OZE? To się musi opłacać!

Materiał informacyjny POWER Sp. z o.o.

Jak najlepiej dbać o środowisko? Tak, żeby każdemu się to opłacało. Żyjemy w czasach, kiedy potrzebujemy wielu zmian, które pozwolą nam funkcjonować w czystszym otoczeniu. Wielu z nas zauważa konieczność podjęcia pewnych kroków, aby zadbać o planetę.

Wiemy, że bez tych działań przyszłe pokolenia nie będą mogły cieszyć się ze środowiska. Potrzebujemy zmian, jak nigdy wcześniej i potrzebujemy ich na cito. Współczesny świat stoi przed wieloma wyzwaniami. Lata zaniedbań, brak dostatecznego nacisku na ochronę środowiska, a także ograniczone możliwości dbania o nie, doprowadziły do obecnej sytuacji, z jaką się mierzymy. Ogólnoświatowe działania, międzynarodowe umowy, narzucanie norm i ograniczeń – tak, są potrzebne, jednak ciężko nie odnieść wrażenia, że to tylko heroiczne czyny. Historia wyraźnie nam pokazuje, że dla wielu długoterminowych przedsięwzięć trudno jest ocenić realny wpływ, nierzadko bywają także kontrowersyjne. W dodatku nie przekładają się bezpośrednio na korzyści dla obywatela. Doświadczenie wskazuje, że najskuteczniejsze zmiany to takie, które przynoszą szybkie efekty i opłacają się nie tylko środowisku, ale przede wszystkim ludziom.

Myśl globalnie i działaj lokalnie

Jedną z odpowiedzi na aktualny kryzys wydają się być technologie oparte na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Każdy z nas widział wiatraki do produkcji prądu czy też instalacje fotowoltaiczne. OZE pozwalają na zmiany sposobu produkcji energii (cieplnej, elektrycznej) i faktycznie przyczyniając się do redukcji pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł. Przede wszystkim wpływają na czystość mikroklimatu, szczególnie w miejscach o zwiększonej emisji. Wątpliwym jest to, czy emisja dwutlenku węgla z jednego budynku, fabryki, czy elektrociepłowni, przyczynia się do ocieplenia klimatu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wybuch jednego wulkanu spowoduje wyrzut gazów i pyłów (nie tylko CO2) w ilości odpowiadającej kilkunastoletniej produkcji wynikającej z całkowitej działalności człowieka.

A co możemy zrobić w trosce o swoje podwórko? Bardzo wiele. Poprzez redukcję (lub całkowite wyeliminowanie) spalania węgla np. na osiedlu domków jednorodzinnych, można praktycznie zlikwidować zjawisko smogu występującego lokalnie. To realne działanie, zauważalne w bliskiej przyszłości – poprawi się mikroklimat i jakość życia. Dlatego warto myśleć globalnie, ale działać lokalnie – każde działanie zmierzające w stronę poprawy miejscowego klimatu, może nie mieć większego znaczenia w skali światowej, jednak suma wielu prośrodowiskowych inicjatyw przekłada się na poprawę stanu środowiska na całej planecie. Im będzie ich więcej, tym szybciej i skuteczniej będziemy przyczyniać się do zwiększenia jakości środowiska. Nie ulega wątpliwości, że każdy chce oddychać czystym powietrzem – nic się jednak nie zmieni, jeśli nie będziemy zmieniać naszego najbliższego otoczenia.

Przez portfel do serca?

Realne zmiany zachowań konsumentów, w różnych obszarach, wynikają przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Trudno jest wprowadzić wielkie zmiany, jeśli nie zostaną w nie zaangażowane duże grupy ludzi. To prosta zależność = więcej ludzi ma większą moc sprawczą. Pojedynczy obywatel może realnie wpłynąć jedynie na swoje najbliższe otoczenie, ale zbierając razem jednostki, którym leży na sercu troska o środowisko, możemy dosłownie zmieniać świat. Chyba żadne zmiany nie są łatwe do wprowadzenia, trzeba więc ludzi do nich zachęcać i ich przekonywać o zaletach. Wydaje się, że nie możemy się uniknąć sytuacji, w której przez zachodzące zmiany, niektóre sfery biznesu się zmienią lub nawet całkiem znikną. Patrząc na to jednak z globalnej perspektywy, z czasem będzie tylko lepiej.

W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, wykorzystywanych nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również wśród firm i instytucji. Dzięki temu wzrasta produkcja czystej energii, co istotnie przekłada się na stan środowiska. Stały rozwój i doskonalenie technologii wykorzystujących OZE, sprawia, że są one coraz bardziej sprawdzone i dopracowane, przez co jeszcze lepiej wykorzystują te źródła energii. Większa dostępność także wpływa na zwiększenie „popularności” takich metod pozyskiwania energii. Im bardziej znamy dane rozwiązanie, tym chętniej z niego korzystamy – i nie inaczej jest w przypadku OZE.

Świetnym przykładem rozwiązania korzystnego dla portfela, jak i środowiska jest duet instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Obecnie w większości rozwiniętych krajów są prowadzone programy oferujące dotacje na zakup rozwiązań korzystnych dla środowiska, co przekłada się na większe zainteresowanie wśród obywateli oraz pozwala obniżyć koszt takiej inwestycji. Przyjmując nawet wariant braku dofinansowania, można śmiało stwierdzić, że niektóre inwestycje w technologie oparte na OZE są opłacalne. Koszt takiej inwestycji może być porównywalny z dobrej jakości urządzeniami zasilanymi poprzez spalanie paliw tradycyjnych, takich jak np. węgiel. W tym porównaniu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt samej inwestycji początkowej, ale również koszt eksploatacji przez wiele lat. W przypadku pompy ciepła jako sposobu na ogrzewanie domu i wody użytkowej, z pozoru większa inwestycja może się opłacać z wielu powodów, przede wszystkim odchodzi konieczność zakupu opału. Co również istotne, nie trzeba wydzielać specjalnego, „brudnego” pomieszczenia do obsługi pieca, nie trzeba składować opału, ani martwić się o jego dostawy i logistykę.

Oczywiście, jak w przypadku praktycznie każdego urządzenia, tak przy instalacjach związanych z OZE warto wykonywać co pewien czas przeglądy techniczne. Można powiedzieć, że na tym w zasadzie kończy się cała obsługa tych narzędzi, dzięki czemu zyskujemy komfort, oszczędzając czas oraz pieniądze. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej, technologie oparte na OZE, nie wymagają od użytkownika dostarczania paliwa, którego spalenie skutkuje wytworzeniem energii.

Kolejnym istotnym aspektem, przemawiającym na korzyść OZE jest fakt, że obecnie niektóre funkcjonują już wiele lat i nadal wykazują wysokie parametry sprawności. Wysoka jakość tych rozwiązań sprawia, że mamy duże szanse, aby na przestrzeni lat ten stan utrzymać. Nie możemy także zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest utylizacja elementów, które na przestrzeni lat się zużywają. Coraz częściej mówi się o tym w kontekście, zyskujących na popularności instalacji fotowoltaicznych. Zastosowane w nich technologie powodują, że zdecydowana większość z komponentów może zostać odzyskana i ponownie wykorzystana. W efekcie przyczynia się to do zmniejszenia ilości powstałych odpadów.

Dobry wybór na lata

Zmiany cen energii elektrycznej powodują zaniepokojenie oraz niezadowolenie wśród odbiorców. Systemy fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się od tych fluktuacji. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań technicznych, to właściwie dobrana instalacja fotowoltaiczna będzie pokrywać zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego lub firmy. Jest to jednorazowa inwestycja, dzięki której przez lata zmiany cen na rynku energii elektrycznej przestają być zmartwieniem.

Z naszego doświadczenia wynika, że klienci najczęściej decydują się na instalacje fotowoltaiczne ze względów ekonomicznych, ale bardzo ważnym aspektem jest dla nich również… wygoda tego rozwiązania. Praktycznie bezobsługowa w użytkowaniu instalacja to inwestycja, która pozwala spać spokojnie, cieszyć się wakacjami, bez konieczności zamartwiania się np. o obsługę pieca. Wygoda, jaką niosą za sobą instalacje fotowoltaiczne, jak i pompy ciepła, sprawiają, że są one coraz chętniej wybierane także przez osoby starsze, dla których ważny jest komfort i bezpieczeństwo.

Zadowolenie klientów jest najważniejsze

Pewne rozwiązania z OZE mają sens dopiero wtedy, kiedy działają synergicznie, razem. Co się sprawdza najlepiej? Odpowiedź jest prosta – rozwiązanie szyte na miarę potrzeb i wymagań danego użytkownika. W naszej codziennej pracy kierujemy się nadrzędną wartością, jaką jest fachowe doradztwo. Zdajemy sobie sprawę, że nie w każdej sytuacji OZE będzie optymalnym rozwiązaniem. Kwestie techniczne bywają ograniczeniem i zawsze o tym informujemy, przedstawiając ofertę. Zdarzają się także sytuacje, w których szczerze i otwarcie odradzamy inwestycję, mając zawsze na uwadze dobro użytkownika.
Wierzymy, że nasz sukces bezpośrednio wynika z chęci pomocy i dopasowaniu najlepszych rozwiązań. Nie ma dla nas nic cenniejszego niż zadowolenie naszych klientów.

Więcej informacji TUTAJ lub pod nr telefonu 506 176 226