Pijany jak dziecko

Sybilla Walczyk [email protected]
Upijanie się alkoholem deklaruje 22,4 procent ankietowanych uczniów szkół średnich i 14 procent gimnazjalistów. Fot. sxc
Gimnazjaliści z naszego województwa piją alkohol częściej niż ich rówieśnicy z innych regionów kraju.
Pijany jak dziecko
infografika monika wieczorkowska

(fot. infografika monika wieczorkowska)

Dziewczyny, w tej smutnej statystyce, nie ustępują chłopakom.

Takie wyniki przyniosły badania przeprowadzone na zlecenie samorządu województwa wśród uczniów III klas gimnazjum i II klas szkół średnich naszego regionu.

Dane są zatrważające
Tylko niewielka grupa (7,8 procent) przebadanych uczniów z naszego województwa deklaruje, że nigdy nie piła napojów zawierających alkohol. Co trzeci zapytany (35,1 procent ankietowanych) przyznaje, że pił alkohol 40 razy i więcej w swoim życiu. Na pytanie: jak często piłeś alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, co piąty przebadany odpowiada, że aż sześć razy w ciągu ostatniego miesiąca. Upijanie się alkoholem deklaruje 22,4 procent ankietowanych uczniów szkół średnich i 14 procent gimnazjalistów. W niechlubnej statystyce dziewczyny dorównują chłopakom.

Smutne przodownictwo
Najczęściej upijają się uczniowie szkół średnich z powiatów: brodnickiego, grudziądzkiego i lipnowskiego. Natomiast najczęściej upijającymi się gimnazjalistami są uczniowie zamieszkali we Włocławku oraz w powiatach: aleksandrowskim, lipnowskim oraz w Grudziądzu.

Równouprawnienie przy barze
- Gimnazjaliści z naszego regionu częściej piją alkohol niż ich rówieśnicy z kraju - mówi Grzegorz Kasprzycki, pełnomocnik zarządu województwa ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom oraz HIV/AIDS. - Zwiększyła się też liczba pijących dziewcząt. Osiem procent ankietowanych uczennic przyznaje, że piła alkohol od sześciu do dziewięciu razy w ciągu ostatniego miesiąca.

Warto dodać, że gimnazjaliści z województwa kujawsko-pomorskiego ocenili swój dostęp do używek jako łatwiejszy, niż młodzież z reszty kraju. Pijące dziewczyny i kobiety to zjawisko ogólnoeuropejskie. Już kilka lat temu zaobserwowali go socjolodzy w Wielkiej Brytanii. To tu młode kobiety zaczęły spotykać się weekendy w pubach i bawić przy alkoholowych trunkach.

Choć kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia, dziś nie ma w tym nic dziwnego, że możemy spotkać w ciągu tygodnia kobiety, jeszcze w służbowych garsonkach, bawiące się wieczorami w pubach.

Drugie dno
- Myślę, że szukając przyczyn tego zjawiska należy wziąć pod uwagę emancypację kobiet - podkreśla Grzegorz Kasprzycki. - Nie ma nic złego w tym, że kobiety chodzą do pubów i bawią się. Oczywiście, dopóki wszystko jest pod kontrolą. Warto zauważyć, że ta tendencja to sygnał głębszych zmian obyczajowych w dorastającym społeczeństwie.

Dziewczyny chcą być "męskie"
Specjaliści tłumaczą, że młode dziewczyny, uczennice gimnazjów i szkół średnich, "walczą" o swoją pozycję w grupie rówieśników na różne sposoby. Picie alkoholu i agresja to jeden z nich. Psycholog Barbara Krzemińska, zmianę zachowania dziewczyn tłumaczy uwarunkowaniami społecznymi i medialnymi modami, jakie lansuje przede wszystkim telewizja. - Słaba płeć staje się po prostu niemodna, a "męskie" zachowania pozwalają dziewczynom znaleźć uznanie w grupie - mówi.

Czas na zmiany
Wyniki badań wskazują, że zmianie powinny ulec dotychczasowe programy profilaktyczne. Bo okazały się nieskuteczne oraz nie docierają do wszystkich zagrożonych środowisk. - Kampanie społeczne dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą nadużywanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych, muszą być skierowane nie tylko do chłopców i mężczyzn, ale także do kobiet - tłumaczy Grzegorz Kasprzycki.

Dziś Ogólnopolski Dzień Trzeźwości
W związku z tym stowarzyszenia i kluby abstynenckie z naszego województwa w godz. 10-20 będą czekać na wszystkich, którzy mają problem alkoholowy i na tych, którzy widzą problem u swoich bliskich.

Osoby dyżurujące w tych ośrodkach udzielą wsparcia oraz informacji o tym, jak podjąć leczenie. W ramce znajdą Państwo informacje o tym, gdzie można się zgłosić.

Gdzie można przyjść po pomoc?
- Bydgoszcz, ul. 11 Listopada 13 telefon (052) 372-16-82
- Inowrocław, Aleja Okrężna 79 telefon (052) 357-09-96
- Włocławek, ul. Związków Zawodowych 2 telefon (054) 411-11-53
- Lubraniec, plac dr. M. Szulca 4/1 telefon (054) 286-23-15
- Nakło nad Notecią, ul. Ks. P. Skargi 2 telefon (052) 386-12-21
- Świecie nad Wisłą, ul. Sądowa 20 telefon (052) 333-91-02
- Toruń, ul. Gagarina 152 telefon (056) 651-70-00

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
emil

Jak łatwo

Dodaj ogłoszenie