MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Jasłem można zobaczyć wyjątkową pietę. Powstała przed słynnym dziełem Michała Anioła! [ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała odrestaurowaną pietę 18 lutego
Społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała odrestaurowaną pietę 18 lutego fot. Adam Gustek, Joanna Nikiel, parafia w Bączalu Dolnym / Facebook
Parafia pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym posiada pietą starszą od tej, którą można podziwiać w Watykanie – autorstwa samego Michała Anioła. Niezwykle cenna rzeźba, znajdująca się w kościele pod Jasłem została niedawno odrestaurowana.

Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich, społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała pietę 18 lutego. Jak przekazał nam Tomasz Bienias, mieszkaniec Bączala Górnego (należący do parafii w Bączalu Dolnym) gotycka figura przedstawiająca Matkę Bożą Bolesną i spoczywające na jej kolanach ciało ukrzyżowanego Chrystusa zelektryzowała historyków i konserwatorów sztuki.

- Przez kilka stuleci stała ona w kapliczce w przysiółku Dutkowice w w Bączalu Górnym, wzniesionej – według podań – jako wotum wdzięczności za ocalenie od epidemii cholery. „Wielka zaraza” od lipca do grudnia 1721 roku pustoszyła okolicę oraz niemalże całkowicie wyniszczyła populację królewskiego miasta Biecza - opowiada Tomasz Bienias.

Pieta Bączalska wykonana została w drugiej połowie XIV stulecia, około 1380 roku. Stanowi jedno z najstarszych, a co za tym idzie najbardziej wartościowych przedstawień pasyjnych w Polsce. Pod względem czasu powstania ustępuje jej nawet pierwsza z czterech piet Michała Anioła, czyli datowana na lata 1498-1500 słynna Pieta watykańska, jeden ze skarbów Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

- Jednocześnie jest wyjątkowym przykładem kręgu średniowiecznego warsztatu małopolskiego, i to o bardzo rzadkim przedstawieniu kompozycji. Ukazuje Maryję w pozycji siedzącej, z wyciągniętymi do przodu dłońmi, które podtrzymują pełnoplastyczną, pomniejszoną w skali figurę zdjętego z krzyża Chrystusa - opisuje rzeźbę Tomasz Bienias.

Cenny zabytek przywieziony został ponownie do Bączala Dolnego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To tam, w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej dawny blask przywróciła piecie Joanna Nikiel – pod nadzorem doktora Janusza Sarkowicza.

Rzeźbę można obejrzeć w kaplicy bocznej świątyni parafialnej w Bączalu Dolnym. Prace, dzięki którym doczekała się renowacji zainicjował i współfinansował Rafał Jarek, którego rodzina od wielu dziesięcioleci opiekuje się kapliczką w Bączalu Górnym.

Społeczność podjasielskiej parafii uroczyście powitała odrestaurowaną pietę 18 lutego

Pod Jasłem można zobaczyć wyjątkową pietę. Powstała przed sł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24