MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn: nietypowe spacery tropem skamielin i zderzeń kontynentów. Powstała interaktywna mapa geologicznych atrakcji miasta

Emil Hoff
Emil Hoff
Fasadę Nowego Ratusza w Olsztynie pokrywa piaskowiec, ukształtowany 90 milionów lat temu na dnie morza, które pokrywało terytorium dzisiejszej Polski. Tę i inne ciekawostki można poznać dzięki interaktywnej mapie geologicznych atrakcji Olsztyna.Zdjęcie na licencji CC BY 3.0.
Fasadę Nowego Ratusza w Olsztynie pokrywa piaskowiec, ukształtowany 90 milionów lat temu na dnie morza, które pokrywało terytorium dzisiejszej Polski. Tę i inne ciekawostki można poznać dzięki interaktywnej mapie geologicznych atrakcji Olsztyna.Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Andrzej Pobiedziński, CC BY 3.0
Olsztyn ma dla tubylców i gości wiele atrakcji, ale co zrobić, gdy widzieliśmy już wszystkie ciekawsze zakątki, zabytki i przybytki stolicy Warmii i mamy ochotę na coś nowego i nietypowego? Wystarczy sięgnąć do niezwykłej interaktywnej mapy Olsztyna, stworzonej przez geologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Na mapie znajduje się ponad 50 nietypowych atrakcji i skarbów z najdawniejszych dziejów regionu, od ozdobnych kamieni wykorzystanych do wzniesienia kościołów i dworców, a ukształtowanych w wyniku dawnych zderzeń kontynentów, po skamieniałe gąbki i amonity sprzed niemal pół miliarda lat, które można dostrzec gołym okiem w najbardziej niespodziewanych miejscach.

Spis treści

Olsztyn doczekał się interaktywnej mapy atrakcji

Wśród pamiątek po najdawniejszych dziejach Olsztyna, Warmii i całej Polski prowadzi interaktywna mapa dra Pawła Wolniewicza.
Dr Wolniewicz jest geologiem zatrudnionym na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pasją do dziejów Ziemi dzieli się z internautami na stworzonej przez siebie stronie internetowej Żywa Planeta. Uczony proponuje turystom nietypowe trasy zwiedzania polskich miast. Zamiast muzeów, restauracji czy typowych zabytków, oferuje szukanie skarbów i sekretów sprzed setek milionów lat.

W nowym wpisie dr Wolniewicz postanowił zabrać swoich czytelników na geologiczny spacer po stolicy Warmii, Olsztynie. Przygotował interaktywną mapę z zaznaczonymi nietypowymi atrakcjami Olsztyna, związanymi z geologią regionu.

Olsztyn okiem geologa – nietypowa mapa stolicy Warmii

Mało kto wie, że najstarsze skamieniałości Olsztyna znajdują się w wapiennych posadzkach naw bocznych bazyliki św. Jakuba.Zdjęcie na licencji CC BY-SA
Mało kto wie, że najstarsze skamieniałości Olsztyna znajdują się w wapiennych posadzkach naw bocznych bazyliki św. Jakuba.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Maciej Szczepańczyk, wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Na swojej mapie geolog zaznaczył i opisał niezwykłe miejsca w Olsztynie, które wiele mówią o najdawniejszych dziejach Warmii i całej Polski. Można się z niej dowiedzieć, w których zabytkach wykorzystano kamienie dekoracyjne, powstałe w wyniku wędrówek i kolizji płyt tektonicznych, albo jak tysiące lat zlodowacenia ukształtowały znany nam dziś Olsztyn.

Wbrew pozorom, interaktywna mapa dra Wolniewicza nie jest propozycją tylko dla specjalistów. Geologiczny spacer to nietypowy plan wycieczki, który ma zachęcić mieszańców Olsztyna i turystów z całej Polski do poznawania cudów i tajemnic geologii dzięki odkrywaniu pamiątek po wydarzeniach sprzed tysięcy i milionów lat.

Na interaktywnej mapie geologicznych atrakcji Olsztyna znajduje się ponad 50 markerów, oznaczających ciekawe miejsca. Markery zostały uszeregowane w kilka ścieżek tematycznych, które można wykorzystać do zorganizowania sobie nietypowego spaceru po Olsztynie.

Geologiczne skarby Olsztyna. Piaskowce z dna morza i głazy ze Skandynawii

Na ścieżce „Polskie skały” można się dowiedzieć np. tego, że piaskowiec, pokrywający fasadę Nowego Ratusza w Olsztynie, ukształtował się na dnie morza, które 90 milionów lat temu pokrywało większość terenów współczesnej Polski. Z kolei Kolumna Orła Białego, stojąca na Placu Konsulatu Polskiego, została wykonana z granitu utworzonego ponad 300 milionów lat temu w wyniku kolizji między kontynentami.

Na ścieżce „Spacer po Skandynawii” możemy dowiedzieć się o wpływie lądolodu na ukształtowanie krajobrazu Olsztyna. Przesuwający się lądolód zawlókł na tereny dzisiejszej Polski wielkie głazy narzutowe ze Skandynawii. Bruk wielu ulic Olsztyna został wykonany z kamieni, które pierwotnie znajdowały się więc na terenie dzisiejszej Szwecji, Finlandii czy Estonii. Tak właśnie jest np. na ulicy Marii Curie-Skłodowskiej.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Spacer po Olsztynie tropem kolizji kontynentów i skamielin

W wapiennym cokole Zamku Kapituły Warmińskiej można dostrzec skamieniałe muszelki ramienionogów sprzed 420 milionów lat.Zdjęcie na licencji CC BY-ND
W wapiennym cokole Zamku Kapituły Warmińskiej można dostrzec skamieniałe muszelki ramienionogów sprzed 420 milionów lat.

Zdjęcie na licencji CC BY-ND 2.0. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Na ścieżce „Śladem dawnych zderzeń kontynentów” dr Wolniewicz prowadzi nas między znajdujące się w Olsztynie pamiątki po zderzeniach kontynentów. Takie kolizje, mające miejsce setki milionów lat temu, powodowały wypiętrzenie całych łańcuchów górskich. Skały znajdujące się pod górami ulegały przeobrażeniom i dziś często uchodzą za atrakcyjne kamienia dekoracyjne. Kilka takich kamieni można znaleźć w mniej lub bardziej znanych budowlach Olsztyna. Np. posadzkę dworca kolejowego Olsztyn Główny wykonano z marmurów, które ukształtowały się ze skał wypchniętych właśnie w czasie kolizji kontynentów ponad pół miliarda lat temu.

Dekoracyjne gnejsy i migmatyty ze stopni ołtarza w kościele pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego także powstały dawno temu w wyniku działania potężnego ciśnienia pod powierzchnią Ziemi. Co ciekawe, takie gnejsy sprowadza się do Polski ze Szwecji lub Indii. Gnejsy z Indii zdobią np. posadzkę foyer Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego.

Na ścieżce „Skamieniałości Olsztyna” możemy odwiedzić miejsca stolicy Warmii, w których dostrzec można ślady pradawnego życia – skamieniałości nawet sprzed pół miliarda lat. Np. w wapiennej posadzce kościoła garnizonowego przy ul. Marcina Kromera 5 bystre oko dostrzec może ślady skamieniałych amonitów i gąbek. Skamieniałe muszelki ramienionogów sprzed 420 milionów lat dostrzec można w wapiennym cokole Zamku Kapituły Warmińskiej.

Najstarsze skamieniałości Olsztyna znajdują się w wapiennych posadzkach naw bocznych bazyliki św. Jakuba. Szczątki łodzikowców można rozpoznać po drobnych muszlach. Mają ok. 460 milionów lat.

Interaktywna mapa Olsztyna dostępna za darmo

Interaktywna mapa z atrakcjami na geologiczny spacer po Olsztynie jest dostępna za darmo TUTAJ. Możecie skorzystać z niej w czasie weekendowego zwiedzania miasta, by poznać Olsztyn z innej, niezwykłej, geologicznej strony.

Źródło: zywaplaneta.pl, tko.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Olsztyn: nietypowe spacery tropem skamielin i zderzeń kontynentów. Powstała interaktywna mapa geologicznych atrakcji miasta - Strona Podróży

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska