Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola bez życia

Tomasz Karpiński
Powiat świecki zasłynął ostatnio licznymi pożarami traw. Odpowiedzialni za to rolnicy mogą się pożegnać z unijnymi dopłatami.

     O tym, że traw wypalać nie wolno, mówi się często i od dawna. To przede wszystkim niebezpieczny proceder. Ponadto wyjaławia on glebę.
     Skutki wypalania traw
     Dla świata przyrody wypalanie traw to katastrofa ekologiczna. Temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700 stopni. Giną trawy, najcenniejsze gatunki ziół, owady, ptaki, zwierzęta. Zniszczona zostaje flora bakteryjna przyśpieszająca rozkład resztek roślin.
     Tymczasem w miniony, świąteczny weekend, powiat świecki zasłynął w województwie liczbą pożarów traw. - Było ich aż siedemnaście - informuje Robert Wojciechowski , zastępca komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu. - W niektóre miejsca wyjeżdżaliśmy po kilka razy. Byliśmy w Świeciu, Skrzynkach, Michalu Dragaczu, Bratwinie, Żurawiej Kępie, Pruszczu, Kozłowie i Wielkim Stwolnie.
     Zabiorą dotacje
     
Rosnące zjawisko wypalania traw wymogło na urzędnikach zastosowanie kolejnej sankcji wobec odpowiedzialnych za pożary osób. - Właściciele spalonych gruntów nie mogą już liczyć na dopłaty unijne - mówi dr Jerzy Czyż, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Świeciu.
     Bezkarni?
     
Argument ten przekona rolników, którzy przez wypalanie traw mogą stracić nawet kilkaset tysięcy złotych. Jednak obojętni będą na to młodzi ludzie. A zdaniem strażaków, to właśnie oni podpalają trawy najczęściej.
     - Mają taką rozrywkę - mówi Jerzy Karwasz , strażak ze Świecia.
     Problem jest tym większy, że przyłapanie podpalacza na gorącym uczynku to dla policji wyjątkowo trudne zadanie. W tym roku nie złapali nikogo i nie wystawili ani jednego mandatu. Żadna sprawa za podpalanie traw nie trafiła też do sądu grodzkiego.
     - Jednak na każdym wiejskim zebraniu informujemy mieszkańców czym to grozi - mówi Mirosław Elszkowski, naczelnik Sekcji Prewencji KPP w Świe-ciu.
     n
     Szczęście w nieszczęściu, że przed odebraniem rolnikowi dotacji, trzeba najpierw udowodnić mu winę.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska