Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odmiana nazwisk przez przypadki - wyjaśniamy, jak odmieniać nazwiska polskie i obce

(ea)
Odmianę nazwisk przez przypadki określają w języku polskim konkretne reguły
Odmianę nazwisk przez przypadki określają w języku polskim konkretne reguły pixabay.com
Odmiana nazwisk to ciężki orzech do zgryzienia. Często zastanawiamy się, czy jest ona konieczna. Zwykle problem pojawia się, gdy zapraszamy gości na ważną uroczystość. Odmiana nazwisk w zaproszeniach, na przykład na ślub, sprawia nam kłopoty. Dlatego wyjaśniamy najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować przy odmianie nazwisk w języku polskim. Wystarczy je zapamiętać, aby w codziennym życiu poprawnie zwracać się do innych osób!

Istnieje wiele poradników, które wyjaśniają, jak powinna wyglądać odmiana nazwisk w języku polskim. Nie jest to bowiem łatwa sprawa. Zwykle mamy najmniej wątpliwości, gdy problem dotyczy odmiany nazwisk męskich. Ale jak postąpić, gdy chodzi o odmianę nazwisk obcych albo w liczbie mnogiej? Lub kiedy w grę wchodzi odmiana nazwisk dwuczłonowych? Wtedy ratunkiem będą najważniejsze zasady wyjaśniające, jak powinna wyglądać odmiana nazwisk w języku polskim.

PORADA: Zapamiętaj, że odmiana nazwisk polskich to podstawa poprawnego używania języka polskiego!

Odmiana nazwisk przed przypadki - jakie są zasady?

Odmiana nazwisk przez przypadki (deklinacja) jest uzależniona w języku polskim od trzech podstawowych kryteriów. Forma odmiany nazwisk zależy od:

  • płci właściciela nazwiska
  • jego narodowości
  • zakończenia nazwiska (może chodzić o zakończenie fonetycznej formy nazwiska lub o zakończenie tematu).

Odmiana nazwisk polskich - kiedy ją stosujemy?

W języku polskim nazwiska odmieniają się przez przypadki zarówno w liczbie pojedynczej, jak i w liczbie mnogiej, poza nielicznymi wyjątkami. Powinniśmy stosować odmianę nazwisk, jeśli tylko możemy przyporządkować je do jakiegoś wzorca odmiany.

Odmiana nazwisk w zaproszeniach

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązującą w języku polskim nazwiska na zaproszeniach powinny być odmieniane. Nie piszemy więc: "zapraszam państwa Nowak", ale "zapraszam państwa Nowaków". Wpisujemy "miło nam będzie gościć Julię Kowalską", a nie "miło nam będzie gościć Julia Kowalska". Odmiana nazwisk w zaproszeniach sprawia, że treść brzmi bardziej naturalnie i po prostu jest poprawna.

Odmiana nazwisk w liczbie mnogiej - zasady

  • nazwiska zakończone w mianowniku na spółgłoskę lub samogłoskę –a, -e, -o odmieniają się jak rzeczowniki np. Nowak – zapraszam państwa Nowaków.
  • nazwiska w formie przymiotników odmieniają się jak przymiotniki, np. Kowalski – zapraszam państwa Kowalskich.
  • nazwiska zakończone na –er mogą odmieniać się z „e” ruchomym lub z całym tematem, np. Bober – zapraszam państwa Bobrów bądź zapraszam państwa Boberów.

Odmiana nazwisk i imion - zaproszenia

Odmieniając nazwiska, np. w zaproszeniach, należy odmienić również imiona zapraszanych osób, zarówno męskie, jak i żeńskie. Jedynym nieodmiennym imieniem żeńskim jest Beatrycze.

Odmiana nazwisk - jaki przypadek jest poprawny?

Choć wszyscy uczyliśmy się w szkole odmiany przez przypadki, nie każdemu ta wiedza zostaje w głowie. Jednak, aby uporać się z nawet najtrudniejszą odmianą nazwisk polskich, a także odmianą nazwisk obcych czy też odmianą nazwisk dwuczłonowych, np. odmiana nazwisk w zaproszeniach, wystarczy zapamiętać jedną podstawową zasadę. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, jakiego przypadku należy użyć, odmieniając nazwiska w języku polskim.

PORADA: Czasownik „zapraszać” zawsze łączy się z biernikiem, który odpowiada na pytania „kogo? co?. Wystarczy zapamiętać tę zasadę, aby poprawnie odmieniać nazwiska w zaproszeniach.

Odmiana nazwisk męskich

Najwięcej problemów przynosi odmiana nazwisk męskich. Odmiana ta w języku polskim ma wiele wzorców.

Z grubsza nazwiska męskie można podzielić na dwie grupy:

  • nazwiska męskie zakończone na samogłoskę
  • nazwiska męskie zakończone na spółgłoskę

Odmiana nazwisk męskich zakończonych na samogłoskę

  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „o” poprzedzone spółgłoską twardą np. Lato - nazwiska te odmieniają się w liczbie pojedynczej jak rzeczowniki rodzaju żeńskiego, a w liczbie mnogiej – jak czasowniki męskoosobowe np. Lato/Laty/Lacie/Lato/ Latem/Lacie, liczba mnoga – Latowie/Latów/Latom/Latów/Latami/Latach.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „o” poprzedzone spółgłoską miękką np. Puzio - nazwiska te odmieniają się jak rzeczowniki męskoosobowe np. dziadunio, czyli Puzio/Puzia/Puziowi/Puzia/Puziem/Puziu.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „e” np. Linde - nazwiska te odmieniają się w liczbie pojedynczej jak przymiotniki, np. Linde/Lindego/Lindemu/Lindego/Lindem/ Lindem, a w liczbie mnogiej – jak rzeczowniki męskoosobowe np. Lindowie/Lindów/Lindom/Lindów/Lindami/Lindach.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „i” lub „y” np. Kowalski - nazwiska te odmieniają się jak przymiotniki np.
    Kowalski/Kowalskiego/Kowalskiemu/Kowalskiego/Kowalskim/Kowalskim.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na  „a”, np. Zawada - nazwiska te odmieniają się w liczbie pojedynczej jak rzeczowniki rodzaju żeńskiego np. Zawada/Zawady/Zawadzie/Zawadę/Zawadą/Zawadzie, a w liczbie mnogiej jak rzeczowniki męskoosobowe np. Zawadowie/Zawadów/Zawadom/Zawadów/Zawadami/Zawadach.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „au” np. Turnau - nazwiska te odmieniają się jak rzeczowniki męskoosobowe np. Turnau/Turnaua/Turnauowi/Turnaua/Turnauem/ o Turnau (nie o „Turnale”)

PORADA: W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalna jest rezygnacja z odmiany nazwisk męskich zakończonych w mianowniku liczby pojedynczej na literę -e, ale wówczas powinien poprzedzić je tytuł lub godność, np. Zapraszam państwa Linde, idę z profesorem Linde.

Odmiana nazwisk męskich zakończonych na spółgłoskę

  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na –ec, lub ek np. Borek - nazwiska te mają w odmianie „e” ruchome np. Borek/Borka/Borkowi/Borka/Borkiem/Borku; w liczbie mnogiej - nazwiska te zawsze mają końcówkę „owie” np. Borkowie.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na –eń np. Kwiecień - nazwiska te mają w odmianie „e” ruchome np. Kwiecień/Kwietnia/Kwietniowi/Kwietnia/Kwietniem/Kwietniu.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na –el, –er np./ Wedel - nazwiska te mogą mieć w odmianie „e” ruchome np. Wedel/Wedla/Wedlowi/Wedla/Wedlem/Wedlu.
  • odmiana nazwisk męskich brzmiące jak rzeczowniki pospolite np. Wróbel - nazwiska te mogą odmieniać się jak te rzeczowniki np. Wróbel/Wróbla/Wróblowi/Wróbla/Wróblem/Wróblu albo zachowywać pełen temat w odmianie np. Wróbel/ Wróbela/Wróbelowi/Wróbel/Wróbelem/Wróbelu.
  • odmiana nazwisk męskich zakończonych na „ów” np. Maćków - nazwiska te mają w odmianie wymianę „ó” na „o” np. Maćków/Maćkowa/Maćkowowi/Maćkowa/Maćkowem/Maćkowie.

PORADA: Trzeba wiedzieć, że z nazwisk żeńskich odmieniają się tylko te zakończone na „a”

Nazwiska żeńskie zakończone inną głoską niż „a” są nieodmienne. W przypadku żeńskich nazwisk dwuczłonowych odmieniają się oba człony, jeśli kończą się na „a”.

Zdarza się, że nazwisko odmienia się w rodzaju męskim, nie odmienia się natomiast w rodzaju żeńskim.

Odmiana nazwisk dwuczłonowych

Jeśli chodzi o odmianę nazwisk męskich dwuczłonowych, to odmieniają się w nich oba człony np. Boy-Żeleński/Boya-Żeleńskiego/Boyowi-Żeleńskiemu itd.

Jeżeli natomiast pierwszy człon jest nazwą herbu lub przydomkiem, to wówczas odmienia się tylko drugi człon nazwiska np. Korwin-Mikke/ Korwin-Mikkego/Korwin-Mikkemu itd.

Odmiana nazwisk obcych

Odmiana nazwisk obcych jest również konieczna, chyba, że nie można znaleźć odpowiedniego wzorca odmiany.

Odmiana nazwisk obcych - jakich nazwisk nie dotyczy?

  • nie odmieniamy nazwisk obcych zakończonych na -u, przed którym występuje spółgłoska np. Iliescu.
  • nie odmieniamy nazwisk francuskich zakończonych na akcentowane „o”, „a”, „u” bez względu na pisownię np. Hugo.
  • nie odmieniamy nazwisk złożonych z dwóch członów np. Lin Biao.

Prof. Jerzy Bralczyk o odmianie nazwisk [WIDEO]:

Prof. Jan Miodek dla Nowej Trybuny Opolskiej: Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia. Bo w życiu codziennym, w mowie żywej nie jest źle. Ludzie chodzą do Nowaka, przyglądają się Nowakowi, podchodzą do Widery, Pietraszki i Widerze albo Pietraszce coś dają. Ale jak teraz trzeba temu Nowakowi, Widerze albo Pietraszce dać dyplom, nagle następuje jakieś zdumiewające usztywnienie postaw gramatycznych i dyplom uznania jest "dla Jana Nowak". Ja to widzę na dyplomach, ja to widzę w dedykacjach uczniowskich, ja to widzę i słyszę w intencjach mszalnych! (...) Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska