Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orliki otwarte tylko w teorii. Nie ma animatora, pograć nie można

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
UM Kamień Krajeński
Mimo otwarcia obiektów sportowych od 4 maja orliki w Sępólnie i Kamieniu nadal pozostają zamknięte. Opóźnienia wynikają ze zmiany operatora, który obsługuje obiekty.

Fakt zamknięcia boisk na osiedlu Sienkiewicza w Kamieniu wywołał poruszenie wśród rodziców. - Dlaczego moje dziecko nie może wejść na orlik, skoro rząd otworzył je od ubiegłego poniedziałku? - pyta zdenerwowana mieszkanka Kamienia Krajeńskiego. - Czy tylko u nas burmistrz zamknął obiekt? O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciła się do burmistrza Kamienia radna Natalia Marciniak.

Teoretycznie od 4 maja te obiekty mogą wznowić swoją działalność. W praktyce wygląda to inaczej, ponieważ zmienił się operator obsługujący orliki. Wcześniej była to Fundacja Orły Sportu. Ministerstwo Sportu wypowiedziało jej umowę. Teraz operatorem jest Instytutu Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Burmistrz Wojciech Głomski poinformował, że obecnie gmina nie ma podpisanej umowy z animatorami, a ich wynagrodzenie dofinansowane jest z Ministerstwa Sportu. Zazwyczaj było tak, że w lutym ogłaszany był konkurs na dofinansowanie z projektu Lokalny Animator Sportu, a od marca zatrudnieni byli animatorzy. W związku ze zmianą operatora te terminy się wydłużyły. Konkurs został ogłoszony 5 maja, nabór trwa do 22 maja.

W związku z epidemią COVID-19 na otwartym orliku powinni być wdrożone procedury bezpieczeństwa, a pilnować powinien ich animator. Na kamieńskim obiekcie takiej osoby na razie nie ma, jest nieczynny. Radna Marciniak zaproponowała, by dzieci mogły trenować pod okiem trenera, który dopilnowałby przepisowej ilości osób na boisku, tzn sześcioro dzieci plus opiekun. Burmistrz Głomski nie zgadza się na to.

- Nie chcielibyśmy udostępniać obiektu tylko wybranym osobom. Uważam, że byłoby to krzywdzące dla pozostałej młodzieży oraz mieszkańców, którzy również chcieliby korzystać z obiektu sportowego. Nie chcemy, aby dochodziło do konfliktów. Zajęcia prowadzone na boisku muszą być realizowane zgodnie z regulaminem korzystania z kompleksu sportowego pod nadzorem animatora, który czuwa nad bezpieczeństwem osób oraz stosuje procedury obowiązujące zgodnie z rozporządzeniem – tłumaczy. Kamieński orlik prawdopodobnie zostanie otwarty od 25 maja.

- Nie chcielibyśmy udostępniać obiektu tylko wybranym osobom. Uważam, że byłoby to krzywdzące dla pozostałej młodzieży oraz mieszkańców, którzy również chcieliby korzystać z obiektu sportowego.

Wojciech Głomski, burmistrz Kamienia Krajeńskiego

Podobnie sytuacja wygląda w Sępólnie Krajeńskim. Dwa orliki zlokalizowane przy szkołach podstawowych nr 1 i nr 3 w Sępólnie oraz w Lutowie i Wałdowie są wyłączone z użytkowania.

- Dyrektorki szkół ustaliły, że otworzą boiska 18 maja, ale w niepełnym wymiarze czasowym. Potrzebują czasu, by opracować procedury bezpiecznego korzystania z boisk. Nie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Zatrudnimy tych samych animatorów na umowę-zlecenie, a do czasu rozstrzygnięcia naboru i uruchomieniu procedury przez Instytut, wynagrodzenie pokryjemy z własnego budżetu – informuje Maria Chmielewska z Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim.

Zobacz także:
Dni Sępólna Krajeńskiego i Więcborka 2020. Jakie decyzje?

Regulaminowo wynagrodzenie animatorów w połowie pokrywa Ministerstwo Sportu, w połowie jednostka gminna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska