Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze e-składki kujawsko-pomorskich firm już w ZUS. Lepiej nie mieć zaległości!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Maciej Jeziorek
Od 1 stycznia 2018 r. wystarczy jeden przelew, aby opłacić składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Pierwsze kilkadziesiąt tysięcy wpłat, które wpłynęły na indywidualne rachunki, zostały już rozliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wkrótce na salach obsługi klientów ZUS pojawią się specjalni doradcy płatników składek.

Dziś każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to się działo dotychczas, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS zaś każdy taki przelew zaksięguje na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz FEP.

E-składka i e-zwolnienia w 2018 roku. Ma być prościej

1671 płatników dokonało wpłat na swoje indywidualne numery

Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły już 2 stycznia, co ważne, wszystkie wpłaty zostały przez ZUS zaksięgowane. - W województwie kujawsko-pomorskim 1671 płatników dokonało wpłat na swoje indywidualne numery rachunków składkowych, w całym kraju 34 010 – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Największa kumulacja płatności będzie miała miejsce około 15 stycznia, który jest terminem płatności składek dla firm zatrudniających pracowników.

E-składka od 2018 roku. Przedsiębiorco, sprawdź swój indywidualny numer rachunku składkowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na fakt, iż po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego.

Można po terminie?

Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.

Długi w ZUS 2018. Możesz stracić chorobowe, a czy też prawo do darmowego lekarza?

W związku ze zmianą sposobu płatności składek i możliwymi wątpliwościami klientów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza na swoich salach obsługi specjalnych doradców płatników składek. Ich rolą będzie wsparcie płatników w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach. Będą dostępni w całym kraju od połowy stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska