MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy mogą skorzystać z programu refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy

Małgorzata Grosman, fot. Andrzej Bartniak tel. 052 33 24 575
Stabilna sytuacja Mondi jest atutem dla lokalnego rynku pracy. Można sobie wyobrazić drastyczne zmiany w statystykach PUP, gdyby celuloza upadła
Stabilna sytuacja Mondi jest atutem dla lokalnego rynku pracy. Można sobie wyobrazić drastyczne zmiany w statystykach PUP, gdyby celuloza upadła
W Świeciu rozpoczęto kilka projektów przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy. Ruszył na przykład program refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, z którego korzystać mogą lokalni przedsiębiorcy.

- Czerwiec był kolejnym miesiącem spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych w naszym powiecie - nie ukrywa zadowolenia Adam Ruciński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Na koniec pierwszego półrocza bez pracy pozostawały 5483 osoby, o 243 mniej niż w maju. Dla przypomnienia - w marcu w naszych rejestrach było 6325 nazwisk. Stopa bezrobocia, znana w tej chwili na maj, wynosiła dla naszego powiatu 15,6%. Była więc wyższa niż dla Polski (10,8%) i naszego województwa (14,6%), ale już na tle innych powiatów ziemskich Kujawsko-pomorskiego wypadaliśmy bardzo dobrze. Wyprzedziły nas bodaj tylko Bydgoszcz i Brodnica.

Potencjał i mobilność

Z czego wynika stosunkowo dobra sytuacja w Świeciu?

Według dyrektora Rucińskiego, z potencjału gospodarczego powiatu świeckiego i mobilności jego mieszkańców. Świecianie nie czekają bowiem na miejsce pracy w lokalnych firmach. Aktywnie poszukują pracy i chętnie zatrudniają się poza swoim miejscem zamieszkania. Do pracy dojeżdżają do Grudziądza, Bydgoszczy i innych miejscowości.

Wielkim atutem lokalnego rynku pracy jest też stabilna pozycja dużych zakładów pracy. Do urzędu nie dotarły w ostatnim czasie żadne zapowiedzi zwolnień grupowych.

Ruciński podkreśla, że spadek liczby bezrobotnych w powiecie świeckim związany jest głównie ze wzrostem ofert pracy. Jak co roku, w pewnym stopniu przyczynia się też do tego sezonowe zatrudnianie, m.in. w budownictwie czy rolnictwie. Dla przykładu - w maju skreślono z ewidencji bezrobotnych 425 osób, z których 204, a więc niemal połowa, podjęła pracę sezonową. W czerwcu liczby te wynosiły odpowiednio 261 i 153. W tej chwili jednak propozycji związanych typowo z okresem letnim nie ma. W ostatnich tygodniach była tylko jedna informacja o pracy dla studentów przy zbiorze jabłek w Niemczech, ale jest już nieaktualna.

Więcej ofert

Ofert jest więcej m.in. dlatego, że rozpoczęto kilka projektów przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy. Ruszył na przykład program refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, z którego korzystać mogą lokalni przedsiębiorcy. Urząd pracy przyjmuje wnioski od nich, z niektórymi zainteresowanymi podpisał już umowy, rozdysponował nawet część środków.

Projekt zostanie zakończony wraz z wyczerpaniem funduszy przeznaczonych na ten cel, a jest to w sumie aż 2,2 mln zł. Zakłada się, że powstanie dzięki niemu 120 stanowisk pracy - nie rozdysponowano jeszcze pieniędzy na 54 z nich.

Lato to również czas specyficznych prac częściowo subsydiowanych przez powiat - w ramach programu robót publicznych stworzono około 200 stanowisk. Projekt ten jest adresowany do osób bezrobotnych o szczególnej sytuacji na rynku pracy. Korzystają z niego gminy i gminne spółki wodne.

Osobną sprawą jest tworzenie miejsc pracy w ramach staży. Podjęcie stażu nie jest, co prawda, traktowane jako podjęcie pracy i w związku z tym nie poprawia statystyk ofert pracy, ale dla osób pozostających bez zajęcia jest i tak dobrym rozwiązaniem. Aktywizuje je i uczy nowych umiejętności. Może się więc przyczynić w późniejszym czasie do podjęcia przez nie stałego zatrudnienia. W tym roku ze środków unijnych, konkretnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, sfinansowano blisko 480 stanowisk stażowych, urząd pracy planuje też już rozpisanie kolejnego projektu dla pracodawców, w ramach którego powstać ma 120 kolejnych takich stanowisk. Pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy.

Trwałe tendencje?

Czy dobre tendencje z ostatnich miesięcy okażą się trwałe? To będzie wiadomo dopiero za kilka miesięcy. Obecnie obserwowana poprawa trwa bowiem jeszcze zbyt krótko i na dodatek ma miejsce latem, gdy nawet w latach największego bezrobocia pojawiały się podobne tendencje. Jednak największe znaczenie dla utrzymania tego trendu będą miały dobre nastroje przedsiębiorców, gotowych zatrudniać nowych pracowników i chęć aktywnego poszukiwania pracy przez bezrobotnych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska