Nowoczesny sprzęt, który usprawni sprzątanie w domu i na działce. Nie tylko myjka ciśnieniowa – co jeszcze?

Materiał partnera zewnętrznego LAVORWASH POLSKA
Wiosną zawsze jesteśmy bardziej skorzy do dużych porządków. Wietrzenie szaf, wyciąganie rowerów, zacieranie śladów zimy w domu i ogrodzie – to czasochłonne zajęcia. Rozmaite myjki ciśnieniowe i parowe, to tylko część urządzeń, które mogą pomóc nam nie tylko w wiosennych porządkach, ale też codziennym sprzątaniu i dezynfekcji. Co opłaca się kupić?

Odkurzacze, zamiatarki, myjki ciśnieniowe, automaty myjące, generatory pary… Urządzeń, które pomagają nam w codziennych porządkach jest bardzo wiele. Ale jaki sprzęt do czyszczenia warto kupić, jeśli dopiero planujemy wiosenne porządki w domu lub na działce? Co opłaca się kupić w pierwszej kolejności? Przyjrzyjmy się ofercie nowoczesnych urządzeń do sprzątania domu i ogrodu.

Myjka ciśnieniowa – co tak naprawdę potrafi ten robot?

Myjka ciśnieniowa ma wiele zastosowań, które ułatwiają porządki na działce. Urządzenie wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który nadaje się do czyszczenia zarówno dużych powierzchni, maszyn, pojazdów, jak i detali oraz trudno dostępnych miejsc. Myjki ciśnieniowe posiadają wiele zalet, przede wszystkim są bardziej dokładne niż tradycyjne formy mycia, ponadto są w pełni bezpieczne, ponieważ nie powodują zarysowań, ani uszkodzeń. Co dokładnie można wyczyścić myjką ciśnieniową w domu i ogrodzie?

Myjka ciśnieniowa – zastosowanie:

 • duże powierzchnie – dachy, elewacje, tarasy, podjazdy, ścieżki, garaż, szklarnie
 • detale i trudno dostępne miejsca – huśtawki, ogrodzenie, płotki, ławki, komin, grill
 • maszyny i pojazdy – kosiarki, rowery, samochody

„Myjka ciśnieniowa to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Wiele osób do codziennych prac w ogrodzie i na działce wciąż używa węży ogrodowych, ale myjka ciśnieniowa zużywa kilkakrotnie mniej wody. Niższe zużycie to nie tylko kwestia ekologii, ale też niższe rachunki, dzięki czemu wymiana węża na myjkę się po prostu opłaca” - mówi Krzysztof Kołodziej z firmy Lavorwash Polska.

Myjki ciśnieniowe – jaką myjkę wybrać?

Na ryku znajdziemy wiele modeli myjek ciśnieniowych, więc zanim zdecydujemy się na zakup, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką myjkę najlepiej wybrać. Oferowane obecnie myjki ciśnieniowe możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje.

Rodzaje myjek ciśnieniowych:

 • myjki zimnowodne
 • myjki zimnowodne z silnikiem spalinowym
 • myjki z podgrzewaniem wody

Tradycyjne maszyny zimnowodne potrzebują zewnętrznego zasilania elektrycznego, co oznacza, że jeśli mamy naprawdę duży ogród, prawdopodobnie będziemy potrzebowali przedłużacza. Należy przy tym pamiętać, że urządzenia z silnikiem o mocy 2500 W lub większym potrzebują przedłużaczy wytrzymujących odpowiednio większe obciążenia.

Myjki elektryczne typu Home&Garden możemy ponadto podzielić na maszyny z silnikami standardowymi szczotkowymi i maszyny z silnikami indukcyjnymi. Myjki ciśnieniowe z silnikami szczotkowymi są przeważnie tańsze i przeznaczone są do pracy w krótszych przedziałach czasowych – do 30 minut nieprzerwanej pracy. Urządzenia z silnikami indukcyjnymi kosztują więcej, ale są bardziej odporne na długie prace w domu i ogrodzie. Wolniej się eksploatują i mogą pracować nieprzerwanie przez 1-2 godziny. Jeśli więc raz w tygodniu będziemy chcieli myć myjką kolejno dach, elewację, taras i podjazd – lepiej zdecydować się na urządzenie z silnikiem indukcyjnym.

„Lavorwash posiada cała gamę myjek ciśnieniowych, wśród których najnowocześniejsze modele należą do linii LVR. Są to maszyny z elektroniczną regulacją ciśnienia, zabezpieczeniem przed dziećmi oraz pełnym wachlarzem akcesoriów do użytku domowego. Wszystkie maszyny Lavor posiadają ponadto pompy aluminiowe, które są odporne na długotrwałe prace, a dla najbardziej wymagających mamy też maszyny z mosiężnymi pompami, przeznaczone do długiej pracy pod wysokim ciśnieniem” - tłumaczy Krzysztof Kołodziej z Lavorwash Polska.

Dezynfekcja w domu, ogrodzie i samochodzie – jaki sprzęt zadba o nasze bezpieczeństwo?

W związku z pandemią koronawirusa zaczęło się więcej mówić o obowiązkowej dezynfekcji, która ma zapewnić bezpieczeństwo w miejscach pracy. Na rynku nie brakuje urządzeń, które pomagają firmom w walce z wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Ale część z nich warto mieć też u siebie w domu. Do domowej dezynfekcji idealnie nadają się urządzenia parowe. Generatory pary, choć kojarzą się głównie z zastosowaniem w przemyśle, ze względu na coraz przystępniejsze ceny i bardziej kompaktowe rozmiary, coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych domach.

Jak działa odkażanie parowe? Woda w generatorze pary podgrzewana jest do temperatury 140° - 185° C. Powstała w ten sposób gorąca para uwalniana jest pod dużym ciśnieniem na wybraną powierzchnię. Ciśnienie w połączeniu z wysoką temperaturą niszczy bakterie, wirusy i grzyby.

Generator pary – czy i dlaczego warto mieć w domu?

Generatory pary to nie tylko odkażanie. Nadają się też do wielu innych domowych czynności. Gorąca para idealnie usuwa brud z wielu powierzchni, w tym z trudno dostępnych miejsc w kuchni czy łazience, a także ślady powstałe przy użyciu chemii.

Zastosowanie generatora pary:

 • eliminacja zarazków, pasożytów, pleśni
 • pranie dywanów i tapicerki samochodowej
 • dezynfekcja lodówek
 • czyszczenie zlewów, kuchenek, piekarników
 • czyszczenie ścian, podłóg, blatów, okien i innych powierzchni

„Zastosowanie generatora pary do prac w domu ma wiele zalet. Pozwala na zmniejszenie ilości wody potrzebnej do czyszczenia o 80 proc. w stosunku do tradycyjnych urządzeń myjących. Generator pary znacznie skraca też proces czyszczenia i w większości przypadków nie wymaga użycia detergentów. Gorąca para radzi sobie z brudem lepiej niż domowa chemia” - mówi Krzysztof Kołodziej z Lavorwash Polska.

Odkurzacz piorący – dlaczego warto go mieć w domu?

Wśród urządzeń, które usprawnią nam sprzątanie w domu i na działce, nie można oczywiście nie wymienić odkurzaczy. Tak jak wiele jest rodzajów odkurzaczy, tak wiele jest też ich zastosowań.

Rodzaje odkurzaczy:

 • do pracy na sucho – najbardziej rozpowszechnione modele, sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach
 • do pracy na sucho/mokro – pozwalają na usuwanie rozmaitych zabrudzeń z podłóg czy dywanów
 • odkurzacze piorące – przeznaczone przede wszystkim do różnego rodzaju tapicerek
 • odkurzacze parowe – wykorzystują połączenie siły ssania z gorącą parą w celu usunięcia uporczywych zabrudzeń
 • odkurzacze do basenów – do zbierania piasku i brudu z dna basenów
 • odkurzacze do kominków – do zbierania popiołu, a także czyszczenia na sucho/mokro kominków i grilli
 • odkurzacze komercyjne – dla firm sprzątających, zajmujących się biurami, szkołami czy instytucjami
 • odkurzacze przemysłowe – do najtrudniejszych zadań

Większość z nas ma w domach tradycyjne odkurzacze do pracy na sucho i jeżeli zastanawia się nad zakupem kolejnego, to zadaje sobie pytanie, czym różni się odkurzacz do pracy na mokro od odkurzacza piorącego? Który z nich warto kupić? Do codziennych porządków wystarczy nam opcja sucho-mokro, pozwalająca usunąć więcej zabrudzeń od odkurzaczy do pracy wyłącznie na sucho. Natomiast odkurzacze z funkcją piorącą dają dodatkowo możliwość podawania detergentów na dywany i tapicerki, sprawdzają się więc w walce z najbardziej uporczywymi plamami.

Partner artykułu:
LAVORWASH POLSKA
Lavorwash od ponad 40 lat jest jednym z największych na świecie producentów systemów czyszczenia dla małych i dużych powierzchni. Urządzenia powstające w europejskich fabrykach, magazyn części i akcesoriów w Polsce, rozbudowana sieć serwisów w każdym województwie oraz doświadczony zespół doradców to tylko niektóre atuty producenta.
Więcej informacji na stronie: Lavorwash

Dodaj ogłoszenie