Prawo jazdy do wymiany

Redakcja
ilustracja Radosław Fonferek
Mieszkam za granicą, a muszę wymienić prawo jazdy w Polsce.

Czy mogę upoważnić do załatwienia formalności moich rodziców? - pyta pani Natalia.

Nasza Czytelniczka mieszka w Irlandii. - Nie wiem, kiedy będę w Polsce, a muszę wymienić prawo jazdy - pisze pani Natalia (dane do wiadomości redakcji). - Zastanawiam się, czy jest taka możliwość, aby upoważnić jednego z rodziców do złożenia w moim imieniu wniosku o wymianę prawa jazdy, a także do odbioru tego dokumentu.

Podpis tylko własny
Wyjaśnienia udzielił nam Edward Dobrowolski, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Do złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy można upoważnić rodziców, jednak wniosek musi być podpisany własnoręcznie przez wnioskodawcę - tłumaczy dyrektor Dobrowolski.

Do wniosku o wydanie nowego prawa jazdy trzeba dołączyć wszystkie wymagane dokumenty, a osoba składająca wniosek oprócz upoważnienia musi mieć dokument potwierdzający swoją tożsamość.

Nasza Czytelniczka może również upoważnić rodzica do odbioru nowego prawa jazdy. Przy odbiorze, oprócz pełnomocnictwa, należy przedstawić stare prawo jazdy, ponieważ musi ono zostać unieważnione.

W kraju przez pół roku

Przy wymianie prawa jazdy wnioskodawca musi spełniać jeszcze jeden wymóg. - Ustawodawca, w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym /Dz. U.z 2005 r. Nr. 908 ze zmianami/ zastrzegł, że osoba składająca powyższy wniosek musi przebywać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, co oświadcza we wniosku - dodaje Edward Dobrowolski. - Trzeba więc spełniać ten warunek, aby móc złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy.

Jeśli ktoś mieszka poza granicami Polski ponad pół roku i zamierza zostać za granicą na dłużej, powinien wystąpić o wydanie prawa jazdy obowiązującego w kraju, w którym się osiedlił. Wniosek należy złożyć we właściwym urzędzie w państwie, w którym obecnie mieszkamy.

- Nie ma oczywiście takiej potrzeby, gdy dana osoba przebywa za granicą, na przykład siedem miesięcy i w najbliższym czasie planuje powrót do kraju - dodaje dyrektor Dobrowolski.

O wymianę prawa jazdy powinni też wystąpić cudzoziemcy mieszkający w Polsce dłużej niż 185 dni. Nowy dokument jest wydawany na podstawie przedłożenia prawa jazdy, przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego.

Potrzebny dodatkowy dokument

Zawsze natomiast trzeba sprawdzić, czy w danym państwie możemy posługiwać się polskim prawem jazdy. Jest ono honorowane w krajach Unii Europejskiej.

Wyjeżdżając więc tam na krótko, na przykład na wakacje, nie musimy się martwić wymianą tego dokumentu.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy wybieramy się w podróż do kraju, w którym nie jest honorowane polskie prawo jazdy. Dotyczy to między innymi Stanów Zjednoczonych, Turcji, Tunezji.

Międzynarodowe prawo jazdy

Jest wydawane maksymalnie na trzy lata, przez właściwego starostę. Nie może być jednak ważne dłużej niż krajowe prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami za granicą. Trzeba mieć dodatkowo polskie prawo jazdy.

Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy złożyć we właściwym starostwie powiatowym lub - w przypadku miast na prawach powiatu, czyli w naszym regionie Bydgoszczy, Torunia, Włocławka i Grudziądza - w odpowiednim wydziale urzędu miasta. Na wydanie międzynarodowego prawa jazdy czeka się do 30 dni, od chwili złożenia wniosku.

Ewa Abramczyk-Boguszewska
ewa.abramczyk@pomorska.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie