Pomocna dłoń dla początkujących w biznesie

Artykuł sponsorowany
Minął rok od inauguracji programu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regional-nego „Akcja Akceleracja!”, dedykowanego osobom rozpoczynającym swoją przygodę z biznesem. To inicjatywa, która już u wielu pobudziła ducha przedsiębiorczości.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego od początku swojej działalności realizuje misję wspierania przedsiębiorczości na lokalnym rynku. Od lat dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. oferta „Szkoły Biznesu” BARR, dzięki której przedsiębiorcy i ich pracownicy szkolą się w zakresie różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej - od spraw prawno-podatkowych i HR-owych, przez kwestie marketingowe, sprzedażowe, po kompetencje miękkie, związane np. z zarządzaniem, budowaniem zespołu czy nawiązywaniem relacji B2B i B2C.

- W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia dostrzegliśmy potrzebę stworzenia instrumentu obejmującego wsparciem osoby, które dopiero planują założenie własnej działalności gospodarczej, umożliwiającego im zdobycie inspiracji, niezbędnej wiedzy czy tak ważnych w biznesie kontaktów - mówi Edyta Wiwatowska, prezes BARR. - Z naszych obserwacji wynikało, że o ile samo zarejestrowanie firmy nie stanowi większego problemu, o tyle odpowiednie przygotowanie się do rozpoczęcia działalności, właściwe zdefiniowanie pomysłu na biznes i opracowanie biznesplanu, zgłębienie kwestii formalno-prawnych czy dalsze skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, wciąż pozostaje dla wielu sporym wyzwaniem.

Stąd pomysł na rozszerzenie sprawdzonej już „Szkoły Biznesu” o nowy program - „Akcję Akceleracja!”, czyli kompleksową ścieżkę wsparcia dla tych, którzy chcą lepiej przygotować się do roli przedsiębiorcy.

O biznesie krok po kroku

„Akcja Akceleracja!” składa się z czterech kroków. Pierwszym z nich jest udział w „Spotkaniu z przedsiębiorczością - jak założyć i rozwinąć własną firmę”, podczas którego można się dowiedzieć, gdzie na lokalnym rynku szukać wsparcia na własny biznes. Spotkania te organizowane są przez BARR w partnerstwie z innymi instytucjami otoczenia biznesu z regionu, dzięki czemu uczestnicy mają najświeższe informacje na temat dostępnych instrumentów z „pierwszej ręki”.

Drugi krok polega na stopniowym zdobywaniu kompetencji przydatnych w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Biorąc udział w szkoleniach uczestnicy mają okazję wygenerować własny pomysł na biznes, opracować jego model, stworzyć biznesplan i dowiedzieć się, jak dopełnić formalności związanych z zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Krok trzeci to sprawdzenie teorii w praktyce, czyli symulacja prowadzenia biznesu, w trakcie której można przekonać się czy mamy „żyłkę” do prowadzenia biznesu i czy jesteśmy w stanie skutecznie działać w warunkach rynkowej konkurencji.

Ostatnim elementem programu są cieszące się dużą frekwencją konferencje „Start-Up Bydgoszcz!”, które poszerzają biznesową wiedzę uczestników, dostarczają przykładów dobrych praktyk, ułatwiają networking oraz pomagają budować lokalną społeczność młodych przedsiębiorców. To zarazem szansa dla tych bardziej doświadczonych w biznesie, by zaprezentować swoje pomysły i osiągnięcia czy podzielić się cennymi wskazówkami. Każdej edycji tego wydarzenia towarzyszy inna tematyka, a sala konferencyjna zawsze wypełnia się po brzegi.

O praktycznej stronie Akcji opowiada opiekun programu w BARR, Maciej Górecki:
- Kompleksowo przeprowadzamy każdego, krok po kroku, przez kolejne etapy opracowania swojego pomysłu na biznes. Zachęcamy uczestników, by w danym cyklu szkoleniowym przeszli całą ścieżkę wsparcia i wzięli udział we wszystkich wydarzeniach. Oferta jest całoroczna, a pełen „pakiet” wydarzeń w ramach Akcji organizujemy co kwartał, dlatego zachęcam do śledzenia na bieżąco kalendarza BARR na Facebooku lub poprzez nasz cotygodniowy newsletter.

Ważne wsparcie na dobry początek

Z oferowanej ścieżki wsparcia do tej pory skorzystało już kilkadziesiąt osób. Jak udział w „Akcji Akceleracja!” pomógł dotychczasowym uczestnikom w postawieniu swoich pierwszych kroków w biznesie?

- Udział w programie był ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło mi zdefiniować i usystematyzować mój pomysł na biznes. Mogłem liczyć na wsparcie doświadczonych osób, poznałem także wielu ludzi na podobnym etapie. „Akcja Akceleracja!” była kolejnym krokiem przybliżającym mnie do założenia własnej działalności - mówi Jacek Śmigiel, założyciel firmy z branży przemysłowej Poland Roll.

- Dzięki uczestnictwu w tym projekcie poznałam metodykę planowania własnego biznesu. Dowiedziałam się też, jak mogę pozyskiwać dodatkowe fundusze na rozwój mojej firmy - zwraca uwagę Marta Zawacka, która wkrótce planuje otworzyć gabinet neuropsychologiczny. - W czasie mojego udziału w Akcji poznałam wiele osób. Z niektórymi z nich już nawiązałam współpracę B2B, a pozostali uczestnicy lub ich znajomi być może skorzystają z moich usług.

Z głową pełną pomysłów, ale i obaw, do „Akcji Akceleracja!” zgłosiła się także Anna Burdziełowska-Kalbarczyk, która jako doula wspiera kobiety w okresie okołoporodowym.

- Chciałabym dotrzeć szczególnie do obcokrajowców, gdyż nie ma szczególnej oferty doulowej skierowanej do nich na bydgoskim rynku, a ja znam dobrze angielski i francuski oraz wiem, co znaczy rodzić na obczyźnie. Uczestnictwo w programie dało mi przede wszystkim odwagę, by zmierzyć się z tematem założenia własnej działalności. Otrzymałam dużą dawkę praktycznej wiedzy o podstawach prowadzenia biznesu. Szkolenia zachęciły mnie do stworzenia biznesplanu. Cenna była także możliwość spotkania się z innymi osobami i pomysłami na biznes, ciekawa wymiana zdań i kontaktów - wylicza Anna Burdziełowska-Kalbarczyk.

Pozytywne opinie i dotychczasowe efekty realizacji programu sprawiają, że BARR zamierza kontynuować i dalej rozwijać ofertę „Akcji Akceleracja!”. Zgłoszenia są przyjmowane na bieżąco poprzez stronę: www.msp.bydgoszcz.pl/akcja-akceleracja.