Pracownik potrzebny od zaraz! Dlaczego warto skorzystać z wynajmu pracowników?

Materiał informacyjny fallwork.pl
„Wypożyczenie” pracowników to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie wsparcia dla firmy bez konieczności zatrudniania nowych osób. Z perspektywy przedsiębiorcy to wygodna, a przede wszystkim bardziej opłacalna metoda pozyskania dodatkowych pracowników, bez konieczności podpisywania umowy o pracę.

Dominujący od wielu lat rynek pracownika, sprawił, że wiele firm ma trudności z pozyskiwaniem nowej kadry. Coraz częściej przedsiębiorstwa narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników wyższego szczebla, jak również osób fizycznych do prac sezonowych. Według raportu PARP z cyklu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” w 2020 roku aż 70 proc. polskich pracodawców zgłosiła trudność ze znalezieniem pracowników, a największe problemy miały przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników. Nie bez znaczenia są tutaj również koszty związane ze znalezieniem i zatrudnieniem pracownika. Proces rekrutacji i selekcji bywa często czasochłonny i mocno absorbujący, a do tego nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Dlatego też, aby zwiększyć wydajność produkcji w przedsiębiorstwie, pracodawcy coraz chętniej korzystają z leasingu pracowniczego zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Leasing pracowników – korzyści dla biznesu

Leasing pracowniczy opiera się na współpracy między przedsiębiorstwem poszukującym pracowników a agencją pracy, która takie usługi świadczy. Wypożyczenie pracowników przez przedsiębiorcę następuje zazwyczaj przy chwilowych brakach kadrowych, projektach wymagających pomocy specjalistów z niszowej branży, czy jako dodatkowe wsparcie przy wzmożonej pracy sezonowej.

W tradycyjnym modelu pozyskiwania nowego pracownika to pracodawca ponosi wszelkie koszty związane z procesem rekrutacji i selekcją kandydatów oraz zatrudnieniem nowej osoby. Do obowiązków pracodawcy należy również pokrycie kosztów związanych z badaniem lekarskim, szkoleniem BHP oraz szkoleniem wdrażającym nowego pracownika do pracy na danym stanowisku. To również na pracodawcy ciążą obowiązki wynikające z prawa pracy oraz związane z obsługą administracyjno-kadrową. Natomiast firma korzystająca z leasingu pracowników nie musi martwić się o kwestie kadrowo-płacowe związane z zatrudnianiem osób do pracy. Wszystkie formalności leżą po stronie leasingodawcy. - W przypadku leasingu pracowniczego, wszystkie te zobowiązania leżą po stronie agencji pracy. Jako strona w stosunku pracy, to leasingodawca odpowiada za zgłoszenie pracownika do ZUS, prowadzenie dokumentacji pracowniczej, wypłacanie wynagrodzeń, czy rozliczanie czasu pracy. – mówi Kamil Magryta, prezes FallWork Sp. z o.o. To również agencja odpowiada za proces rozliczenia się z pracownikiem, w przypadku wypowiedzenia bądź zakończenia stosunku pracy.

Korzyści nawiązania współpracy pracodawcy z agencją pracy ujawniają się nie tylko w aspektach administracyjno-kadrowych, czy prawnych. Doświadczenie agencji i możliwość dotarcia do odpowiednich osób z konkretnymi kompetencjami jest zdecydowanie łatwiejsze niż poszukiwanie pracownika bezpośrednio przez przedsiębiorcę. Agencje pracy tymczasowej dysponują szeroką bazą pracowników z wielu branż i gałęzi przemysłu.

– Dzięki rozbudowanej bazie kandydatów – w zależności od potrzeb Klienta – jesteśmy w stanie dostarczyć pracownika nawet w kilka godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania – mówi Daria Kelma, Kierownik Działu Realizacji FallWork Sp. z o.o. Decydując się na wynajęcie dodatkowych pracowników, nie jest również konieczna bezpośrednia wizyta w biurze leasingodawcy. Pracodawca może również złożyć zamówienie online. – Wystarczy wypełnić formularz zamówienia na rekrutację lub wynajem pracowników i przesłać go do nas. Zamówienie realizujemy nawet w ciągu kilku godzin, dostarczając odpowiednią liczbę pracowników do danej firmy – dodaje.

Świadczenie profesjonalnych usług w zakresie rekrutacji oraz zatrudnienia tymczasowego nie dotyczy jedynie pracowników krajowych. Coraz więcej polskich firm decyduje się na leasing pracowników tymczasowych z Ukrainy. Według raportu Eurostatu wynika, że Polska jest głównym krajem dla emigracji zarobkowej. W 2020 roku wydano 625 tys. pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Unii Europejskie, w tym przede wszystkim dla obywateli Ukrainy. Łatwiejsze zawarcie stosunku pracy, mniejsze koszty utrzymania pracowników i możliwość zapewnienia firmie większej liczby osób, jest często możliwa właśnie, dzięki zatrudnieniu pracowników narodowości ukraińskiej.

– Leasing pracowników z Ukrainy to coraz częściej praktykowana forma zatrudnienia. Polska jest na czele krajów Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych pozwoleń na pobyt i na pracę dla obywateli Ukrainy – podkreśla Kamil Magryta. Możliwość takiego zatrudnienia to dobre rozwiązanie, szczególnie jeżeli biznes ma charakter sezonowy lub dotyczy realizacji jednorazowego, konkretnego projektu. – Mimo że wskutek pandemii rynek pracy tymczasowej wyhamował, a w 2020 roku wielu obcokrajowców utraciło pracę, sytuacja wraca do normy. Pracownicy z Ukrainy wracają, a zapotrzebowanie na tego typu usługi nie słabnie, zwłaszcza jeśli chodzi o branże logistyczne, magazynowe, produkcyjne, czy spożywcze. – dodaje.

Pracownicy z Ukrainy mają świadomość, że w Polce mogą zarobić znacznie więcej niż na rodzimym rynku. Tym samym, polscy pracodawcy zyskują chętnych do pracy, punktualnych, zmotywowanych i dyspozycyjnych pracowników, którzy wypełniają swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Bardzo szybko zdobywają nowe umiejętności i kompetencje, a dzięki zbliżonej kulturze i podobieństwa językowego, nie mają problemu z adaptacją w nowym miejscu pracy. Zatrudnienie tymczasowe umożliwia nie tylko szybkie pozyskanie pracowników w okresie wzmożonej produkcji. Pozwala również zniwelować koszty, związane z zatrudniłem, czy ewentualnym zwolnieniem pracowników etatowych w czasie przestoju lub zakończeniem sezonu produkcyjnego.

Dodaj ogłoszenie