Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca [7/8 kwietnia 2020]. Kolejna superpełnia w tym roku!

sier
Pełnia w kwietniu 2020. Ponownie w tym roku będziemy mogli obserwować superksiężyc. Może uda się Wam wykonać jakieś ciekawe zdjęcia?
Pełnia w kwietniu 2020. Ponownie w tym roku będziemy mogli obserwować superksiężyc. Może uda się Wam wykonać jakieś ciekawe zdjęcia? Pixabay
7 i 8 kwietnia ponownie w tym roku będziemy mogli podziwiać superpełnię Księżyca. Będą świetne warunki do wykonywania ciekawych zdjęć. Dlaczego kwietniową pełnię nazywamy "pełnią Różowego Księżyca"? I dlaczego tym razem Księżyc świeci jaśniej niż zwykle?

W nocy z 7 na 8 kwietnia wypada pierwsza wiosenna pełnia w 2020 roku. Jak donosi National Geographic, Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię "różową" od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną...

Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa

Pełnia, kwiecień 2020. Kiedy dokładnie?

Pełnię będziemy mogli oglądać 7 i 8 kwietnia (100 proc. jasności o godz. 4.35 nad ranem, 8 kwietnia). - W tym momencie Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa - donosi autor youtubeowego kanału AstroLife.

Będzie można wykonać bardzo ciekawe zdjęcia Srebrnego Globu, którego tarcza będzie na niebie większa niż zwykle.

  • Jeśli chcecie wiedzieć, jakie inne ciekawe zjawiska szykują się na niebie w kwietniu, to zachęcamy do obejrzenia poniższego wideo:

Superksieżyc - większy i jaśniejszy

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci aż do 30 proc jaśniej niż w apogeum (najdalej od Ziemi).

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok. Ale w 2020 możemy obserwować jedną superpełnię po drugiej.

Księżyc - średnia odległość od Ziemi

Nasz Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km.

  • Data świąt wielkanocnych wyznaczana jest zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tak zdecydowano w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pełnia Różowego Księżyca [7/8 kwietnia 2020]. Kolejna superpełnia w tym roku! - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska