Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POWIAT ŻNIŃSKI Pamięć ofiar pod Smoleńskiem może symbolizować nie tylko biało-czerwony baner

(PAK), IWO
Jeśli odbędzie się wystawa upamiętniająca wydarzenia kilku ostatnich dni, baner też się na niej znajdzie
Jeśli odbędzie się wystawa upamiętniająca wydarzenia kilku ostatnich dni, baner też się na niej znajdzie Fot. (PAK)
Niektórzy mieszkańcy powiatu żnińskiego nie chcą, by pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem nie przeminęła. Są pomysły, by uhonorować ich zasługi. Jakie?

Maria Warda z Gogółkowa, przedstawicielka Rady Gminy w Gąsawie, uczestniczyła w pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie. Jeszcze przed tym wydarzeniem, razem z Witoldem Mrówczyńskim, także przedstawicielem gąsawskich rajców, wpadli na pomysł, by patronem budowanego w Gąsawie stadionu był zmarły tragicznie Lech Kaczyński. - Ale okazało się, że to niemożliwe, bo władze mają inny pomysł - powiedziała nasza rozmówczyni.

Jest jednak godne miejsce, by w przyszłości ochrzcić je imieniem nie tylko zmarłego prezydenta. - To gąsawska biblioteka. W przyszłości powinna się rozbudować i wtedy placówce mogliby patronować zarówno Lech jak i Maria Kaczyńscy - usłyszeliśmy.
A czy w Żninie, stolicy Pałuk, natkniemy się w przyszłości na akcenty upamiętniające tragedię pod Smoleńskiem?

Był pomysł, nieoficjalny, aby rondo w Żninie nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Inicjatywa wyszła od radnych Dariusz Kaźmierczaka i Macieja Grabowskiego. - Mieliśmy różne propozycje. Różne skrajności. Myślę, że tą propozycją Żnin uczciłby pamięć pary prezydenckiej dożywotnio - skomentował kilka dni temu Kaźmierczak.

Zasięgnęliśmy języka u innych radnych. Marek Rospenda, reprezentujący PiS, powiedział, że jego klub tematu nie podjął ani nie występował z oficjalnym wnioskiem. Z kolei Adam Milejczak, szef komisji prawa i porządku publicznego RM w Żninie skomentował: - Nikt na mojej komisji nie dyskutował o sprawie. Generalnie jestem przeciwnikiem nagłych zmian i pochopnego nazywania ulic czy placów. Później jest tak, że przychodzi nowa zmiana i musimy na nowo zmieniać... Jeszcze zobaczymy. A do inicjatywy: zabierają głos ci, którzy są najmniej kompetentni w podejmowaniu rozmów na ten temat.

Inny pomysł, może bardziej realny, ma Józefa Błajet, przewodnicząca Rady Powiatu. - W Żninie przy I Liceum Ogólnokształcącym powstaje sala sportowa. Może warto byłoby, by nosiła imię Piotra Nurowskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - proponuje.
- To człowiek, który był bardzo oddany swojej pracy i wszystkim polskim sportowcom. Bardzo zasłużony dla ruchu olimpijskiego. Wzór dla młodzieży i sportowych środowisk. To byłby bardzo dobry patron. Wystąpię z tą propozycją do zarządu powiatu - deklaruje nasza rozmówczyni.

Ale to nie wszystko. W zamyśle Józefy Błajet jest także zorganizowanie wystawy upamiętniającej to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku. - Byłyby na niej zdjęcia, artykuły prasowe i oczywiście baner z napisem "Powiat żniński żegna", który 9-osobowa grupa mieszkańców powiatu żnińskiego wzięła na uroczystości pogrzebowe w minioną sobotę. Byłaby to doskonała lekcja historii - dodała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska