Poznaj historię budynku, który "gra" Szpital Copernicus w...

  Poznaj historię budynku, który "gra" Szpital Copernicus w serialu "Lekarze"

  Magdalena Janowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak wyglądał budynek na Bydgoskim, zanim zepsuto go licznymi przebudowami

  Tak wyglądał budynek na Bydgoskim, zanim zepsuto go licznymi przebudowami ©archiwum Cezarego Lisowskiego

  Ponad 80 lat temu wzniesiono w Toruniu budynek, który miał promować miasto w całym kraju. Tę funkcję świetnie pełni także dziś, grając Szpital Copernicus w serialu "Lekarze".
  Tak wyglądał budynek na Bydgoskim, zanim zepsuto go licznymi przebudowami

  Tak wyglądał budynek na Bydgoskim, zanim zepsuto go licznymi przebudowami ©archiwum Cezarego Lisowskiego

  Pamiątkowa fotografia rodziny Dittmerów z 1934 lub 1935 r. W tle hala wystawowa album Rodziny Dittmerów

  Pamiątkowa fotografia rodziny Dittmerów z 1934 lub 1935 r. W tle hala wystawowa
  (fot. album Rodziny Dittmerów)

  Mowa o dzisiejszym Centrum Targowym "Park", czyli międzywojennej hali wystawowej przy Szosie Bydgoskiej 3. Gmach powstał w 1928 r. według projektu Kazimierza Ulatowskiego, ówczesnego naczelnika Wydziału Budownictwa Miejskiego, który zaprojektował w Toruniu kilkanaście budynków, m.in. siedzibę Dyrekcji Lasów Państwowych, Kasy Chorych czy kościół Chrystusa Króla. Inwestycję sfinansował Zarząd Miasta. Budowa pochłonęła 300 tys. zł.

  Czytaj także: Album toruński. Kiedy Osiedle Młodych było młode

  Tradycja i nowoczesność

  Od 2006 r. hala znów pełni funkcje wystawowo-targowe Lech Kamiński

  Od 2006 r. hala znów pełni funkcje wystawowo-targowe
  (fot. Lech Kamiński )

  Hala wystawowa, malowniczo położona na obrzeżach najstarszego w kraju parku miejskiego, była wówczas jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. - I niezwykle nowoczesnym - mówi Cezary Lisowski, doktorant w katedrze historii sztuki UMK i miłośnik architektury modernistycznej. - Obiekt wzniesiono z myślą o organizacji Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej, największej w kraju. Dla Torunia była to ogromne wydarzenie i doskonała promocja.

  Budowa przebiegła w ekspresowym tempie. - Gmach wzniesiono w ciągu kilku miesięcy - opowiada Lisowski. - Inwestycji towarzyszył machlojki finansowe, które zresztą zdarzały się Ulatowskiemu także przy innych okazjach, i oczywiście niedoróbki. Architektoniczną zmorą okazał się przeszklony dach, który runął kilkanaście miesięcy po oddaniu budynku do użytku.

  Badacze zwracają uwagę na doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności, którego w swoim projekcie dokonał Ulatowski. "Obiekt (...) zewnętrzną formą, zbudowaną z przenikających się prostopadłościanów, sprawiał w opinii krytyków wrażenie osadzonego w stylu międzynarodowym. Jednak za tą nowoczesną zewnętrzną formą kryła się trzynawowa bazylika na planie krzyża z emporami nad nawami bocznymi oraz transeptem w połowie długości (...). Halę uznano za obiekt, jak to określono "ściśle harmonizujący z ostrołukowym przeważnie charakterem architektury Torunia" - pisze Wojciech Romaniak w "Wybranych zagadnieniach z urbanistyki i architektury w województwie pomorskim w latach 1920-1939".

  "Starożytna koncepcja uzyskała w tym wypadku nowoczesną formę geometrycznych brył, którym lekkości nadają podcienia i wielkie arkady wewnątrz przecięte galeriami nad nawami bocznymi" - piszą z kolei Barbara Chmielarska o Władysław Łoś w artykule "Tradycje klasyczne i gotyckie w architekturze Torunia czasów II Rzeczpospolitej".

  Cezary Lisowski zwraca uwagę na jeszcze jedną inspiracje: - Ulatowski odbył dwuletni staż w Krakowie i w jego projekcie toruńskiej hali wystawowej można odnaleźć interpretację krakowskich Sukiennic, które przecież też pełnią funkcję handlową.

  Wystawa, dla której wybudowano obiekt przy Szosie Bydgoskiej 3, rozpoczęła się 28 sierpnia 1928 r. i trwała kilka tygodni. Prezentacja kolejnych osiągnięć ogrodnictwa pomorskiego - od róż i innych kwiatów ciętych po warzywa, owoce i rośliny doniczkowe - okazała się frekwencyjnym sukcesem.Ekspozycję odwiedziło 150 tys. osób.

  Degradacja i modernizacja

  Swoją pierwotną funkcję hala pełniła tylko do 1958 r., potem trafiła w ręce firmy Metron, która miała tu m.in. swój Zakład Doświadczalny Maszyn i Urządzeń Organizacyjno-Technicznych. W latach 90. mieścił się tu natomiast klub "Central Park", który był jedną z największych dyskotek w Polsce północnej. Inauguracja działalności klubu odbyła się 24 października 1997 r. Galę poprowadzili Monika Richardson i Przemysław Saleta, a na scenie wystąpili Urszula, Jerzy Kryszak i Robert Chojnacki.

  Szansę na odzyskanie dawnej świetności hala na Bydgoskim dostała dopiero w 2005 r., kiedy to - po przekazaniu budynku spółce komunalnej Miasto-Handel (dziś Targi Toruńskie) - rozpoczęła się warta blisko 6 mln zł modernizacja obiektu. - W powojennej historii hala przeszła wiele przebudów, przez który zatraciła swój architektoniczny wyraz - mówi Kazimierz Zawal, prezes Targów Toruńskich. - My postanowiliśmy go przywrócić. Gdybyśmy się na to nie zdecydowali, być może dziś hali już by nie było - tak posunięta była jej degradacja.

  Czytaj również: Weekend w Centrum Targowym Park upłynął pod hasłem: jemy i podróżujemy

  Zdaniem Lisowskiego modernizacja nie do końca się udała: - Hala powróciła do dawnych funkcji targowych, ale przez przybudowanie do niej niższych aneksów zatraciła oparte na klasycznych architektonicznych traktatach proporcje. Rażące jest również zastosowanie dużych szyb w miejsce drobnych podziałów kontrastujących wcześniej z płaszczyznami ścian.

  Dziś Centrum Targowe "Park" to wielofunkcyjny obiekt o powierzchni ok. 4 tys. m kw. (ponad 2 tys. m to przestrzeń wystawiennicza). W ciągu roku odbywa się tu 8 tytułów targowych. Budynek spodobał się producentom kręconego w Toruniu serialu "Lekarze", w którym z powodzenie "gra" supernowoczesny Szpital Copernicus.

  Czytaj także: Toruń zapłacił 350 tysięcy za promocję w TVN


  Czytaj e-wydanie »
  Lokalny portal przedsiębiorców

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018