Corocznie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radziejowie bardzo wyjątkowo obchodzony jest ten dzień.
Podaruj im 1 procent - to dla nich cenna pomoc - czekają na to organizacje w powiecie radziejowskim
Z każdym bowiem rokiem do naszej placówki przybywa coraz więcej uczniów ze spektrum autyzmu. W tym roku ze względu na zdalną naukę nie było wspólnej uroczystości , ale zaplanowaliśmy ze starszymi uczniami zajęcia - informuje Katarzyna Kralska, nauczycielka klasy autystycznej w SOSW. Dla dzieci były niespodzianki, gry i zabawy poprzez komunikatory.
Podczas Dnia Autyzmu poświęćmy chwilę czasu na refleksję - zachęca Katarzyna Kralska - z jakimi trudnościami spotykają się osoby dotknięte autyzmem? Niesamodzielni, niskofunkcjonujący, zależni. Trudni, męczący, nieprzewidywalni ze swoimi natręctwami, stereotypiami, autoagresją. Nie wykazują wybitnych zdolności. Często niemal w ogóle się nie komunikują.
To również czas na inną refleksję - jak trudno jest rodzinom, w których pojawia się dziecko z autyzmem? Badania dowodzą, że stres rodziców osób z autyzmem jest porównywalny do tego, jakiego doświadczają weterani wojenni: jest w nich nieustanne napięcie i ciągła gotowość do podjęcia interwencji. Jak mają wspierać swoje pociechy, gdy sami potrzebują specjalistycznej pomocy i wsparcia.
Pamiętajmy, że prosty gest chwili rozmowy z dzieckiem autystycznym, które nie ma przyjaciół, ponieważ jest "inne", bardzo wiele znaczy.
