Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popularne krople do nosa wycofane! GIF wydał kolejne ważne ostrzeżenie

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Popularne krople do nosa wycofane! GIF wydał ostrzeżenie
Popularne krople do nosa wycofane! GIF wydał ostrzeżenie
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu popularnych kropli do nosa. Które serie wycofano i jaka była przyczyną wycofania? Sprawdźcie.

GIF wycofał Twoje leki? Sprawdź, co zrobić

Chodzi o krople do nosa o nazwie Sulfarinol 50 mg +1 mg/l. GIF wydał decyzje o wycofaniu czterech serii produktu leczniczego:

  • numer serii: 031117, data ważności: 11.2020
  • numer serii: 041117, data ważności: 11.2020
  • numer serii: 051117, data ważności: 11.2020
  • numer serii: 011117, data ważności: 11.2020

Decyzji GIF o wycofaniu leku spowodowała informacja, która wpłynęła drogą elektroniczną od podmiotu odpowiedzialnego dotyczące otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych wyżej wymienionych serii produktu leczniczego Sulfarinol, w zakresie parametru zanieczyszczenia azotanu nafazoliny - inne pojedyncze zanieczyszczenie.

Sulfarinol ma działanie bakteriostatyczne (sulfatiazol) i zwalczające obrzęk śluzówki nosa oraz wysięk (nafazolina). Lek Sulfarinol stosowany jest w krótkotrwałym, doraźnym leczeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, w katarze, uczuciu zatkania nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym.

Krople te były wycofywane także w styczniu 2020 roku. GIF ostrzega - 13 stycznia wycofano z obrotu krople do nosa Sulfarinol (1 mg + 50 mg/ml), lek stosowany powszechnie przez pacjentów w Polsce. Krople do nosa Sulfarinol stosowane są często w katarze, uczuciu zatkania nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym.

GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?

Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:

Uwaga! Leki na nadciśnienie wycofane z obrotu! Sprawdź, czy chodzi o te, które zażywasz i dowiedz się, co możesz zrobić.

Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska