w Polsce.

Zakup pojazdów i stacji ładowania jest częścią projektu współfinansowanego ze środków unijnych „Budowa i przebudowa infrastruktury transportu publicznego wraz z zakupem taboru autobusowego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska