Pomoc dostaniesz z urzędu

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
Fot. digitouch
Zostałam zwolniona z pracy. Byłam zatrudniona na pół etatu. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

Pyta pani Krystyna z powiatu bydgoskiego. Podobnych listów z pytaniami o uprawnienia osób bezrobotnych otrzymujemy bardzo dużo, dlatego dziś wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia.

Pani Krystyna ponad rok pracowała w niewielkiej firmie w Bydgoszczy. - Niestety, zostałam zwolniona - opowiada. - Zamierzam zarejestrować się w urzędzie pracy. Martwię się jednak, że nie otrzymam zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ byłam zatrudniona na pół etatu.

Zasiłek dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy:
- jeżeli nie ma dla niego propozycji zatrudnienia, stażu, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
- jeśli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania był zatrudniony łącznie przez co najmniej 365 dni i otrzymywał wynagrodzenie co najmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W kwietniu 2008 zasiłek dla bezrobotnych wynosi:
- przy stażu pracy do 5 lat - 430,70 zł brutto (397,70 zł netto)
- przy stażu pracy od 5 do 19 lat - 538,30 zł brutto (485,30 zł netto)
- przy co najmniej 20-letnim stażu pracy - 646 zł brutto (572 zł netto)

Przy ubieganiu się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie ma znaczenia wymiar czasu pracy. Ważna jest natomiast wysokość wynagrodzenia - musi być to co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, które aktualnie wynosi 1126 zł brutto.
Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych uzależniony jest od stopy bezrobocia w danym powiecie. Na przykład, w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim otrzymuje się zasiłek przez 6 miesięcy. Wyjątkiem jest pobieranie zasiłku przez osoby po 50. roku życia, które legitymują się co najmniej 20-letnim stażem pracy. Te osoby otrzymują zasiłek przez 12 miesięcy.

Dodatek aktywizacyjny
Przysługuje bezrobotnemu (posiadającemu prawo do zasiłku), który z własnej inicjatywy podjął pracę.
Wniosek o przyznanie dodatku aktywizującego należy złożyć jak najszybciej, najlepiej w dniu podjęcia pracy. Dodatek przysługuje bowiem od dnia złożenia wniosku (podania nie trzeba składać osobiście, można przesłać je pocztą, ale wówczas należy potwierdzić zgodność kopii umów z oryginałami).
Dodatek aktywizacyjny wynosi 50 proc. dodatku dla bezrobotnych, czyli 269,20 zł brutto.

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje m.in. w przypadku, jeżeli bezrobotny:
- zatrudnił się z własnej inicjatywy u pracodawcy, u którego pracował bezpośrednio przed zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna
- rozpoczął pracę poza Polską u pracodawcy zagranicznego
- podjął pracę na własny rachunek.

Staż absolwencki
O przyjęcie na staż może ubiegać się osoba bezrobotna:
- do 25. roku życia
- do 27. roku życia, która w ostatnich 12 miesiącach ukończyła szkołę wyższą.
Staż odbywa się u pracodawcy i nie może być krótszy niż 3 miesiące, a maksymalnie może trwać 12 miesięcy (zwykle jest to 6 miesięcy). Przez ten czas stażysta zachowuje status osoby bezrobotnej.
Ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe za stażystę opłaca Powiatowy Urząd Pracy.
W okresie odbywania stażu wypłacane jest stypendium w wysokości 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych (753,70 zł brutto za pełny miesiąc, na "rękę" 659,70 zł). Jeśli stażysta jest na zwolnieniu z powodu choroby, otrzymuje stypendium w pełnej wysokości. Staż może zostać przerwany, gdy stażysta opuści bez usprawiedliwienia więcej niż jeden dzień pracy.

Program "50 plus"
Ma na celu aktywizację zawodową osób, które ukończyły 50 lat. Pracodawcy, którzy zechcą je zatrudnić, mogą starać się o refundację kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy (do 14 tys. zł) oraz refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie przez 6 miesięcy (538,30 zł plus ZUS od tej kwoty).

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
alicja

Zasilek dle bezrobotnych nalezy sie dla mnie zgodnie z przepisami od 13 grudnia tego roku.Dzisiaj 7 grudnia przedstawilam umowe o prace,ktora wystaralam sie sama, a pani zajmujaca sie wyrejestrowywaniem bezrobotnych stwierdzila,ze mi sie nie nalezy dodatek aktywizujacy,poniewaz zatrudnienilam sie wczesniej niz 13 grudzien.Bardzo prosilabym moze ktos mi odpisze czy to jest prawne.

Dodaj ogłoszenie