Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokonać guza

Tekst i fot. Maryla Rzeszut
Operuje ordynator neurochirurgii Adam  Zaborowski (z lewej), obok Krzysztof Marciniak.  W głębi na ścianie - tor wizyjny ze zdjęciami,  umożliwający śledzenie prawidłowego przebiegu  operacji.
Operuje ordynator neurochirurgii Adam Zaborowski (z lewej), obok Krzysztof Marciniak. W głębi na ścianie - tor wizyjny ze zdjęciami, umożliwający śledzenie prawidłowego przebiegu operacji.
W minioną sobotę w grudziądzkim szpitalu neurochirurg Adam Zaborowski wykonał trudną operację usunięcia guza móżdżku. Nie pierwszą tego typu i zapewne nie ostatnią, bowiem guzów mózgu przybywa...

     Pacjenta przyjętego na oddział neurochirurgii poprzedniego dnia. 2 tygodnie wcześniej, nagle zaczął odczuwać bóle głowy, tracić równowagę. Badania wykazały istnienie guza (wielkości kasztana) w tylnej jamie czaszki. Konieczna była natychmiastowa operacja. Usuwanie guza móżdżku, usytuowanego w pobliżu pnia mózgu, należy do trudniejszych zadań dla neurochirurgów.
     Operował ordynator oddziału, doktor Adam Zaborowski z Krzysztofem Marciniakiem i anestezjologiem Romanem Labą. Zabieg trwał dwie i pół godziny. Przebiegł prawidłowo, bez komplikacji. Zoperowany mężczyzna umieszczony został na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej i - jak doradził ordynator rodzinie - trzeba teraz trzymać kciuki, aby wrócił do zdrowia. Podczas operacji pracowały także: instrumentariuszka Halina Czapiewska, pielęgniarki: Jadwiga Iglińska i Ola Borowska (anestezjologiczna), salowa Danuta Gherke.
     Dar na bloku
     
Była to w tym roku 502 operacja przeprowadzona na oddziale neurochirurgii. 80 procent z nich - to głównie operacje dysków (lędźwiowych i szyjnych), niestabilności kręgosłupa z zastosowaniem inplantów. Ale pacjentów z guzami mózgu - niestety - przybywa. Nieoceniony jest zatem dar od jednego ze sponsorów - Zdzisława Sobczyka (firma Unikal), który w swoim zakładzie wykonał...specjalistyczną aparaturę (wartą około 40 tys. zł), umożliwiającą właśnie takie jak sobotnia, operacje móżdżku pacjenta w pozycji siedzącej.
     Nie zawsze okazuje się niezbędny, ale na bloku operacyjnym jest m.in. laser i tor wizyjny, umożliwiający wykonywanie zdjęć rentgenowskich w trakcie zabiegu, dla kontrolowania prawidłowego przebiegu kolejnych etapów operacji. Lepsze warunki, jakie stworzono grudziądzkiej neurochirurgii w nowym szpitalu (oddział przeniósł się z ul. Szpitalnej do Węgrowa 1 lutego 2002 r.) pozwoliły na zwiększenie liczby łóżek i przeprowadzanych zabiegów.
     Kolejka na 3 miesiące
     
Nie pierwsza to tego typu pilna operacja, którą należało wykonać jak najszybciej, dosłownie z dnia na dzień. A tymczasem ta "zwykła" kolejka ustawiła się już na 3 miesiące... Wkrótce napiszemy szerzej o pracy powstałego przed 4 laty w grudziądzkim szpitalu oddziału neurochirurgii. Utworzył go i prowadzi, pozyskany od prof. Heliodora Kasprzaka - kierownika Katedry i Kliniki Neurochirurgii Akademii Medycznej w Bydgoszczy - dr n. med. neurochirurg Adam Zaborowski.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska