Cukrzyca – choroba XXI wieku
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która dotyka coraz młodsze osoby. Wyróżniamy cukrzycę typu I (wrodzoną), cukrzycę ciężarnych (zaburzenie występuje tylko w okresie ciąży), jednak najczęściej mówi się o cukrzycy typu II, zwanej też cukrzycą wieku dorosłego.
Dlaczego? Ponieważ właśnie na ten typ choruje najwięcej osób. W tym przypadku nie mówimy o kwestii przejściowej czy wrodzonej – tu choroba spowodowana jest zaniedbaniami, złą dietą, brakiem profilaktyki.
Cukrzyca – powikłania
Wiele osób myśli, że cukrzyca to tylko podwyższony poziom glukozy we krwi. Mogą brać insulinę, ale i bez niej sobie poradzą – skoro nie mają obecnie utrudniających życie objawów, to nie ma co się przejmować.
To jednak błędne myślenie. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia nerek, utraty wzroku, neuropatii, kwasicy ketonowej, zespołu stopy cukrzycowej (możliwa nawet amputacja!), zwiększa się też ryzyko udaru i zawału. Warto zatem wychwycić pierwsze objawy i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Cukrzyca – objawy
Do najczęstszych objawów cukrzycy należy nadmierne pragnienie i łaknienie, częste oddawanie moczu, nadmierne zmęczenie, problemy z widzeniem, częste infekcje, wolne gojenie się ran, senność. Jednak te objawy występują również przy innych chorobach, dlatego by jasno określić, że przyczyną problemów jest cukrzyca to należy wykonać kontrolne badanie krwi.
Prawidłowy poziom cukru we krwi
Wiele osób zaniedbuje regularne badania kontrole, przez co o chorobie dowiadują się, gdy ta jest już w zaawansowanym stadium. Zwykle jednak bywa tak, że zanim rozwinie się cukrzyca to chory przez wiele lat cierpi na stan przedcukrzycowy. Na tym etapie o wiele łatwiej jest rozpocząć skuteczne leczenie, a nawet zapobiec rozwojowi choroby!
Badania krwi powinno zawsze wykonywać się na czczo, około 8 do 14 godzin po zjedzeniu ostatniego posiłku. To bardzo ważne! Stężenie glukozy znacząco wzrasta po jedzeniu, zatem jeśli będziemy w nocy podjadać lub zjemy śniadanie to wynik będzie zafałszowany. Ponadto, na dzień przed badaniem powinno się zrezygnować z używek oraz intensywnej aktywności fizycznej. Przed pobraniem krwi można pić wodę.
- Optymalny wynik stężenia glukozy: od 70 do 99 mg/dl. Taki poziom będzie mieć osoba zdrowa.
- Stan przedcukrzycowy: od 99 do 125 mg/dl. Taki poziom oznacza, że chory musi zmienić dietę i zwiększyć aktywność fizyczną, jednak nie ma jeszcze mowy o cukrzycy.
- Cukrzyca: Powyżej 125 mg/dl.
Jak zapobiec cukrzycy?
Prawidłowa dieta i zmiana trybu życia mogą skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy, a także wspomóc leczenie u osób przyjmujących już insulinę. Jakie produkty należy wykluczyć z menu? Jak zapobiegać skokom glukozy? Jak często się badać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszej galerii.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę