Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na platformie

(mkj)
Jej celem jest integracja środowisk naukowo-badawczych i gospodarczych. Polska Platforma Technologiczna Budownictwa - bo o niej mowa - ma także sprawić, że nasze budownictwo będzie nowoczesne, bezpieczne i konkurencyjne.

     Powstawanie narodowych platform technologicznych jako forów, grupujących najważniejsze prywatne i publiczne instytucje odpowiedzialne za rozwój technologiczny zainicjowała wiosną 2003 roku Rada Europejska. W pracach platform biorą udział przedstawiciele nauki, przemysłu, finansów, reprezentanci rządu i samorządów oraz organizacje społeczne. Platformy z poszczególnych krajów uczestniczą w działalności Europejskich Platform Technologicznych.
     Budownictwo po lotnictwie i przemyśle
     
Krajowym odpowiednikiem Europejskiej Platformy Technologicznej Budownictwa, powołanej dla wsparcia i wzmocnienia sektora budowlanego i zachodzących w Europie przemian, jest Polska Platforma Technologiczna Budownictwa. Poła, jako jedna z pierwszych, obok platformy lotnictwa i przemysłu w 2004 r.
     - Jestem przekonany, że działalność platform technologicznych pozwoli przede wszystkim na sformułowanie potrzeb badawczych w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki. Mam też nadzieję, że europejskie fundusze strukturalne i środki z badawczych programów ramowych UE pozwolą na znaczący wzrost jej konkurencyjności - mówi prof. Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji.
     Pomost w grupach
     
Zdaniem Elżbiety Syrdy, prezesa ASM i przedstawiciela Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa w strukturach europejskich ważne jest wytyczenie kierunków prac naukowych i stworzenie wizji długotrwałego rozwoju (perspektywa musi sięgać nawet do 2030 r.).
     Opracowane w ramach platformy założenia mają stanowić klucz dla działań i kierunku rozwoju przemysłu. PPTB, aby zapewnić maksymalnie szeroką reprezentację działań w różnych obszarach, została zorganizowana w grupy: miasta i budynki, infrastruktura, materiały budowlane, zrównoważony rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo, jakość życia, dziedzictwo kulturowe.
     - Platforma jest pomostem między nauką a przemysłem. Zrzeszamy konstruktorów, architektów, deweloperów, stowarzyszenia branżowe i producentów oraz dwanaście instytutów związanych z budownictwem. To ogromny potencjał organizacyjny i intelektualny - twierdzi Elżbieta Syrda.
     ---
     
Polska Platforma Technologiczna Budownictwa powstała z inicjatywy ASM - Centrum Badań i Analiz, a wśród jej założycieli znaleźli się m.in.: Krajowy Związek Pracodawców Budownictwa, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE oraz kilkanaście firm branżowych, m.in. Grupa Atlas, Opoczno, Sokółka, Braas, Sanitec Koło.
     ---
     W ramach VII Programu Ramowego Unii Europejskiej platformy mogą otrzymać 30 mld euro na przedsięwzięcia innowacyjne, które uczynią gospodarkę europejską nowoczesną, konkurencyjną i nieszkodzącą środowisku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska