MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka rekompensatą

Agnieszka Nawrocka
Nie cichną komentarze po podniesieniu diet radnych i pensji pracowników samorządowych. Władze gminy bronią swojej decyzji.

Ludzie komentują

Jak stwierdził jeden z naszych Czytelników w Jeziorach aż wrze.

- Ludzi to strasznie bulwersuje, że radni podnieśli sobie diety, o ponad 400 procent i jeszcze doszły te podwyżki dla urzędników. Przecież wciąż gmina boryka się z problemami finansowymi - mówi mieszkaniec gminy.

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji radni postanowili, ustalić zryczałtowane diety: od 300 zł dla zwykłego radnego, do 900 zł dla przewodniczącego. Dotąd odbierali 40 zł za posiedzenie.

Zamiast inwestycji

To nie koniec podwyżek. Na tej samej sesji uchwalono także zmiany w budżecie gminy, w tych zmianach kryła się podwyżka płac dla pracowników samorządowych. Ani większych diet, ani takiego wzrostu pensji nie planowano, kiedy uchwalano tegoroczny budżet. Teraz trzeba więc poszukać dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy złotych, a konkretnie z czegoś je "zdjąć". Okrojone zostaną inwestycje.

I tak mają mało

Wójt Marek Maruszak wyjaśnia jednak, podwyżka dla urzędników i tak nie rekompensuje im obniżki wynagrodzeń sprzed dwóch lat. Bo właśnie dwa lata temu, kiedy gmina stanęła na skraju bankructwa, w ramach ratowania finansów obcięto gminnym pracownikom pensje o 20 procent. Wtedy też obniżono diety radnym.

- W sumie pracownicy w tym roku dostaną podwyżkę o 10 procent (3 procent było zaplanowane w budżecie, 7 procent "dołożono" - przyp. red.). To i tak nie rekompensuje obniżki sprzed dwóch lat - mówi wójt Maruszak.

Dieta społeczna

Decyzji o podniesieniu diet bronią radni.

- Gdybyśmy podnieśli diety do 100 złotych za posiedzenie, to w niektórych miesiącach wyszłoby jeszcze więcej - mówi radna Aneta Barczak, która aktywnie działała wśród obrońców szkoły w Siedlimowie. - My i tak jesteśmy pokrzywdzeni, bo zamknięto nam szkołę. Będziemy starać się teraz zrekompensować to.

Aneta Barczak obiecuje, że część diet radni i tak przeznaczą na cele społeczne.

Dodajmy jeszcze, że w 2006 roku z gminnego budżetu na diety radnych wydano ponad 18 tysięcy, w tym roku będą to 52 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska