Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najspokojniejsza część miasta - osiedle Leśne

Redakcja
J.Pruss
Pierwsze bloki na osiedlu Leśnym pojawiły się wcześnie, bo już w latach 50. XX wieku. Dzielnica zawsze cieszyła się dużym wzięciem - nic dziwnego, spokojne osiedle położone w pobliżu centrum, a do tego blisko lasu. Czego chcieć więcej?

Kilka lat po wojnie rozpoczęto zabudowę Leśnego. Na pierwszy ogień poszedł fragment na zachodzie, czyli część z ulicami Świerkową i Modrzewiową. Budowano czterokondygnacyjne bloki.

W części bardziej eksponowanej, czyli przy głównej arterii bloki były nieco wyższe. Na parterach tych właśnie segmentów od razu pojawiły się sklepy i punkty usługowe. Nie było ich jednak tak dużo -sklep z butami, spożywczy, drogeria, pasmanteria, szewc, krawcowa. Teraz na Leśnym sklepów jest co nie miara.

Kto nie miał dziadków na Leśnym?

- Pamiętam Leśne z początku lat osiemdziesiątych, ponieważ mieszkali tam moi dziadkowie - wspomina Agata Wilczak, 32-latka mieszkająca teraz na Kapuściskach. - Zresztą było tak, że osoby z mojego pokolenia w większości miały dziadków na Leśnym. Osiedle zawsze mi się kojarzyło z jakąś sielanką. Było cicho, spokojnie, kameralnie.
Agata wspomina sklep z butami przy Sułkowskiego, w którym jako dziecko mogła spędzać godziny. - Obok był bar mleczny, który jest tam do dziś - mówi. - Wyciągałam do niego dziadków na leniwe, chociaż i tak babcia gotowała lepiej.

Leśne kiedyś naprawdę było leśne

Agata pamięta też stoiska z saturatorami i obwoźnego lodziarza, który przyjeżdżał czasem na osiedle. - Dużo czasu spędzałam też w parku koło blaszaka - mówi. - Czułam się tam, jakbym była gdzieś w lesie, a nie w mieście. Kawałek dalej był już park Załuskiego. Tam to dopiero była zabawa.

Park utworzono w połowie lat 60. pod koniec budowy osiedla i wydzielono go z części podmiejskiego lasu. - Ten las był centralnym punktem osiedla - wspomina pani Elwira, która na 11 Listopada (dawniej 22 Lipca) mieszka od 1982 roku. - Ale zieleni było o wiele więcej niż teraz. Co rusz był jakiś skwerek, klomby z kwiatami. Teraz nikomu się już chyba nie chce o to dbać.

Autobusy i tramwaje

A jak było z komunikacją? - Gdy się tutaj wprowadzaliśmy z mężem było całkiem nieźle, tramwaje, autobusy. Nie było problemu z połączeniami z resztą miasta.
W 1955 osiedle połączono z miastem linią tramwajową nr 10. Na początku lat 60. zaczęła kursować linia 52 z Leśnego na Błonie. W latach siedemdziesiątych połączono Leśne z przyłączonym do miasta Fordonem autobusem linii 65.

Z ciekawostek związanych z osiedlem Leśnym warto wymienić chociażby tę, że w latach swojej młodości mieszkali tu między innymi Zbigniew Boniek, Jan Krzysztof Bielecki i Radosław Sikorski.

- Dobrze się tu żyje - mówi pani Elwira. - Dla mnie największe znaczenie ma bliskość Myślęcinka. Kilka minut rowerem, czy mały spacerek i jestem w lesie.

Joanna Pluta

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto