4/10 Zamknij

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Metoda na wnuczka i na policjanta wciąż działa

Policja przestrzega też przed innymi oszustwami, którymi ofiarą padają głównie seniorzy. Oszuści często podszywają się pod członków rodziny albo pod policję, dzwonią do starszych ludzi i pod różnymi pretekstami proszą o pieniądze.

- Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywając się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii - informuje asp. sztab. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

W samym 2020 roku oszukano w ten sposób ok. 5,3 tys. seniorów i wyłudzono niemal 86 mln zł.

- Przestępcy wykorzystują różne legendy, które zawsze opierają się na tym samym mechanizmie: wymyślają wiarygodną historię, przekonują, że ta dotyczy właśnie osoby, z którą się rozmawia i w ten sposób łowią swą ofiarę w pułapkę psychologiczną, konsekwencją czego jest przekazanie wysokich kwot pieniędzy - dodała. Każdego roku wielu seniorów daje wiarę, że pomaga rzekomym policjantom, wnuczkom, pracownikowi wodociągów, narodowego funduszu zdrowia czy inspekcji sanitarnej - podkreśla policjantka.

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE


ZOBACZ TAKŻE:

Dzwonią do ciebie te numery? Nie oddzwaniaj, możesz zbankrutować

Nie odbieraj takich smsów! Krążą fałszywe SMS-y o zadłużeniu rachunku telefonicznego


Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy