Obchody 100 rocznicy JP II w Tłuchowie

Materiał informacyjny .

Tak jak dziecko zna głos i twarz matki i ojca, tak my znamy głos i twarz Jana Pawła II. To był Nasz Papież i choć minęło już 15 lat od jego odejścia, wciąż go pamiętamy i słuchamy. Ciągle jest obecny wśród nas. Wspominamy przy każdej możliwej rocznicy jego mądre nauki i rady. Wydaje się, że dziś bardziej niż za jego życia doceniamy rolę jaką odegrał w historii Polski i świata. Na rok 2020 przypada 100 rocznica urodzin tego Wielkiego Polaka. Nigdzie bardziej niż w Polsce właśnie data 18 maja 2020 nie będzie tak świętowana. Wielu z nas zapewne wyobrażało sobie te urodziny zupełnie inaczej, ale pandemia Covid-19 wszystko zmieniła. Przygotowywane od wielu miesięcy koncerty, wystawy i inne wydarzenia nie mogą się odbyć. W Gminie Tłuchowo również od dawna przygotowywaliśmy się do obchodów tych urodzin. Swoje pomysły przenieśliśmy w przestrzeń wirtualną. Zamiast planowanego koncertu wielu pokoleń JP II powstał pomysł nagrania w trybie zdalnym ulubionej pieśni Jana Pawła II czyli „Barki”. Śpiewacy, na co dzień działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tłuchowie, włączyli się chętnie w ten projekt. Nawet najmłodsze dzieci znają tę pieśń. I tak seniorzy obok dorosłych, młodzieży i dzieci wspólnie nagrali w domach swoje głosy. Wszystko zostało zmontowane w jednym z dostępnych programów do tworzenia tego typu produkcji. Tak powstał utwór w wykonaniu tłuchowskich artystów małych i tych większych. W projekcie udział wzięło 25 śpiewaków, m.in.: Chór Seniora Vena, Chór Gospel Soul, dzieci i młodzież z GOKowskiego Studia Piosenki. Efekt można zobaczyć pod linkami zamieszczonymi poniżej:

Dnia 18 maja 2020 GOK Tłuchowo za pomocą świateł przybierze papieskie kolory, a harcerze z Tłuchowa z Drużyny Harcerskiej „Kamyki” zachęcają, aby pod pomnik upamiętniający Jana Pawła II, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Tłuchowie, zanieść zwyczajny niewielki kamyk z własnoręcznie napisanym słowem „Dziękuję”.

Ponadto placówki kulturalne z Gminy Tłuchowo przygotowały konkursy plastyczny i wspominkowo - fotograficzny. W myśl hasła „Wspomnienia ukryte w obiektywie”- uratujmy wspomnienia od zapomnienia. Gminna Biblioteka Publiczna z Tłuchowa prosi o przesłanie wspomnień z udziału w pielgrzymkach, spotkaniach z Janem Pawłem II. Pragnęlibyśmy, aby „wspomnienia” – fotografie np. przedmiotów, gadżetów czy innych sytuacji związanych ze spotkaniem z Janem Pawłem II, zostały przesłane wraz z krótkim opisem, który wyrazi Wasze przeżycia, emocje związane z tak podniosłym wydarzeniem. Zdjęcia lub skany z opisem należy dostarczyć: pocztą elektroniczną, tradycyjną bądź osobiście do budynku GBP w Tłuchowie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Tłuchowie
ul. Sierpecka 26
87-605 Tłuchowo
e- mail: gbp.tluchowo@interia.pl
Szczegółowe informacje pod nr tel.: 784-854-038.
Termin nadsyłania materiałów upływa 30.06.2020 r.- złożą się one na wystawę ku czci św. Jana Pawła II, którą będzie można obejrzeć w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej. Szczegóły w linku zamieszczonym poniżej:
http://biblioteka-tluchowo.pl/wp-content/uploads/2020/05/Setna-Rocznica-Urodzin-%C5%9Awi%C4%99tego-Jana-Paw%C5%82a.jpg lub https://www.facebook.com/112966836752044/photos/a.113005563414838/261175091931217/?type=3&theater

GOK Tłuchowo natomiast przygotował konkurs plastyczny o zasięgu powiatowym pod hasłem „Jan Paweł II moim okiem” . Prace plastyczne w technice ołówek, pastela lub węgiel należy przesyłać na adres:
GOK Tłuchowo
ul. Sierpecka 26
87-605 Tłuchowo
do dnia 15 czerwca 2020 r. Z prac konkursowych utworzona zostanie wystawa, którą będzie można obejrzeć tradycyjnie w budynku GOKu po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid-19, ale także wirtualnie na stronie http://gok-tluchowo.pl/. Uwaga w tym konkursie nie ma ograniczeń wiekowych! Zachęcamy również dorosłych do udziału w tym konkursie, bo to oni w szczególności są Pokoleniem JPII. Wyniki konkursu opublikujemy na tronie GOKu do 22 czerwca 2020 r. Nagrody prześlemy pocztą na wskazany adres domowy zwycięzcy. Szczegóły w linku zamieszczonym poniżej.
https://www.facebook.com/goktluchowo/photos/a.435760336543237/2901577186628194/?type=3&theater