Od trzech dekad pomagają bezpiecznie budować w Toruniu

Materiał informacyjny - GEOTECHNICA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Badania geotechniczne dla potrzeb posadowienia podpory mostu drogowego przez rzekę Wisłę w Toruniu
Badania geotechniczne dla potrzeb posadowienia podpory mostu drogowego przez rzekę Wisłę w Toruniu
Geolodzy mówią o sobie, że nie są zapraszani na spotkania przy planowaniu inwestycji przez deweloperów i pracownie projektowe. Jednak patrząc na 30 lat działalności toruńskiej spółki GEOTECHNICA trzeba docenić jej wkład w rozwój Miasta Torunia.

Spółka GEOTECHNICA została założona w 1992r. Od początku swojej działalności – zajmuje się badaniami podłoża gruntowego, nadzorami robót na budowach i projektowaniem architektoniczno-budowlanym. Zatrudnia absolwentów wyższych uczelni, w tym geologów po AGH Kraków i UMK Toruń. Zakres jej działalności przedprojektowej i projektowej skupia się na branżach: geologicznej i budowlanej.

Badają podłoże gruntowe i krzewią podyplomowe dobre praktyki zawodowe

Dzięki zaangażowaniu specjalistów z toruńskiej firmy z sukcesem udało się przez trzy dekady zrealizować wiele inwestycji dla Miasta Torunia i długą listę inwestycji we wszystkich regionach Polski od Wybrzeża po Bieszczady. W lokalizacji rzeki Wisły badania podłoża gruntowego dla posadowienia filarów mostów wykonano w Krakowie, Toruniu, Bydgoszcz – Fordon, Chełmnie, Tczewie i m. Kiezmark.

Dla każdego architekta i projektanta konstruktora jest istotne wykonanie badań podłoża gruntowego niemal na początku inwestycji – podkreśla pracujący w GEOTECHNICA mgr Przemysław Przyborowski, specjalista ds. geologii. W ich efekcie powstają oparte o przepisy prawa budowlanego opracowania geotechniczne (Opinia geotechniczna, Dokumentacja badań podłoża gruntowego, Projekt geotechniczny) oraz o przepisy prawa górniczego i geologicznego opracowania geologiczne (Dokumentacja geologiczno-inżynierska i Dokumentacja hydrogeologiczna.

GEOTECHNICA ma długą listę zrealizowanych obiektów budowlanych II i III kategorii geotechnicznej dla terenów w warunkach gruntowych złożonych i skomplikowanych.

GEOTECHNICA od dawna również jest zaangażowana w kształcenie kolejnych pokoleń pracowników do nabycia uprawnień specjalistów z branż: budowlanej i geologicznej. To w naszej firmie swoje pierwsze praktyki i doświadczenia zawodowe zdobywali studenci i absolwenci, którzy dzisiaj z powodzeniem realizują się w tej branży – zaznacza Przemysław Przyborowski. - GEOTECHNICA zabiega także o rozwój zawodowy pracowników i ich kompetencje, którzy dodatkowe odbywają: szkolenia, kursy, studia podyplomowe.

Uczestniczyli projektowo w zabudowie dzisiejszego Miasta Torunia

Przez trzy dekady działalności GEOTECHNICA zrealizowała opracowania dla wielu obiektów kubaturowych i inwestycji drogowych na terenie miasta Torunia. Z wybranych realizacji należy wymienić: nowy most drogowy przez rzekę Wisłę im. gen. E. Zawackiej wraz z tunelem i wiaduktem drogowym, budynek Sali Koncertowej CKK Jordanki, budynek CSW „Znaki Czasu”, budynek kina Cinema City, nowy stadion żużlowy Motoarena im. M. Rose, przebudowę linii tramwajowej w układzie drogowym w ciągu ul. Jana Pawła II, modernizację DK 15 w ciągu ul. Olsztyńskiej (wraz z projektowanym wiaduktem PKP), wykonała dla potrzeb Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Winnica” – dokumentację geologiczno-inżynierską, jak również dla budowy Teatru Muzycznego przy ul. Warszawskiej – Dokumentację geologiczno-inżynierską. GEOTECHNICA wykonała również badania podłoża gruntowego pod planowany pierwszy wieżowiec wysokości 85m przy ul. Dybowskiej w Toruniu. - Ciekawym rozwiązaniem projektowym jest posadowienie płyty dennej garażu CKK Jordanki kilka metrów poniżej wód gruntowych, gdzie jego zaizolowane ściany utrzymują napór wód – zwraca uwagę geolog mgr Przemysław Przyborowski.

Roboty geologiczne w Toruniu nieustannie dostarczają nam nowych doświadczeń wynikających z historii miasta. Przez wieki było ono po obwodzie Starego i Nowego Miasta przebudowywane, a podczas naszych badań podłoża odkrywamy dla archeologów kolejne w tym zakresie zmiany. Jednym z takich przykładów jest funkcjonujący wokół średniowiecznego Toruniu system obronny głębokich fos, które w momencie utraty swojego znaczenia zostały zasypane na przełomie XIX / XX wieku i przez większość mieszkańców dzisiaj zapomniane. Jednak w 2022r. wykonane wiercenia dla posadowienia budynku Teatru Muzycznego przy ul. Warszawskiej natrafiły na mur fosy przez co inwestycja została okresowo wstrzymana.

W przeszłości GEOTECHNICA wykonała także opracowania ekofizjograficzne dla planowanego rozwoju toruńskich osiedli mieszkaniowych, w tym: Wrzosy - Ugory, JAR, Kozackie Góry, Winnica, Stawki - ul. Włocławska i ul. Łódzka.

Przedstawiony wycinek prac w okresie 30-letniej działalności spółki GEOTECHNICA jest dla mieszkańców zmieniającego się Torunia widoczny na każdym kroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie