Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w agencjach rolnych w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Były i obecny szef ARiMR w Szczecinku
Były i obecny szef ARiMR w Szczecinku Rajmund Wełnic
Zmiana w szczecineckim biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na fotel kierownika wrócił Robert Fabisiak, jego były szef.

Fala zmian w powiatowych biurach Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa po ostatnich wyborach wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość dotarła i do Szczecinka. Z funkcji kierownika szczecineckiego biura odwołany został Adam Podopra, a na jego miejsce powołano Roberta Fabisiaka, który już kierował nim od roku 2002, gdy ARiMR powstawała. To on dosłownie tworzył biuro w Szczecinku prowadząc remont kamieniczki przy ulicy Limanowskiego. Został odwołany jesienią 2008 roku, gdy wybory wygrała poprzednia koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W następnych latach pozostał związany z rolnictwem, zajmował m.in. menadżerskie stanowiska w branży nawozowej.

Jego poprzednik Adam Podpora jest radnym powiatowym z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przed odwołaniem radnego pracodawca musi zasięgnąć opinii Rady Powiatu. – Pismo z ARiMR otrzymaliśmy, ale je odesłaliśmy, bo zawierało kilka błędów, w tym powołanie się na ustawę o samorządzie gminnym, gdy my jesteśmy samorządem powiatowym – mówi Dorota Chrzanowska, przewodnicząca Rady Powiatu Szczecinek. – Radni nie mieli więc okazji wyrazić swojej opinii, która jednak i tak nie byłaby wiążąca dla pracodawcy. Prawo stanowi jedynie, że radnego nie można zwolnić w związku z pełnieniem funkcji radnego.

- Odwołano mnie tak, jak wszystkich szefów biur powiatowych w Polsce, bez przyczyny – Adam Podpora nie kryje rozżalenia, bo mówi, że pracował w ARiMR od początku, czyli od 2002 roku i także tworzył szczecineckie biuro. – Wypowiedzenie przesłano mi pocztą w czasie, gdy byłem na urlopie. Ponadto jestem radnym i w takim wypadku wymagana jest opinia Rady, której nie było. Oczywiście już złożyłem pozew do sądu pracy i będę się domagał przywrócenia na stanowisko.

ARiMR zajmuje się głównie wypłatą dopłat unijnych dla rolników. W powiecie szczecineckim wnioski o dopłaty bezpośrednie składało ostatnio ponad 1600 rolników, a Agencja przelewała na ich konta około 60 milionów złotych rocznie.

- Zmiany w kierownictwie biur ARiMR nie powodują opóźnień w wypłacie dopłat dla rolników – informuje Anna Szymańska, rzeczniczka Agencji. - Nowopowołany kierownik Agencji w Szczecinku Robert Fabisiak ma zdane wszystkie obowiązujące procedurami egzaminy. Do 8 marca w ARiMR wypłaciła 7,11 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich, pieniądze otrzymało już ponad milion rolników. Od 16 października do 30 listopada 2015 roku ARiMR wypłacała zaliczki na poczet tych płatności. Przekazano 2,68 mld złotych. Pieniądze trafiły do ok. 1,071 mln rolników.

Zgodnie z przepisami ARiMR zakończy realizację wszystkich płatności obszarowych do 30 czerwca 2016 roku. Do 8 marca w ARiMR wypłaciła 7,11 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich. Pieniądze otrzymało już ponad milion rolników. Od 16 października do 30 listopada 2015 roku ARiMR wypłacała zaliczki na poczet tych płatności. Przekazano 2,68 mld złotych. Pieniądze trafiły do ok. 1,071 mln rolników. Zgodnie z przepisami ARiMR zakończy realizację wszystkich płatności obszarowych do 30 czerwca 2016 roku.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!