Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pas lekarstwem na ADHD". Burza wokół facebookowego postu. Granica, między żartem a przyzwoitością, przekroczona?

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Na facebookowym fanpajdżu Pewex pojawiło się zdjęcie paska opatrzone podpisem: Lekarstwo na ADHD
Na facebookowym fanpajdżu Pewex pojawiło się zdjęcie paska opatrzone podpisem: Lekarstwo na ADHD sxc.hu
Jednych to rozbawiło, innych oburzyło. Mowa o skórzanym pasie, który ma być "lekarstwem na ADHD". Przynajmniej według osób, które reprezentują facebookowy fanpejdż Pewex.

Potężny, skórzany pas został popisany jako "najlepsze lekarstwo na ADHD, dysleksję, dysortografię i dysgrafię, które czasami działa już po pierwszym użyciu". Taki post pojawił się na fanpejdżu Pewex.

Internauci zareagowali błyskwicznie

Profil, nawiązujący do eksponatów z poprzedniego ustroju, jest prowadzony z przymrużeniem oka. Internauci zareagowali jednak błyskawicznie, pod postem nawiązała się burzliwa dyskusja. Jedni komentowali, że dzięki ojcowskim pasom wyszli na ludzi, inni byli oburzeni karami cielesnymi.

Użytkowniczka Facebooka skomentowała zdjęcie słowami: - Bicie, to bicie. Krzywdzenie słabszej i mniejszej osoby przez sfrustrowanego, bezradnego człowieka, który jeszcze niedawno mówił wszystkim, że spodziewa się dziecka. Cieszył z gratulacji, wybierał imię. Wstyd!

Zdjęcie z kontrowersyjnym podpisem zostało skasowane, ale niesmak pozostał.

Dom ma być ostoją

- Niektórzy rodzice w nerwach chwytają za sznur od żelazka, trzepaczkę do dywanów. I jak żartować ze skórzanego pasa? - pyta pani Teresa.

Wtóruje jej koordynatorka zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Kujawsko-Pomorskiem.

- To skandal! - podkreśla Beata Sulima z Wojewódzkiego Urzędu w Bydgoszczy. - Zachodzę w głowę, o co chodziło osobie, która wstawiła takie zdjęcie? Niektóre dzieci mają poparzenia (np. od papierosów), pręgi, cięcia, złamania. Jeśli maluch przyniósł pałę w dzienniczku, to nie jest powód, żeby na progu czekał rozwścieczony ojciec z pasem w ręku. Absolutnie! Dziecko wracające ze szkoły ma znaleźć w domu ostoję spokoju, miejsce do wyciszenia. Zdarzają się tragedie, kiedy dzieci zostają zakatowane na śmierć, więc żarty ze skórzanego pasa nie są na miejscu. Kolejna sprawa - jeśli ktoś bije dziecko, musi liczyć się z tym, że za parę dobrych lat i on może solidnie oberwać. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, pracownik socjalny ma prawo odebrać je rodzinie.

Kilkadziesiąt dzieci zostało pobitych. Tylko w regionie, tylko oficjalnie, tylko w ciągu roku

W 2013 roku na terenie województwa odnotowano 37 takich przypadków. - W styczniu tego roku, było ich osiem. W lutym: trzy - podaje Sulima.

Według danych Policji Wojewódzkiej w Bydgoszczy, w zeszłym roku istniało podejrzenie, że ofiarami przemocy jest 577 małoletnich. Dla porównania, w 2012 roku - 627.

Zobacz także: Mam Downa, ale nie jestem gorszy! [zdjęcia]

Czy fanpejdż przekroczył granicę?

- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, możemy kierować się jedynie subiektywną oceną - mówi dr Marek Siwicki z katedry dziennikarstwa toruńskiego UMK. - Z jednej strony, zostały przekroczone granice przyzwoitości, z drugiej - mamy wolność słowa. I ja jednak postawiłbym na to ostatnie. Jedno jest pewne, na zdjęcie powinno zareagować społeczeństwo.

Skontaktowaliśmy się mailowo z administratorami strony pytając, czy - ich zdaniem - granica nie została przekroczona. Nie odpowiedzieli.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska