Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na wiosnę 2020. Wiosna będzie jak lato. Upały i pochód burz z zachodu na wschód

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pogoda na wiosnę 2020. Długoterminowa prognoza. Wiosna będzie jak lato. Upały i pochód burz z zachodu na wschód
Pogoda na wiosnę 2020. Długoterminowa prognoza. Wiosna będzie jak lato. Upały i pochód burz z zachodu na wschód Piotr Krzyżanowski
Czerwona plama obrazująca upały podczas tegorocznej wiosny rozciąga się od francuskiego wybrzeża Atlantyku po północ Polski... Taką mapę przedstawili amerykańscy meteorolodzy.

Prognoza została zamieszczona w popularnym serwisie pogodowym AccuWeather. Jest bardzo niepokojąca, bo już w maju ma się pojawić wiele dni z maksymalną temperaturą 27 - 30 stopni Celsjusza.

Co gorsza, kumulacja ciepła w powietrzu ma zwiększyć już w kwietniu częstotliwość i siłę gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Na niszczycielskie burze i trąby powietrzne będzie najbardziej narażony pas ziem rozciągających się od Francji przez Belgię, Holandię, Niemcy, aż po północno-zachodnią Polskę. Jednak największe zagrożenie ma wystąpić na linii Paryż-Berlin.

Prognoza AccuWeather obejmuje też Hiszpanię, gdzie pod koniec maja i na początku czerwca ma być 38 stopni.
Cieplej niż zwykle będzie też w Szwecji, Finlandii, na Litwie, Łotwie i w Estonii, a także bardziej na południowy wschód - na Białorusi i Ukrainie.

Pozytywem mają być większe opady deszczu, które poprawią bilans wody w glebie tuż przed nastaniem upalnego lata. - Przewidywania AccuWeather co do tegorocznej zimy w Europie nie za bardzo się sprawdziły, więc traktujemy ją bardziej jako ciekawostkę i z dużą rezerwą. Jednak prognozy dotyczące zbliżającej się wiosny są bardzo prawdopodobne - uważa synoptyk Rafał Maszewski, autor strony internetowej www.pogodawtoruniu.pl.

- Z pewnością dominować będzie zachodnia cyrkulacja powietrza, taka zresztą jaką mamy dziś. Moim zdaniem wiosna w Polsce będzie zdecydowanie cieplejsza od normy, podobnie jak na przeważającym obszarze Europy i już w maju okresami temperatura rzeczywiście będzie wzrastać do około 30 stopni. I rzeczywiście w tym samym czasie w Hiszpanii może być już powyżej 36-37 stopni.

Ciepła wiosna nie wyklucza oczywiście wiosennych przymrozków (zwłaszcza w kwietniu) i sporadycznych fal chłodu z północy kontynentu, ale za wcześnie na szczegóły w tej kwestii.

Ryzyko suszy
- Niestety pojawi się spore ryzyko suszy, szczególnie po niezbyt wilgotnej zimie i jedynie na północnym zachodzie częste burze wpłyną na dobre uwilgotnienie gleby. Gwałtowne burze będą się przemieszczać zwłaszcza od Francji po Niemcy - potwierdza Rafał Maszewski.

- Na Kujawach i Pomorzu powinniśmy obawiać się deficytu wody. Widzimy go już teraz, a przecież jest zima - zgadza się z tą opinią dr inż. Bogdan Bąk. - Zasadniczo bilans wody w naszym regionie wychodzi na zero, bo jeśli założyć, że w czterech zimowych miesiącach napada 120 milimetrów wody na metr kwadratowy, to tyle samo wyparuje. Gdyby leżał śnieg - parowanie byłoby mniejsze.

Spokojniej na południu
Dużo mniejsze perturbacje w naturze spodziewane są wiosną na południu Europy, na przykład na Bałkanach i na Półwyspie Apenińskim. Opady deszczu w tych rejonach mają być trochę powyżej normy.

ZOBACZ TAKŻE:Kiedy wiosna w Polsce w 2020 roku? Czy wiosna przyjdzie szybko? Długoterminowa prognoza pogody

Z kolei sporo deszczu prognozuje się w Irlandii Północnej, Szkocji i w sąsiadującym przez Morze Północne zachodnim fragmencie Norwegii.

Ciepła, niemal wiosenna i pozbawiona śniegu aura, niesie zagrożenie dla upraw, bo wegetacja już ruszyła. Gdyby więc pojawiły się mrozy, zasiewy mogłyby to mocno odczuć.

Również w drugiej połowie marca być może zbliżymy się kilkakrotnie do rekordowych wartości temperatury maksymalnej dla tego miesiąca.

Chcą zatrzymać wodę
Z tego, co ma nastąpić zdaje sobie sprawę polski rząd i zapowiada akcję „Stop suszy”. Tak naprawdę akcja została zainicjowana w czerwcu 2019 roku w Bydgoszczy, a to w związku z faktem, że właśnie na rolniczych Kujawach mamy najmniejsze opady w kraju.

- Nasze analizy jasno wskazują, że od 1950 roku okres zimowy, gdy temperatura sięga poniżej zera, skrócił się o dwa tygodnie - powiedział niedawno Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi Śródlądowej. - Okres letni, z temperaturą powyżej 15 stopni, wydłużył się natomiast o cztery tygodnie. W tym roku to zjawisko najprawdopodobniej przybierze najgorszy obraz. Najważniejszy proces, jaki podejmujemy, to walka z suszą, ale jest to bardzo, bardzo trudne - przyznał.

Tego z pewnością nikt się nie spodziewał. Prognozy pogody sprzed kilku tygodni przepowiadały mroźne kilka dni stycznia. Tymczasem mamy pogodę iście jesienną, a w lasach pojawiły się grzyby. I jak się okazuje nie są to odosobione przypadki. Zobaczcie >>>>>

Grzyby w zimie! Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników

Rozpisany na najbliższe 7 lat program „Stop suszy!” ma się sprowadzać do budowania zapór wodnych, jazów i zastawek, czyli generalnie do dużej i małej retencji wody. Zapowiada się także kopanie studni głębinowych.

Jak nam powiedział Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy, w naszym regionie już w tym roku odbudowany zostanie stary jaz na rzece Pannie, dzięki któremu zasoby Jeziora Wiecanowskiego koło Mogilna zostaną zwiększone o ok. 1,5 miliona metrów sześciennych.

Coraz mniej zielono
Znaczenie ma każde działanie, dzięki któremu my sami możemy wpłynąć na ochronę otaczającego nas ekosystemu. W tym nasze decyzje, np. o posadzeniu lub wycince drzew.

Wiele szkód już zostało poczynionych - nagminne usuwanie starych drzew wzdłuż dróg, dewastacja nasadzeń śródpolnych. I nie ma się co łudzić, że zastąpimy stare rodzime gatunki drzew tujami i iglakami w ogrodach - bilans nie wychodzi tutaj na zero.

Przerażające zmiany klimatu w Polsce. Upały będą nie do zniesienia. Grożą nam pożary, jak w Australii?

Przerażające zmiany klimatu w Polsce. Upały będą nie do znie...

Tymczasem często decyzje o wyrębie podejmowane są na podstawie np. skarg na zaśmiecanie okolicy jesienią przez... liście opadające z drzew albo zagrożenie dla kierowców pędzących polskimi drogami.

Bardzo prawdopodobne, że w tym roku także w naszym regionie doświadczymy problemów z wodą. Coraz głośniej mówi się także o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej w czasie upałów - na nic wtedy zdadzą się zamontowane klimatyzatory.
Będzie gorąco bez cienia drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska