MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Uczniowie "Rolnika" sprawdzali krzywizny, mierzyli pierśnice i wysokość drzew

OPRAC.:
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
ZS 2 w Tarnobrzegu
Uczniowie z klasy 3 i 4 Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, czyli popularnego "Rolnika", w ramach współpracy z Lasami Państwowymi i Nadleśnictwem Nowa Dęba, wzięli udział w mierniczych zajęciach terenowych.

Uczniowie "Rolnika" na mierniczych zajęciach terenowych

- Spotkanie rozpoczęliśmy krótką prelekcją na temat historii lasu w Zwierzyńcu, rodzaju drzewostanu i jego granic. Prelekcja została przeprowadzona przez leśniczego Piotra Wdowiaka z Leśnictwa Stale. Następnie podleśniczy Artur Margol rozdał młodzieży raptularze terenowe, które służą do szacunków brakarskich, w których wpisujemy informacje na temat jakości drzewostanu pod względem wad, krzywizn i stanów chorobowych w określonym miejscu - informuje Katarzyna Ramian, koordynator współpracy Zespołu Szkół numer 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu z Lasami Państwowymi.

Leśnicy przedstawili uczniom narzędzia miernicze, którymi się posługują. Pierwszym z nich jest średnicomierz, czyli klupa, który służy do pomiaru pierśnicy drzewa mierzonej na wysokości 130 cm od podłoża. Kolejnym narzędziem był wysokościomierz sunto, który służy do pomiaru wysokości drzewa. Po krótkim szkoleniu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i zajęli się pomiarem pierśnicy oraz wysokości drzew. W rezultacie młodzież zmierzyła 40 drzew.

Po tym ćwiczeniu uczniowie dowiedzieli się co to jest trzebież, zwana również cięciem pielęgnacyjnym, stosowana w drzewostanach wykazujących energiczny przyrost na wysokość oraz w jakim celu ją wykonujemy.

- Poznaliśmy również pozytywny wpływ trzebieży na gospodarkę drzewostanem. Następnie wykonaliśmy pomiar stosu drewna opałowego o długości 120 cm, uczniowie pomierzyli wysokości stosu drewna a następnie przeliczyli średnią wysokość. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób mierzy się miąższość drewna. Na koniec usłyszeliśmy, w jaki sposób prowadzona jest ewidencja drewna oraz w jaki sposób nadajemy jej odpowiedni numer - wymienia Katarzyna Ramian.

Młodzież choć zmęczona, z terenówki wróciła zadowolona, z bagażem praktycznej wiedzy i doświadczeń. Bo trwałość lasu jest priorytetem gospodarki leśnej, dzięki czemu w Polsce stale rośnie powierzchnia zajmowana przez lasy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie