Prawo jazdy bez egzaminu? Zapłać tylko 4 tysiące

  Prawo jazdy bez egzaminu? Zapłać tylko 4 tysiące

  Piotr Kawałek / Głos Pomorza, Paweł Puzio / Dziennik Wschodni

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Prawo jazdy bez egzaminu? Zapłać tylko 4 tysiące

  ©fot. sxc

  W naszym kraju rośnie liczba kierowców, którzy jeżdżą naszymi drogami półlegalnie. Jak? Płacą, wysyłają dokumenty i bez formalności otrzymują prawo jazdy - podaje Głos Pomorza.
  Prawo jazdy bez egzaminu? Zapłać tylko 4 tysiące

  ©fot. sxc

  Prawo jazdy na lewo z Ukrainy

  Prawo jazdy na lewo z Ukrainy


  W ubiegłym tygodniu Dziennik Wschodni (z grupy Media Regionalne, do której należy Głos) ujawnił, że droga na skróty po prawo jazdy wiedzie także przez Ukrainę. W Internecie ogłaszają się firmy oferujące pośrednictwo w zdobyciu tego dokumentu. Trzeba dwukrotnie wyjechać za Bug i wyłożyć 2 tys. zł na tzw. opłaty manipulacyjne za tymczasowe zameldowanie, kurs prawa jazdy, egzamin i dla policyjnego egzaminatora. Potem tylko trzeba wymienić ukraiński dokument na polski.  Przedstawiciel handlowy z Lublina stracił prawo jazdy za piractwo drogowe i w efekcie przekroczenie limitu punktów karnych.
  Kilkakrotnie nie udało mu się zdać egzaminu i bez prawa jazdy pozostałby do dziś gdyby nie pewne ogłoszenie prasowe. W warszawskim tygodniku ogłoszeniowym znalazł anons o możliwości uzyskania prawa jazdy w Stanach Zjednoczonych, nie ruszając się z Polski. Za cztery tysiące złotych.

  Kierowca zadzwonił do ogłoszeniodawcy, uzgodnił szczegóły. Wysłał mu kserokopię dowodu osobistego, paszportu, swoje zdjęcie oraz wypełniony, oryginalny amerykański formularz zgłoszenia do egzaminu na prawo jazdy. Po kilku tygodniach miał w ręku dokument wystawiony przez stan Connecticut.

  - I to z uprawnieniami do prowadzenia wszystkich pojazdów, łącznie z autobusem i ciężarówką - dodaje.

  Kierowca przyznaje, że niezbyt interesuje go jak ogłoszeniodawcy udało się załatwić dokument, zapewnia jednak, że jego nowe prawo jazdy figuruje w amerykańskich rejestrach.

  Tymczasem policja i wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przestrzegają przed takim upraszczaniem drogi do prawa jazdy.

  - Po pierwsze my nie uznajemy amerykańskiego prawa jazdy - mówi nadkomisarz Grzegorz Sudakow, szef zachodniopomorskiej drogówki. - Kierowca musiałby sobie wyrobić dodatkowo prawo jazdy międzynarodowe w wydziale komunikacji.

  Jednak nawet jeśli by mu się to udało, to i tak ma marne szanse, że przejdzie kontrolę drogową.

  - W naszej bazie danych widniałby jako osoba, która nie ma prawa jazdy lub je straciła - mówi Sudakow. - Dla nas oznacza, że nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów.

  Zbigniew Wiczkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka ruchu Drogowego w Słupsku uważa, że to bardzo niebezpieczny proceder, który należy jak najszybciej ukrócić.

  - Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo - argumentuje Wiczkowski. - Osoba, która w ten sposób zdobędzie prawo jazdy jest wielkim zagrożeniem na drodze dla siebie i innych. Wypadkowość już i tak mamy bardzo wysoką.

  Amerykańskie prawo jazdy z łatwością można zalegalizować w Polsce, zdając egzamin teoretyczny.

  - Aby podejść do takiego egzaminu należy przedstawić wniosek o wymianę prawa jazdy, wzór podpisu, zdjęcie, tłumaczenie amerykańskiego prawa jazdy sporządzone przez tłumacza przysięgłego, kopię amerykańskiego prawa jazdy oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - tłumaczy Artur Banaszkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. - W praktyce nie można sprawdzić, czy wszystkie prawa jazdy zdobyto legalnie, przechodząc w USA odpowiedni kurs.

  - To kolejna luka w prawie. Nikt nic nie wie o umiejętnościach kierowców, którzy otrzymali w ten sposób uprawnienia - mówi Maciej Kulka, właściciel lubelskiej szkoły jazdy.


  Źródło: Straciłeś prawo jazdy? Za 4 tysiące je odzyskasz. Bez egzaminu - www.gp24.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo