Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po sprawność do pracy

(bz)
Ruszyła kampania społeczna "Sprawni w pracy". Ma ona zachęcić pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych pracowników, a także nakłonić samych niepełnosprawnych do prowadzenia aktywnego trybu życia i walki o prawo do realizacji zawodowej.

     W Polsce jest 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Zaledwie około 600 tysięcy, czyli 16 procent z nich jest aktywnych zawodowo. Dla porównania w krajach Unii Europejskiej odsetek ten sięga 50 procent. Polskie statystyki wskazują także, że tylko kilka procent ogółu pracodawców na wolnym rynku pracy chce zatrudnić osoby niepełnosprawne.
     Zerwać ze stereotypem
     
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspierane przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych zainicjowali ogólnopolską kampanię na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych "Sprawni w pracy".
     - W Polsce wciąż, niestety, dominuje stereotyp, że osoba niepełnosprawna jest automatycznie niezdolna do pracy i skazana na pomoc państwa. Ten sposób myślenia jest również powszechny wśród _w_iększości pracodawców. Reali_z_ując, wspólnie z ministerstwem kampanię prozatrudnieniową chcemy choć w części wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Jesteśmy przekonani, że jej zmiana będzie korzystna zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i samych pracodawców - twierdzi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
     Przydatne przewodniki
     
Na razie w ramach projektu powstały dwie publikacje: "Sprawni w pracy" Janusza Gałęziaka oraz "Niepełnosprawny pracownik. Co pracodawca wiedzieć powinien" Edyty Parzuchowskiej. Zawierają one kompendium wiedzy pomocnej zarówno osobom poszukującym pracy, jak i pracodawcom rozważającym zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Ich wydanie współfinansowano ze środków programu Unii Europejskiej Phare. Osoby zainteresowane otrzymaniem broszur powinny skontaktować się z Centrum Informacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych pod numerem telefonu: (022) 831 85 82 lub pod adresem: [email protected].
     Pobudzanie aktywności
     Planowane są również kampanie prasowe i telewizyjne, cykl artykułów poradnikowych, w których udzielane będą odpowiedzi potencjalnym pracodawcom, jak i szukającym pracy niepełnosprawnym. Z kolei w kwietniu odbędzie się konferencja "Sprawni w pracy". Wezmą w niej udział przedstawiciele świata biznesu, administracji państwowej, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, mediów oraz goście zagraniczni.
     Istotnym elementem akcji są też bezpłatne szkolenia dla osób niepełnosprawnych "Aktywnie szukam pracy" oraz "Rozpoczynam własną działalność gospodarczą". Przede wszystkim mają one przekonać i przygotować osoby niepełnosprawne do funkcjonowania na rynku pracy.
     Przyjaciele Integracji
     
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji to organizacja pozarządowa istniejąca od 1995 roku. Główne działania stowarzyszenia mają charakter informacyjno-edukacyjny i prowadzone są m.in. poprzez magazyn "Integracja", Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych, portal www.niepelnosprawni.info. Stowarzyszenie należy do Europejskiej Federacji na rzecz Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych CEEH (Work Abillity).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska