Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć wieków Fary

Anna Stasiewicz
W trakcie mszy świętej prezydent Roman  Jasiakiewicz przekazał Farze odrestaurowaną  drewnianą figurę świętego Jana Ewangelisty.
W trakcie mszy świętej prezydent Roman Jasiakiewicz przekazał Farze odrestaurowaną drewnianą figurę świętego Jana Ewangelisty. Marek Chełminiak
Msza pod gołym niebem, której przewodniczył Arcybiskup Henryk Muszyński, była wczoraj głównym punktem obchodów 500-lecia Fary- Konkatedry. Z tej okazji na Stary Rynek przyszło kilkuset bydgoszczan.

     Do uroczystych obchodów jubileuszu tej najstarszej bydgoskiej świątyni przygotowywano się już od dłuższego czasu. W listopadzie ubiegłego roku powołano Komitet Organizacyjny obchodów 500-lecia Fary-Konkatedry. W jego skład weszli przedstawiciele władz kościelnych, wojewódzkich i miejskich; dyrektorzy bydgoskich placówek kulturalnych oraz szefowie lokalnych mediów, w tym również Ryszard Buczek, redaktor naczelny "Gazety Pomorskiej".
     Rzeźba od prezydenta
     
Wczoraj na Starym Rynku odbyły się główne uroczystości związane z 500-leciem Fary. Mszy świętej przewodniczył Arcybiskup Henryk Muszyński. Nabożeństwo, w którym uczestniczyło kilkuset bydgoszczan, miało wyjątkowo uroczystą oprawę. Wystąpili muzycy z Filharmonii Pomorskiej, orkiestra POW oraz Chór Konkatedralny. Wojsko Polskie przekazało Farze kopię Obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, a prezydent Roman Jasiakiewicz odrestaurowaną rzeźbę św. Jana Ewangelisty. Wśród darów przekazanych na ręce Arcybiskupa Muszyńskiego były też między złoty kielich i patena inkrustowane bursztynem oraz dokumentacja konserwatorska polichromii bydgoskiej Fary, odnowionych specjalnie na jubileusz. Wojewoda Romuald Kosieniak podarował zdobiony obrus na ołtarz.
     Świadek życia
     
Biskup Bogdan Wojtuś odczytał list, jaki specjalnie z okazji 500-lecia Fary przesłał Jan Paweł II. Ojciec Święty napisał między innymi, że świątynia przez wszystkie te lata stanowiła religijne i patriotyczne centrum miasta. Również Arcybiskup Muszyński i prezydent Jasiakiewicz wskazywali w swoich przemówieniach na ogromną rolę, jaką rolę odegrała Fara w dziejach Bydgoszczy. "Byłaś i jesteś świadkiem życia miasta od pięciu stuleci" - powiedział prezydent zwracając się w stronę świątyni.
     Zabytek z historią
     
Bydgoska Fara została wybudowana w latach 1456-1502 na miejscu spalonego w 1409 roku przez Krzyżaków drewnianego kościoła. Jej fundator, Jan Kościelecki, starosta bydgoski i malborski, umieścił w ołtarzu głównym jako wotum z zakończoną wojnę trzynastoletnią, podczas której Bydgoszcz była kwaterą główną króla Kazimierza Jagiellończyka. W XVIII wieku Fara popadła w taką ruinę, że nie można w niej było odprawiać nabożeństw: wojska francuskie i rosyjskie używały kościoła jako magazynu. Odprawianie nabożeństw wznowiono w 1831 roku po przeprowadzeniu remontu. W latach 1922-1925 ks. Tadeusz Malczewski, ówczesny proboszcz parafii przeprowadził remont świątyni. Farę trzeba było ponownie odbudować po II wojnie światowej, bo kościół był poważnie uszkodzony. W 1999 roku Farę podniesiono do rangi Konkatedry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska