Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osteoporoza groźna po pięćdziesiątce

Maja Erdmann
Po 35 roku życia tkanka kostna staje się coraz bardziej krucha
Po 35 roku życia tkanka kostna staje się coraz bardziej krucha
O kościach przypominamy sobie tylko wtedy, gdy trzeba założyć gips. One "są" i na co dzień nie trzeba się nimi martwić.
Osteoporoza groźna po pięćdziesiątce

Tymczasem na ulicy mijamy osoby poruszające się ostrożnie, tak jakby bały się, że zaraz się przewrócą, w większości przypadków, to chorzy na osteoporozę.

Podświadomie wiemy, że stare kości łatwiej się łamią, ale rzadko kto zdaje sobie sprawę, że na to czy na starość będziemy sprawni, pracujemy od dzieciństwa. Kości nie są bowiem stałym elementem organizmu. Cały czas poddawane są dwóm procesom: kościotworzenia i kościogubienia - dzięki nim człowiek rośnie, a złamania zrastają. Tkanka kości wymienia się mniej więcej co 7 lat. Jednak w pewnym wieku równowaga między tymi procesami zostaje zaburzona.

Na to jak będą nasze kości wyglądały na starość, "pracuje" już nasza matka. W życiu płodowym tworzy się bowiem kościec, a od diety kobiety w ciąży zależy, jak będzie rozwijał się organizm dziecka. Dlatego wbrew powszechnemu założeniu kobieta w ciąży powinna jeść potrawy bogate w mikroelementy (w tym wapń), a nie bogate w kalorie. Najważniejszym jednak okresem jest dzieciństwo. Do około 16 roku życia ostatecznie formuje się nasz układ kostny. Wtedy trzeba zrobić wszystko, by nasze kości przeżyły w zdrowiu do późnej starości.

Po 35 roku życia kości robią się coraz bardziej "kruche". Nie znaczy to jednak, że już nic nie można zrobić. Póki jeszcze jest czas, warto się zastanowić: uprawiam sporty i prawidłowo się odżywiam, czy siedzę przed telewizorem i odpalam kolejnego papierosa? Jak szybko będzie przebiegał proces rzeszotnienia, zależy tylko od nas. Kobiety mają jeszcze jeden problem. Ubywa wapnia z organizmu. Wiąże się to z zanikaniem funkcji jajników. Przestają one produkować żeńskie hormony płciowe, które "chroniły" równowagę pierwiastków w organizmie kobiety.

Naukowcy ze Wschodniego Centrum Osteoporozy i Endokrynologii Ginekologicznej w Lublinie stwierdzili, że w grupie ryzyka znajdują się kobiety po 55 roku życia, drobne, niepracujące fizycznie, palące papierosy i pijące kawę.

Niestety, ciągle jeszcze słabo dbamy o nasze kości. Nawet, gdy organizm domaga się wizyty u lekarza, lekceważymy to. Prosty przykład: chcemy podnieść jakiś ciężar i nagle czujemy przeszywający ból w plecach. Taki przypadek nie oznacza - jestem stary i tak musi być. To znaczy - twój organizm prosi o pomoc. Osteoporoza jest chorobą podstępną: na początku przebiega bez objawów, a kończy się inwalidztwem - wtedy jest za późno na leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska