Oskar Kwiatkowski snowboardowym mistrzem świata! Aleksandra Król też z medalem!

Łukasz Konstanty
Wielki sukces Oskara Kwiatkowskiego. W niedzielę zdobył tytuł mistrza świata w slalomie gigancie równoległym Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Oskar Kwiatkowski został snowboardowym mistrzem świata podczas zawodów odbywających się w gruzińskiej miejscowości Bakuriani. Polak okazał się najlepszy w konkurencji slalom gigant równoległy. Medal wywalczyła także Aleksandra Król, która zmagania zakończyła na trzeciej pozycji.

- Nie mogę jeszcze w to uwierzyć. Zawody były trudne. Cały czas mówiłem sobie: utrzymaj się na desce i bądź spokojny. Jestem szczęśliwy, że także Ola Król stanęła na podium, jej kolejne awanse dodatkowo mnie motywowały - powiedział Kwiatkowski tuż po zakończeniu niedzielnej rywalizacji.

Znakomite przejazdy Oskara Kwiatkowskiego

Od początku zmagań odbywających się w niedzielny poranek Oskar Kwiatkowski sygnalizował, że jest w bardzo dobrej dyspozycji i należy upatrywać w nim jednego z głównym kandydatów do wywalczenia medalu mistrzostw świata. W kwalifikacjach Polak uzyskał drugi czas, przegrywając jedynie o 0,27 s z Włochem Maurizio Bormolinim. Do najlepszej szesnastki nie awansowali z kolei Michał Nowaczyk (19. czas, do awansu zabrakło 0,47 s) i Mikołaj Rutkowski (41. pozycja).

Wysoka lokata w eliminacjach miała spore znaczenie w dalszej części rywalizacji. Wyżej klasyfikowany w nich zawodnik startował w kolejnych rundach na torze niebieskim, który był znacznie bardziej sprzyjający snowboardzistom. Jeżdżący nim zawodnicy rzadziej popełniali błędy i częściej odnosili zwycięstwa w pojedynkach.

W drodze do finału Kwiatkowski eliminował kolejno Japończyka Masakiego Shibę, Koreańczyka Sangkyuma Kima i pięciokrotnego mistrza świata Austriaka Benjamina Karla. O złoto Polak rywalizował ze Szwajcarem Dario Caviezelem, który w styczniu wygrał zawody Pucharu Świata w Bansku w konkurencji slalom. Po emocjonującym pojedynku nasz snowboardzista jako pierwszy wjechał na linię mety, wyprzedzając rywala o 0,26 s i zyskując tytuł mistrza świata w konkurencji slalom gigant równoległy.

Aleksandra Król z brązowym medalem

W kwalifikacjach niedzielnych zawodów niewiele gorzej od Oskara poradziła sobie także Aleksandra Król, która zajęła piąte miejsce. Pozostałe Polki nie awansowały do finału - 21. lokatę zajęła Olimpia Kwiatkowska, zaś na 34. pozycji uplasowała się Maria Chyc.

- Ósma już byłam, więc interesuje mnie tylko medal, to jest moje marzenie. Skoro nie przywiozłam go z igrzysk, to chociaż chciałabym z mistrzostw świata - mówiła miesiąc przed mistrzostwami świata polska snowboardzistka. W finałowej części zawodów w konkurencji slalom gigant równoległy postanowiła więc zrobić wszystko, by owo marzenie zrealizować.

Jako pierwsza z porażką z polską snowboardzistką pogodzić musiała się Włoszka Nadya Ochner. W ćwierćfinale poważne błędy nie pozwoliły na skuteczną rywalizację z Olą Austriaczce Claudii Riegler, która osiem lat temu w tej konkurencji została mistrzynią świata. Świetną serię naszej reprezentantki przerwała dopiero Austriaczka Daniela Ulbing. Na szczęście sytuacja ta nie wybiła z rytmu Polki, która w pojedynku o brązowy medal wykazała wyższość nad Włoszką Lucią Dalmasso. Miejsce na podium dla Król, w towarzystwie Ulbing (srebro) i Japonki Tsubaki Miki (złoto) stało się faktem!

Pierwsze medale dla Polski w snowbardzie alpejskim

Medale wywalczone przez polskich snowboardzistów to pierwsze krążki w historii zdobyte przez Biało-Czerwonych podczas mistrzostw świata w snowboardzie alpejskim. W przeszłości na podium stawała jedynie Paulina Ligocka (2007 i 2009 rok), było to jednak w konkurencji half-pipe.

O kolejne medale nasi zawodnicy powalczą we wtorek. Tego dnia zaplanowano zmagania w konkurencji slalom równoległy. Rywalizację w konkurencjach snowboardu alpejskiego zakończą zmagania par mieszanych, które odbędą się w środę. Transmisję z finałowej części obydwu zawodów przeprowadzi Eurosport 1.