„POLSKI CUKIER” cukier biały 1kg – znajduje szerokie zastosowanie w codziennym życiu.

Polecany do słodzenia gorących i zimnych napojów, pieczenia ciast i ciasteczek, przygotowywania przetworów. To wysokiej jakości cukier o charakterystycznych kryształach i doskonałej rozpuszczalności. Surowcem do produkcji cukru białego marki „Polski Cukier” jest rodzimy burak cukrowy.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A., właściciel marki „Polski Cukier”, powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodzi 7 cukrowni, które przerabiają rocznie około 5 milionów ton buraków, uprawianych na ponad 80 tysiącach hektarów pól, dostarczanych przez około 16 tysięcy plantatorów.

Dwie z siedmiu cukrowni KSC S.A. zlokalizowane są w naszym regionie, są do Cukrownia Kruszwica i Cukrownia Nakło. Siedziba Krajowej Spółki Cukrowej S.A. znajduje się w Toruniu.

W swojej ofercie Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ma także inne produktu pod marką „Polski Cukier”. Jest wśród nich cukier biały drobny, który z uwagi na swą drobną granulację, bardzo szybko się rozpuszcza, jest więc szczególnie przydatny do pieczenia ciast oraz przygotowywania kremów i deserów. Kolejnym produktem jest cukier premium, o aksamitnej, wyrazistej strukturze i nieskazitelnej bieli. Jest też cukier biały puder, cukier biały w kostkach, w stickach i w saszetkach. W ofercie znajduje się także cukier Bio, czyli wysokogatunkowy cukier trzcinowy oraz cukier trzcinowy w kostkach, stickach, saszetkach i doypacku, czyli innowacyjnym opakowaniu, chroniącym cukier przed zawilgoceniem.

GŁOSOWANIE

"Polski Cukier" 1 kg cukier biały, Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

SMS o treści: PRO.5 pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klikaj >> Polski Cukier

Nasze Dobre 2018