Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z ministerstwa na kierunki ścisłe

Ewa Abramczyk-Boguszewska
fot. sxc
Stypendia dla studentów i dodatkowe pieniądze otrzymają uczelnie, które wygrają konkurs ogłoszony przez ministerstwo nauki.

Pożądane kierunki

Pożądane kierunki

Inżynieria biomedyczna, mechatronika, budownictwo, inżynieria środowiska i energetyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka, biotechnologia

Chcą do niego przystąpić największe szkoły wyższe z Kujawsko-Pomorskiego.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs na kierunki zamawiane (patrz: ramka). Resort chce przekazać pieniądze na kształcenia w specjalnościach, które obecnie w większości nie są oblegane przez studentów. W ten sposób zamierza przekonać młodych ludzi do studiowania kierunków ścisłych.

Stypendia może dostać 1500 studentów (po 1000 zł przez dziewięć miesięcy, przez trzy lata). Uczelnia otrzyma natomiast maksymalnie 14 tys. zł na kształcenie żaka (przez całe studia). Będą też pieniądze na programy wyrównawcze z matematyki i fizyki.

Chęć przystąpienia do konkursu deklaruje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. - Mamy pięć kierunków, z którymi wystartujemy: budownictwo, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, elektrotechnikę oraz biotechnologię - informuje Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

O pieniądze zamierza ubiegać się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Mamy cztery specjalności, z wymienionych przez ministerstwo: automatykę i robotykę, matematykę, biotechnologię rolniczą oraz biotechnologię medyczną w Collegium Medicum w Bydgoszczy - wymienia Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zamierza wystartować w konkursie z dwiema kierunkami: matematyką oraz uruchamianą od października biotechnologią. Na ten ostatni kierunek uczelnia zamierza przyjąć 36 osób. - Choć rekrutacja niedawno się rozpoczęła, już zgłosiło się 67 chętnych - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.

Do konkursu chce też przystąpić Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. - W nowym roku akademickim jako jedyna uczelnia w regionie otwieramy mechatronikę - mówi Wiesław Urbaniak, wykładowca WSG.

W najbliższy poniedziałek przedstawiciele zainteresowanych uczelni spotykają się w ministerstwie. Wnioski można składać do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska