Opowieść snuta obrazem. Rozpocznij swoją przygodę z fotografią!

Materiał informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności
Udostępnij:
Niezależnie od tego, czy fotografujemy dla przyjemności, czy dokumentujemy projekt, możemy nauczyć się robić to lepiej. Jak? Wystarczy skorzystać z rad zawodowego fotografa!Każdego dnia w sieci umieszczanych jest 500 milionów fotografii. To zmusza do refleksji. Jaki ułamek sekundy jesteśmy w stanie poświęcić oglądanemu zdjęciu? Jak przebić się z przekazem w szumie informacyjnym?

Warto poznać zasady rządzącą fotografią, a przyjemność z wykonania zdjęć będzie towarzyszyć nam coraz częściej. Prawie wszyscy mamy aparaty w telefonach, a część z nas także aparaty fotograficzne.
Przetrzyjmy zatem obiektywy i do dzieła!

frse

Od czego zacząć robienie zdjęć?

Najważniejsza jest treść: co fotografujemy? Czy będzie to interesujące dla oglądających? Własne zaangażowanie czy sentyment do ujęć może przysłonić nam ich jakość. Częstym błędem przy prezentacji zdjęć jest ich duża ilość: chcemy pokazać wszystko i w taki sposób, by nikt nie poczuł się pominięty.

Zaplanujmy wcześniej, jak chcemy, aby wyglądały nasze zdjęcia. Warto również zadbać o spójną całość. Wartościowy materiał zdjęciowy z projektu można porównać do dobrego reportażu. Z szacunku dla oglądającego zadbajmy o jego treść i formę. Co prawda zasady są po to, aby je łamać, ale warto je najpierw poznać.

Zdjęcia z projektu powinny mieć zatem zbliżony format i kolorystykę, ale być różnorodne: zawierać kadry poziome i pionowe (te ostatnie łatwiej komponują się z tekstem) oraz pokazywać obraz w różnych planach, kierunkach, perspektywach.

Bądźmy w ruchu, przewidujmy sytuacje. Gdy dokumentujemy mało dynamiczny projekt (np. ludzi piszących na kartkach), musimy wykazać się sporą dozą kreatywności, aby zdjęcia były ciekawe.

frse

Emocje w kadrze i odpowiednie kadrowanie

Zdobądźmy zaufanie naszych bohaterów, aby zdjęcia były swobodne. Pokażmy swoje zaangażowanie. Pamiętajmy, że emocje fotografowanych są nośnikiem energii!

Warto zacząć od kadrowania centralnego, aby uchwycić interesujący obiekt w środku obrazu. Starajmy się, by wypełniał jak największą część zdjęcia (fotografie często są potem oglądane w postaci miniaturek – muszą być czytelne, by ktoś zechciał w nie kliknąć).

Jeśli będziemy mieli dość centralnego kadrowania, próbujmy uchwycić obiekt w tzw. mocnych punktach obrazu, czyli w miejscu przecięcia się tych linii.

Nie używajmy zbyt szerokiego kąta, bo zdjęcia będą bardziej zdeformowane, a sylwetki ludzi pogrubione.
Próbujmy kadrować od razu tak, jakbyśmy chcieli zdjęcia oglądać. Nie zawsze będziemy mieć czas na ich obróbkę. Zadbajmy o zróżnicowanie planów, aby pokazać zarówno otoczenie, grupę, jak i pojedyncze osoby czy detale (np. ręce przy pracy).

Zmiany perspektywy pozwolą pokazać wydarzenie z poziomu naszych oczu, ale też od dołu czy od góry.

frse

Jakość, ostrość, szumy – jak zadbać o dobrą jakość zdjęć?

Im ciemniej, tym zdjęcia stają się mniej dokładne, łatwiej je poruszyć. Ludzkie oko ma szerszy zakres widzenia, a aparat – nawet w pozornie jasnych miejscach – zaczyna się gubić. Dlatego trzymajmy kamerę pewnie, w razie konieczności w czasie robienia zdjęcia wstrzymajmy oddech, szukajmy podparcia lub skorzystajmy ze statywu.

Łatwiej jest poruszyć zdjęcie wykonane w dużym przybliżeniu niż to szersze. Zwłaszcza jeśli nie mieszkamy w Toskanii i światła ciągle nam brakuje. Bezpieczniejsze w takich sytuacjach będą nieco szersze kadry. Dzięki nim łatwiej uzyskamy dużą głębię ostrości (zapewniającą ostrość większości elementów). Dłuższe ogniskowe, czyli większe przybliżenie, dadzą mniejszą głębię ostrości, a więc wycięcie z tła interesującego fragmentu. Przysłona jest kolejnym parametrem pozwalającym decydować o skali ostrości elementów zdjęcia.

frse

Światło w fotografii – sprzymierzeniec czy wróg?

Aparat źle znosi obecność wielu ciemnych i jasnych partii. Na ogół zdjęcia z aparatów cyfrowych lepiej prezentują się lekko niedoświetlone niż prześwietlone.

Początkującym łatwiej robić zdjęcia, mając światło za plecami, równomiernie oświetlające interesującą nas scenę. Z czasem możemy zainteresować się światłem z boku, dającym ładne cienie, oraz fotografowaniem pod światło, pozwalającym uzyskać plastyczne obrazy.

Mocne światło około południa będzie trudne przy fotografowaniu twarzy (powoduje cienie pod oczami, mrużenie oczu).

Światło o cieplejszej barwie pojawia się blisko wschodu i zachodu słońca. Jeśli musimy fotografować tu i teraz, rozważmy np. zasłonięcie firanek lub fotografowanie w cieniu, by uniknąć bezpośredniego światła na twarzach.

Korzystając ze światła sztucznego, nie mieszajmy źródeł, np. świetlówek z ciepłym światłem żarowym. Dobrze, jeśli możemy wybrać w aparacie rodzaj oświetlenia i temperatury barwowej.

Świetlówki mają tendencję do migotania (nawet zdjęcia robione w serii mogą mieć odcień od zielonego po fioletowy, a kolorystyka twarzy może nie spodobać się naszym bohaterom).

Światło żarowe o ciepłej barwie tworzy kameralny, domowy klimat. Często jest to jednak światło punktowe, stanowiące wyzwanie dla fotografującego.

frse

Zaopatrzeni w taką pierwszą serię wskazówek, bawmy się, eksperymentujmy i spójrzmy na świat inaczej.

Więcej zdjęć autora tekstu na: www.kuczyk.com

Artykuł ukaże się w kwartalniku Europa dla Aktywnych nr 3/2021 www.europadlaaktywnych.pl

Praktyczna wiedza o upowszechnianiu projektów edukacyjnych:
Zapraszamy do udziału w webinariach upowszechniających – Działam, Upowszechniam, Inspiruje to cykl szkoleń online, które pozwalają uczestnikom zyskać praktyczną, potwierdzoną certyfikatem, wiedzę na temat ulepszania materiałów promocyjnych w realizowanych projektach, m.in: Dobre zdjęcie mówi więcej, niż 100 słów. Jak robić ujmujące zdjęcia smartfonem! –

Zaprezentuj swoje najlepsze zdjęcia z wyjazdów i projektów w ramach programów zarządzanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, zgłoś się do konkursu Selfie+. Więcej informacji - https://selfieplus.frse.org.pl/

frse

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Opowieść snuta obrazem. Rozpocznij swoją przygodę z fotografią! - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska