Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo Jazdy - szykują się zmiany! Oblewanie kursantów przestanie się opłacać? Zmiany w prawie jazdy 2019

a.w., s
Ministerstwo Infrastruktury pracowało nad projektem ustawowych zmian, które ukróciłyby precedens oblewania kursantów, ze względu na to, że to się WORDom po prostu opłaca.
Ministerstwo Infrastruktury pracowało nad projektem ustawowych zmian, które ukróciłyby precedens oblewania kursantów, ze względu na to, że to się WORDom po prostu opłaca. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zmiany w prawie jazdy były zapowiadane już od dawna. Ministerstwo Infrastruktury pracowało nad projektem ustawowych zmian, które ukróciłyby precedens oblewania kursantów, ze względu na to, że to się WORDom po prostu opłaca. Jakie zmiany w prawie jazdy wejdą w życie w 2019?

Na jakim etapie są prace związane z nowym projektem zmian w prawie jazdy? Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD? Kto skorzysta na zmianach w prawie jazdy?

Prawo Jazdy 2019. Jest już projekt nowej ustawy

Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

Słaba zdawalność egzaminów na prawo jazdy. Egzaminatorzy specjalnie oblewają kursantów?

W Polsce średnia zdawalność egzaminu praktycznego na prawo jazdy wynosi zaledwie 35 procent. Dla porównania w Wielkiej Brytanii to 47 procent a w Niemczech ponad 70.

Posłowie problemu doszukują się Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Według nich egzaminatorzy specjalnie oblewają kursantów, bo opłaty za egzamin to ich główne źródło dochodu.

Najwyższa Izba Kontroli już trzy lata temu stwierdziła, że system egzaminowania kierowców jest daleki od ideału. 88 proc. przychodów skontrowanych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pochodziło z opłat egzaminacyjnych. Niemal 70 proc. tych przychodów to opłaty za egzaminy poprawkowe.

Źródło:
TVN

W materiale wideo wypowiadają się o sprawie:

  • Mateusz Skwirut, reporter TVN Turbo
  • Jan Mosiński, poseł
  • Dominika Tarczyńska, Nik
  • Tadeusz Mielczarek, instruktor nauki jazdy

Wielu kursantów zastanawia się, dlaczego nie może zdać egzaminu na prawo jazdy. Pomimo wielu podejść, nadal nie mają wymarzonych uprawnień. Wielu z nich popełnia jednak błędy, których z łatwością można uniknąć. Poznajcie najczęstsze błędy, przez które oblewa się egzamin na prawo jazdy podczas jazdy w ruchu ulicznym.

Aby poznać listę błędów, które egzaminatorzy wskazują jako najczęstsze na egzaminie na prawo jazdy wejdź do poniżej galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska