Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cosmic Underground. Pociąg Instytutu B61 zawita do Bydgoszczy [program]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Cosmic Underground to kolejny projekt firmowany przez Instytut ...
Cosmic Underground to kolejny projekt firmowany przez Instytut ... materiały organizatora
Cosmic Underground to kolejny projekt firmowany przez Instytut B61. Tym razem "naukowcy" B61 podejmują badania nad czasem. Miejscem akcji będzie towarowy pociąg wypełniony artystami, który przyjedzie do nas aż z estońskiego Tallina.

Instytut B61

Cosmic Underground to multidyscyplinarny pociąg, który rozpocznie swoją podróż po Polsce 5 października. Przedtem odwiedził Tallin, następnie Rygę i Wilno. Jego celem jest dotarcie do słonecznej Portugalii.

Projekt tworzy ponad 30 artystów z Estonii, Łotwy, Polski i Portugalii. Artystyczny projekt Cosmic Underground umieszczony w pociągu opowiada historię o wymiarach czasu.

Artyści przygotowali instalacje audiowizualne, teatralne performance i muzyczne happeningi, umieszczone w dziesięciu towarowych wagonach. Pociąg, po drodze nad Atlantyk, zatrzymuje się w siedmiu miastach w Polsce. Pierwszy przystanek to Bydgoszcz, gdzie skład dojedzie 5 października (najbliższy piątek). Potem będą to takie miasta jak: Poznań (6-7.10), Legnica (8.10), Wrocław (10 - 12.10), Jelenia Góra (13.10), Warszawa (15 i 17.10) oraz Toruń (19-21.10).

- Wyjątkowość projektu polega na tym, iż jest to artystyczna podróż kolejowa łącząca dwa bieguny Europy - Wschód i Zachód. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne - ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując wszystkie trudności pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski z Fundacji Platon i Instytutu B61, który jest pomysłodawcą, reżyserem i głównym producentem projektu Cosmic Underground.

Inną osią projektu jest motyw czasu. Członkowie Instytutu B61, będąc pod wpływem Alberta Einsteina i jego teorii względności, podejmują próbę artystycznego "zbadania" czasu i przestrzeni.

Co ważne, bilety na spektakl są darmowe. - Trzeba jednak dobrowolnie oddać godzinę swojego czasu na rzecz Laboratorium Cosmic Undergound. Informacje o projekcie, biletach oraz aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie: www.cosmicunderground.eu i www.instytutb61.pl - podają organizatorzy.


LISTA WYDARZEŃ W RAMACH COSMIC UNDERGROUND

Reżyseria i koncepcja: Jan Świerkowski (Polska)
Kurator artystyczny: Mário Caeiro (Portugalia)
Scenariusz: Jan Świerkowski, Łukasz Ignasiński, Maciej Cegłowski, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński (Polska)
Aktorzy: Łukasz Ignasiński, Maciej Cegłowski, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński (Polska)

Jan Świerkowski ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 2010 roku. Prezes Fundacji Platon i organizator Cosmic Underground. Jest założycielem i dyrektorem Instytutu B61, symbiotycznej grupy performatywnej, składającej się z artystów i naukowców. Od 2009 roku kierował ponad 10 wydarzeniami organizowanymi w ramach Instytutu B61 w Toruniu, Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Poznaniu. W 2011 był prelegentem zaproszonym do udziału w Lux Scientia, eksperymentalnym projekcie z obszaru sztuki i nauki w Toruniu, Tallinie, Durham i Londynie.

Mário Caeiro jest nauczycielem, animatorem kultury, kuratorem i badaczem Sztuki Publicznej, Socio-urbanizmu i Miasta. Doktorat w zakresie sztuk plastycznych i intermediów. Jest szczególnie zainteresowany transdyscyplinarnym podejściem do produkcji o charakterze kulturowym, jak można domniemać na podstawie urbanistycznych projektów artystycznych takich jak Lisbon, Capital of Nothing (2001-2002) i Luzboa – Międzynarodowe Biennale na Temat Światła (2004/2006). Kurator Festiwalu Światła Skyway 2009 – 2012.

Maciej Cegłowski – doktorant w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; aktor Teatru Wróbli; jedna z kluczowych postaci grupy Instytut B61.

Łukasz Ignasiński – absolwent PWST w Krakowie, aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu; jedna z kluczowych postaci grupy Instytut B61.

Radosław Smużny – aktor i performer; jedna z kluczowych postaci polskiego Teatru Wiczy.

Krystian Wieczyński - aktor i performer; jedna z kluczowych postaci polskiego Teatru Wiczy.


Eksperyment: Zbieranie i mnożenie ludzkiego czasu

Artyści: L.U.C, Dominik Smużny (Poland)

L.U.C to alias Łukasza Rostkowskiego (urodzonego 16 września 1981 w Zielonej Górze), polskiego rapera i producenta, który pracuje we Wrocławiu. Jest założycielem, wokalistą i współproducentem projektu muzycznego Kanał Audytywny, a obecnie pracuje nad albumami solowymi.

Dominik Smużny (urodzony 1976) jest rzeźbiarzem i artystą performatywnym. Tworzy scenografię dla potrzeb planów filmowych i teatralnych. Jest współzałożycielem Instytutu B61, w którym tworzy metafory kognitywne inspirowane współczesną nauką.


Eksperyment: Marzenie o Wolności

Artyści: Eva Tallo & Elo Liiv (Estonia)

Elo Liiv posiada stopień magistra sztuka pięknych. Członek Związku Artystów Estońskich i Związku Rzeźbiarzy w Estonii. Od 2003 jest nauczycielem i wykładowcą, a od 2005 do 2010 był adiunktem w Estońskiej Akademii Sztuki. Miał szereg indywidualnych i grupowych wystaw w Estonii i za granicą (w Kirgistanie, Rosji, Finlandii, Francji, na Cyprze, w Szwecji, Łotwie i Azerbejdżanie). Pracuje z różnymi materiałami rzeźbiarskimi, wykonuje pomniki, instalacje świetlne, rzeźby latające oraz zlokalizowane interwencje.

Eva Tallo jest projektantką światła, która na różnorodne sposoby pracuje ze światłem od ponad dekady. Posiada stopień MBA oprócz wykształcenia w zakresie projektowania instalacji świetlnych, elektrycznych oraz projektowania wnętrz. Jest współzałożycielką Light Club i koordynatorką takich wydarzeń jak „Guerilla Lighting”, „Światło zmienia przestrzeń publiczną”, pokazy światło-dźwięk na interaktywnej fasadzie LED w Tallinie na Metro Plaza.


Eksperyment: Nie zobaczysz mnie, nie usłyszysz mnie

Artyści: Andre Banha / Tomasz Cebo / Łukasz Milewski (Portugal/Poland)

André Banha urodzony w Santarém, w 1980. Mieszka i pracuje w Coruche. Jest absolwentem Sztuk Plastycznych Escola Superior de Arte e Design w Caldas da Rainha. Wybrane pokazy indywidualne: Segurei-te o pôr-do-sol, VPF cream art gallery, 2008; A casa das duas portas, Biblioteca da FCT/Unl, Caparica Campus, 2010. Obecnie reprezentowany przez VPF – cream art gallery w Lizbonie.

Tomasz Cebo jest performerem i malarzem (stopień magistra w ASP w Poznaniu w 2005). Jego zainteresowania obejmują instalacje dźwiękowe oparte na eksperymentowaniu z ludzkim głosem. Dyrektor artystyczny klubu eNeRDe w Toruniu. Jego performans w 2011 stał się jednym z najbardziej pamiętnych chwil telewizyjnej serii Must Be The Music.

Łukasz Milewski ukończył inżynierię dźwięku (akustykę) na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu. Założyciel eNeRDe Records. Współpracował przy realizacji produkcji teatralnych i filmowych. Założyciel i członek wielu grup muzyki undergroundowej.


Eksperyment I____WAR – bądź przygotowany

Artyści: Stefan Kornacki (Poland)

Stefan Kornacki projektant grafiki, autor instalacji, video i przedsięwzięć teatralnych, performansów, a także poeta. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalność: grafika multimedialna). W poprzednich akcjach występował, między innymi, wraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko. Prace i projekty jego autorstwa pokazywane były w krajach europejskich. Jest laureatem Nagród Polskiego Radia - "Talenty Trójki 2012"

Eksperyment: NIESKOŃCZONE
Artyści: Mariusz Lubomski / Tomasz Cebo / Łukasz Milewski (Poland)

Mariusz Lubomski muzyk i malarz, jeden z najwybitniejszych wykonawców piosenki autorskiej w Polsce. Komponuje piosenki unikalne, obdarzone charakterystycznym akustycznym brzmieniem. Mieszka w Toruniu, ale jest silnie związany z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Tomasz Cebo jest performerem i malarzem (stopień magistra w ASP w Poznaniu w 2005). Jego zainteresowania obejmują instalacje dźwiękowe oparte na eksperymentowaniu z ludzkim głosem. Dyrektor artystyczny klubu eNeRDe w Toruniu. Jego performans w 2011 stał się jednym z najbardziej pamiętnych chwil telewizyjnej serii Must Be The Music.

Łukasz Milewski ukończył inżynierię dźwięku (akustykę) na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu. Założyciel eNeRDe Records. Współpracował przy realizacji produkcji teatralnych i filmowych. Założyciel i członek wielu grup muzyki undergroundowej.

Eksperyment:**Maelstrom Artyści:** Raoul Kurvitz (Estonia)

Raoul Kurvitz jest ważnym artystą estońskim, który w latach 80 utwierdził swój język, kreując swoje własne performatywne podejście rzeźby społecznej. Krytyk Andres Härm zauważył niedawno, nie bez zadziwienia, że Kurvitz jest zarówno postacią ezoteryczną, rosnącą na kształt kłącza, jak i artystą społecznym. To właśnie ów wielowarstwowy i złożony charakter komunikacyjnego podejścia artysty skłonił Cosmic Underground do zaproszenia go aby wysłał część swego artystycznego dorobku w podróż przez Europę.

Eksperyment: Niewidzialność Deportacji
Artyści: Elina Cerpa / Dominik Smużny (Latvia/Poland) współpraca z Nayi Sinan i Aleksandra Hopster

Elīna Cērpa jest artystką pracującą w obrębie teatru dokumentalnego i performansu, a także fotografem-amatorem. Jest absolwentką Dasarts 2011, uzyskała stopień magistra w zakresie sztuki teatralnej, specjalizując się w teatrze eksperymentalnym i sztuce performatywnej. Jednakże do swoich nauczycieli zalicza pasterzy kóz z pustyń Izraela, sprzątacza toalet z dworca głównego w Amsterdamie, twórcę teatralnego Roberta Wilsona i wielu innych dobrych i zdezorientowanych ludzi. Od trzech lat tworzy performans, który jest fuzją teatru, fotografii i polityki.

Dominik Smużny (urodzony 1976) jest rzeźbiarzem i artystą performatywnym. Tworzy scenografię dla potrzeb planów filmowych i teatralnych. Jest współzałożycielem Instytutu B61, w którym tworzy metafory kognitywne inspirowane współczesną nauką.

Eksperyment: Bilocation 2129
Artyści: Justyna Ptaszyńska / Tomasz Wojtaniec / Grzegorz Pleszyński / Adam Dornowski (Poland)
Curated by Olga Marcinkiewicz

Justyna Ptaszyńska jest tancerką i choreografem; mieszka i pracuje w Bydgoszczy.

Tomasz Wojtaniec jest reżyserem i montażystą filmowym; mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Warszawie.

Grzegorz Pleszyński jest autorem instalacji, urodzony w 1955, mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Berlinie.

Adam Dornowski jest kompozytorem i producentem dźwięku 1983; mieszka i pracuje w Bydgoszczy i Poznaniu.

Eksperyment:**Jak dotąd, nieźle. Artyści:** SOFA, Joachim Sługocki, Jan Świerkowski, Tomasz Cebo

SOFA jest grupą muzyczną założoną na początku 2003 roku w Toruniu, w Polsce. Grupa już od pięciu lat daje występy na żywo w Polsce i innych częściach Europy. Oglądanie tych sześciu indywidualności na scenie dostarcza widzom niezwykle energetycznego i eklektycznego doświadczenia, którego nie sposób zignorować.

Joachim Sługocki jest malarzem i autorem instalacji. Jest studentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego prace dotyczą specyficznych rodzajów fotoluminescencji, zarówno UV jak i fosforescencji.

Jan Świerkowski ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 2010. Prezes Fundacji Platon i organizator Cosmic Underground. Jest założycielem i dyrektorem Instytutu B61, symbiotycznej grupy performatywnej, składającej się z artystów i naukowców. Od 2009 roku kierował ponad 10 wydarzeniami organizowanymi w ramach Instytutu B61 w Toruniu, Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Poznaniu. W 2011 był prelegentem zaproszonym do udziału w Lux Scientia, eksperymentalnym projekcie z obszaru sztuki i nauki w Toruniu, Tallinie, Durham i Londynie.

Tomasz Cebo jest performerem i malarzem (stopień magistra w ASP w Poznaniu w 2005). Jego zainteresowania obejmują instalacje dźwiękowe oparte na eksperymentowaniu z ludzkim głosem. Dyrektor artystyczny klubu eNeRDe w Toruniu. Jego performans w 2011 stał się jednym z najbardziej pamiętnych chwil telewizyjnej serii Must Be The Music.

Zobacz też:


Wielka Wioślarska o Puchar Brdy

Handlowa Dworcowa w Bydgoszczy

Festiwal Prapremier 2012 trwa

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto