Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odleżyny - niebezpieczne rany skóry przewlekle chorych

GP
Gdy zauważymy u chorego trudno gojące się otarcia lub ranki, z których sączy się wydzielina, trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarza.
Gdy zauważymy u chorego trudno gojące się otarcia lub ranki, z których sączy się wydzielina, trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarza.
Największym wrogiem chorego jest jego własne ciało. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji grozi powstawaniem odleżyn.

W dzień zmieniamy pozycję chorego w łóżku co 2 godziny, w nocy co 3. Tylko w przypadku, gdy nie ma kłopotów z oddychaniem, można go układać na brzuchu, by odciążyć plecy. Innym sposobem odciążenia jest sadzanie chorego w fotelu lub na łóżku. Powinien on siedzieć jak najbardziej prosto - by nie obciążać kości ogonowej.

Gdy chorego układamy w pozycji półsiedzącej lub półleżącej, narażamy go na odleżyny kości ogonowej i pięt - w tych miejscach opiera się ciężar ciała.

Jeśli chorego można posadzić w fotelu, zapewniamy mu szerokie siedzisko i oparcia. Przed posadzeniem dobrze jest wyściełać fotel skórą owczą. Fotel powinien mieć taką wysokość, aby uda i łydki mogły być ustawione pod kątem prostym.

Kąpiel w łóżku
Chory obłożnie powinien być codziennie myty. Woda powinna mieć temperaturę około 37 st.C. Dobrze używać do toalety specjalnej ściereczki frotte lub delikatnej myjki. Do mycia intymnych części ciała stosujemy gąbkę specjalne do tego przeznaczoną. Trzeba pamiętać, że mydła perfumowane mogą powodować podrażnienia skóry, najlepsze będzie delikatne mydło dla dzieci lub szare.

Po umyciu i osuszeniu skóry zaczynamy oklepywanie szczególnie pleców - poprawia to ukrwienie.

Osobom nie panującym nad czynnościami fizjologicznymi sprawiamy pieluchomajtki. Są na receptę. W sprzedaży są też specjalne jednorazowe podkłady na prześcieradło. Jeśli chory korzysta z basenu - też trzeba uważać na odleżyny i odparzenia. Dlatego warto zrobić z gąbki krążek o średnicy basenu i obszyć go nieprzemakalnym materiałem. Przed podaniem basenu trzeba krążek posypać talkiem lub kartoflanką.

Trudne rany
Gdy zauważymy u chorego trudno gojące się otarcia lub ranki, z których sączy się wydzielina, trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Pierwszym objawem odleżyn jest zaczerwienienie, które przy ucisku nie blednie. Na takie części ciała trzeba szczególnie uważać, nie dopuszczać do ich ucisku i często je masować, by poprawić ukrwienie. U chorych leżących stosować regularne zmiany pozycji (co 2-3 godziny).

W aptekach można też już kupić specjalne opatrunki na trudno gojące się rany. Zanim kupimy taki opatrunek należy poradzić się lekarza lub pielęgniarki. Propozycji jest wiele, opatrunki stosuje się w zależności od zaawansowania rany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska