2/8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Nie daj się nabrać na takie ogłoszenia o pracę. Zwiną dane i...
fot. Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Nie daj się nabrać na takie ogłoszenia o pracę. Zwiną dane i wyczyszczą konto

Praca zdalna? Wynagrodzenie 2000 zł na rękę za kilka godzin pracy? Wypełnianie ankiet online? Toć żal nie aplikować... Osoby poszukujące pracy trafiają na takie ogłoszenia. Trzeba jednak uważać, gdzie się wysyła swoje CV!

W ostatnich miesiącach pojawiło się w sieci więcej ogłoszeń od oszustów, którzy rzekomo oferują prostą i bardzo dobrze płatną pracę, najczęściej zdalną. Jak przestrzegają eksperci CyberRescue - niestety, odpowiadając na takie ogłoszenia, można stracić dane osobowe, pieniądze, a nawet zostać zamieszanym w przestępstwo.

Testy produktów finansowych
Pani Marta znalazła na Facebooku interesujące ogłoszenie, dotyczące pracy zdalnej. Miała ona polegać na testowaniu produktów finansowych. Wystarczyło zgłosić się do rzekomego pracodawcy i założyć konto bankowe w jednym z wymienionych banków.

- Jestem w trakcie szukania pracy. Natrafiłam na ciekawe ogłoszenie, jednak czułam, że coś jest nie tak. Oferta brzmiała zbyt pięknie, żeby być prawdziwą - tłumaczyła kobieta.

Ogłoszenie okazało się „ściemą”. - To bardzo popularne oszustwo polegające na odbieraniu przelewów na swoje konto, wypłacaniu pieniędzy z bankomatu i przesyłaniu ich dalej. Z każdego przelewu zostaje na koncie “pracownika” prowizja, rzędu 5-10 proc. Oficjalnie jest to testowanie przelewów różnego typu i jak szybko idą one z różnych kont bankowych na inne konta, nieoficjalnie - możliwe przelewanie pieniędzy z oszustw i zostanie słupem bankowym.

Rozsądek przede wszystkim
- Ogromne wynagrodzenie i mała liczba godzin pracy kuszą najbardziej. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, najprawdopodobniej prawdziwe nie jest. Szukając pracy, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim: stawki, administratora danych, czy wymagany jest wkład własny - tłumaczy koordynator zespołu ds. cyberbezpieczeństwa Weronika Bartczak.

Dokładnie przeanalizuj ofertę pod względem wynagrodzenia czy liczby godzin. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dane ogłoszenie jest prawdziwe, po prostu pomiń je i szukaj dalej.

- Kategorycznie nie wysyłaj zdjęć/skanów swojego dowodu osobistego ani prawa jazdy. Nie podawaj danych, takich jak PESEL czy numer dowodu osobistego - przypomina portal OLX, który już ponad rok temu wypowiedział wojnę osobom, które próbują wyłudzać tak dane. - Przed wysłaniem CV upewnij się, że wiesz, jakiej firmie, powierzasz swoje dane - czytaj uważnie wszelkie regulamin.

Sprawdzaj firmy
Pamiętaj, aby prześwietlić firmę w internecie, na przykład w Krajowym Rejestrze Sądowym.

- Możesz też sprawdzić dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - najłatwiej będzie wyszukać firmę po numerze NIP lub REGON, jednak i bez nich powinieneś móc wyszukać odpowiednie informacje. Zwróć uwagę, czy np. działalność w momencie rekrutacji nie jest zawieszona lub wykreślona z ewidencji - podaje OLX.

Poszukaj informacji o firmie w internecie, chociażby za pomocą wyszukiwarki Google. Istnieje również wiele stron, na których ludzie dzielą się opiniami o pracy w danej firmie.

Zobacz również

Olga Kalicka opowiada o macierzyństwie!

Olga Kalicka opowiada o macierzyństwie!

35,5 mln zł dla gmin w Kujawsko-Pomorskiem w ramach programu „Cyfrowa Gmina”

35,5 mln zł dla gmin w Kujawsko-Pomorskiem w ramach programu „Cyfrowa Gmina”

Polecamy

Koronawirus w Operze Nova, a praca trwa jak wcześniej? "Są pojedyncze przypadki"

Koronawirus w Operze Nova, a praca trwa jak wcześniej? "Są pojedyncze przypadki"

Zobacz jakie jest przeciętne wynagrodzenie w regionie

Zobacz jakie jest przeciętne wynagrodzenie w regionie

Narty za granicą w tym sezonie niepewne? Sprawdź, które ośrodki są otwarte

Narty za granicą w tym sezonie niepewne? Sprawdź, które ośrodki są otwarte

Dodaj ogłoszenie