Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy mają już rok. Niektórzy wciąż nie wiedzą, jak segregować śmieci

Redakcja
foter.com
Dlatego miasto rusza z kolejną kampanią edukacyjną. Spoty, ulotki i nowa strona internetowa przypomną nam, jak segregować śmieci.

Papier i plastik do żółtych pojemników, szkło do zielonych, a gdzie wrzucić opakowania po aerozolach albo resztki kuchenne? Mimo że od wejścia nowych przepisów śmieciowych minął już ponad rok, wciąż wielu z nas nie wie, jak w odpowiedni sposób segregować odpady komunalne.

A chcąc czy nie, będziemy się musieli tego nauczyć. Unijne przepisy mówią bowiem jasno, procent odpadów poddawanych recyklingowi musi z roku na rok rosnąć, a tych wyrzucanych na wysypiska maleć. W 2020 roku Polacy będą musieli segregować już połowę z wytwarzanych śmieci.

`
A jak jest teraz? Poziom do osiągnięcia na 2013 rok wyniósł 12 procent, ale już norma na ten rok to o 2 procent więcej. W Bydgoszczy możemy się pochwalić osiągniętym w ubiegłym roku poziomem 16,8 procent w przypadku odpadów opakowaniowych. - To oczywiście powód do zadowolenia, ale my chcemy umieścić poprzeczkę jeszcze wyżej, tak by bez problemu do 2020 roku osiągnąć poziom 50 procent - mówi Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

`
Na szczęście o wiele lepiej jest w przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Tutaj bydgoszczanie wykazali się wyjątkowo, bo choć norma na 2013 rok wyniosła 36 procent, to w naszym mieście udało się osiągnąć aż 95 procent.

`
Bydgoskie władze uznały jednak, że edukacji nigdy za wiele, dlatego ruszyła właśnie kolejna kampania informacyjna dotycząca segregowania śmieci.

`
- Sygnałów dotyczących nieprawidłowego recyklingu jest coraz mniej, ale szczególnie w przypadku zabudowy wielorodzinnej, wciąż są takie zgłoszenia - mówi Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Odpadami Komunalnymi. - Na przykład w żółtych pojemnikach wciąż lądują na przykład resztki jedzenia czy pieluchy, a powinniśmy je wrzucać do pojemników na zmieszane odpady - wyjaśnia.

`
Oprócz ulotek, plakatów w autobusach i tramwajach, informacji w prasie, ruszyła też nowa strona internetowa. Pod adresem www.odpady. czystabydgoszcz.pl w specjalnej wyszukiwarce możemy na przykład sprawdzić, do jakiego pojemnika wyrzucić dany odpad.

`
Od 1 października przy ul. Podmiejskiej 45 zacznie też działać trzeci Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.  Od poniedziałku do soboty w godz. 8-20 możemy tam za darmo przywieźć tzw. problematyczne śmieci.

Anna Stasiewicz

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto